V 11 byla provdána za muže, který ji znásilnil. Dětské sňatky se nevyhýbají USA ani dnes

Obrázek: detske-nevesty-usa-small

Dětské manželství je palčivý problém mnohdy asociovaný s rozvojovými zeměmi. Například v Bangladéši se 52 % dívek vdá  před svými osmnáctými narozeninami a 18 % před patnáctými. Zhruba 15 milionů dívek na světě se ročně vdá  a 1 ze 14 dívek je vdaná dříve, než jí bude 15 let. Není však už tolik známé, že mnoho z těchto dívek žije ve Spojených státech amerických.

Téměř 250 000 dětí se vdalo  nebo oženilo mezi lety 2000 a 2010 ve Spojených státech, říká Fraidy Reiss, ředitelka organizace Unchained at Last, která vede kampaň za zrušení dětského manželství v USA. V polovině států v Americe totiž neexistuje žádné legální omezení ohledně minimálního věku pro manželství. Navíc i v těch státech, ve kterých není povolené manželství dětí mladších 18 let, existuje množství výjimek a mezer v zákonech, které toto umožňují, například když rodiče dítěte nebo soudce manželství povolí.

Florida je jedním ze států, ve kterých je minimální věková hranice pro manželství stanovena na 18 let. I přesto se tam ale Sherry Johnson stala ve svých 11 letech dětskou nevěstou. Její matka ji přiměla vzít si o 9 let staršího muže, který ji znásilnil a se kterým otěhotněla, aby zabránila skandálu. Ačkoliv je Johnson dnes 58 let, mnoho se podle ní od té doby nezměnilo. „Lidé si mysleli, že se tohle nemůže stát na Floridě. Minimální věk je 18 let; v čem je problém? Ale to nevěděli o mezerách v zákonech. Mezi lety 2001 a 2015 bylo jen na Floridě 16 000 dětí vdaných nebo oženěných. Čtyřicetiletý muž si tu může legálně vzít pětiletou holčičku,” říká  k problematice Johnson.

Fraidy Reiss si myslí, že zákony, které dovolují sňatek, pokud je například dívka těhotná, jsou „nesmírně ironické”. „Protože v mnoha případech je těhotenství výsledkem sexuálního násilí a rodiče nutí dívku do sňatku, aby se vyhnuli skandálu. Takže zákon vůbec nechrání dítě. Když má dospělý muž sex s nezletilou dívkou, je to v mnoha státech považované za statutární znásilnění. Ale když si pachatel vezme svoji oběť, může legálně pokračovat v jejím zneužívání,” říká. Mnoho svědectví obětí dětského manželství o tomto vypovídá, když popisují svá traumata a psychické následky. Výzkumníci zjistili, že se dětské manželství pojí jak s psychickými, tak fyzickými poruchami.

Pro mnohé oběti dětského manželství navíc neexistuje prakticky žádný únik. Johnson říká, že její manželství „definitivně ukončilo mé dětství. Byla jsem vyloučena ze školy a do svých sedmnácti let jsem už měla šest dětí. Nebyla žádná cesta, jak uniknout. Není vám dovoleno podepisovat legální dokumenty, pokud jste mladší 18 let, takže jsem nemohla požádat o rozvod. Sedm let jsem byla zaseknutá s mužem, který mě poškodil a dále v tom pokračoval.” Reiss k tomu říká: „Je tak složité pomoci dětské nevěstě uprchnout. Naše organizace riskuje obvinění z únosu, protože je dívkám pod 18 let. To už se nám jednou stalo.”

Na Floridě se nakonec podařilo prosadit zákon, který má za cíl ukončit dětské manželství, ale i tak zákon povoluje manželství šestnáctiletých a sedmnáctiletých dívek, pokud jsou těhotné. To mnohé lidskoprávní organizace znepokojuje a tvrdí, že změna není dostačující.

Pokud bude četnost dětských manželství pokračovat tímto tempem, v roce 2050 bude na světě podle některých odhadů  žít 1,2 miliardy žen, které se vdaly, když ještě byly dětmi.

Ilustrační foto: Pixabay