Nemáte peníze? Nevadí. V Brně si koupíte kávu dobrým skutkem

Obrázek: dobrokava-small

Co kdybychom mohli platit nejen penězi, ale i tím, že uděláme něco pro druhé? Tento princip je skutečností u stánku Libora Hoření na tržišti na brněnském Zelném trhu, kde si můžete koupit kávu za dobrý skutek. Takzvanou dobrokávu zaplatíte tím, že si dobrý skutek vymyslíte, případně splníte některý z tabule či z lístečků ukrytých v koláčcích. Můžete například uklízet odpadky, potěšit někoho milým telefonátem nebo pohostit dobrým jídlem. V budoucnu chce Hoření otevřít další stánky a pokusit se tak zlepšit Česko. „Lidé většinou nezůstanou u jednoho činu, ale vytvoří si návyk," říká.

dobrokáva 3

„Pomohl jsem spolužačce cizince s opravou gramatických chyb ve školní práci,“ píše Jakub na webu Dobrokávy, kde se můžete s dobrými skutky pochlubit a inspirovat i ostatní. „Svezl jsem staršího pána o berlích asi 5 km k jeho domu,“ píše Vojtěch. „Koupila jsem slaninový quiche a dala ho milému bezdomovci na Mendlově náměstí v Brně,“ přidává se Janinka. Inspiraci autor projektu prý našel v příběhu o dalajlámově kočce, která se zatoulala do kavárny. „Tam na ni byli milí a oblíbili si ji. Zadarmo kočce nalévali mléko a nakonec měli sami radost z dávání," popisuje.

dobrokáva 2

Dobrokáva je prvním neziskovým projektem, který se Rada městské části Brno-střed rozhodla podpořit zvýhodněnými podmínkami prezentace na Zelném trhu. „Podporu projektu Dobrokáva jsme schválili velice rádi. Zaplatit za dobrou kávu dobrým skutkem lidi nejdříve překvapí, ale pak je to vede k vědomějšímu přemýšlení nad tím, co může každý z nás udělat pro druhé či prostředí kolem sebe. Osloveným lidem vnáší do života radost a pozitivní naladění,“ chválí projekt místostarostka Jasna Flamiková.

dobrokáva 1

Dobrokávu je možné na Zelném trhu potkat každý všední den od devíti do pěti. „Naším cílem je, aby se lidé více usmívali, chovali se k sobě nesobecky a pěkně. Zároveň chceme lidem připomenout, že dělat dobré skutky je příjemné nejen pro ty, kterým se pomáhá, ale i pro ty, kteří dobrý skutek udělají. Úplně nejvíce si přejeme, aby každý člověk udělal alespoň jeden dobrý skutek každý den,“ uzavírá pro HateFree Culture Libor Hoření.

Foto: Dobrokáva

V posledních letech v České republice vzrůstají negativní emoce vůči cizincům a přistěhovalcům. Podpořit toleranci, rozmanitost a pokojné soužití se stává obtížným. Tým Czech Friendly se skládá z lidí z Ruska, Indonésie, Slovenska, Brazílie a Kazachstánu, kteří v Česku žijí již několik let. Z vlastní zkušenosti vědí, jak obtížné může být zabydlet se v novém domově. Rozhodli se tedy propojit lidi skrze zálibu, která je všem společná – jídlo. Máte rádi etnickou kuchyni? A víte, kam v Praze vyrazit na speciality z Indonésie, Ruska nebo třeba Kazachstánu? V projektu Czech Friendly (www.hithit.com/czechfriendly) vám to poradí nejen aplikace a videa, ale třeba i tištěná mapa.