Co kdybychom mohli platit nejen penězi, ale i tím, že uděláme něco pro druhé? Tento princip je skutečností u stánku Libora Hoření na tržišti na brněnském Zelném trhu, kde si můžete koupit kávu za dobrý skutek. Takzvanou dobrokávu zaplatíte tím, že si dobrý skutek vymyslíte, případně splníte některý z tabule či z lístečků ukrytých v koláčcích. Můžete například uklízet odpadky, potěšit někoho milým telefonátem nebo pohostit dobrým jídlem. V budoucnu chce Hoření otevřít další stánky a pokusit se tak zlepšit Česko. „Lidé většinou nezůstanou u jednoho činu, ale vytvoří si návyk," říká.
„Pomohl jsem spolužačce cizince s opravou gramatických chyb ve školní práci,“ píše Jakub na webu Dobrokávy, kde se můžete s dobrými skutky pochlubit a inspirovat i ostatní. „Svezl jsem staršího pána o berlích asi 5 km k jeho domu,“ píše Vojtěch. „Koupila jsem slaninový quiche a dala ho milému bezdomovci na Mendlově náměstí v Brně,“ přidává se Janinka. Inspiraci autor projektu prý našel v příběhu o dalajlámově kočce, která se zatoulala do kavárny. „Tam na ni byli milí a oblíbili si ji. Zadarmo kočce nalévali mléko a nakonec měli sami radost z dávání," popisuje.
Dobrokáva je prvním neziskovým projektem, který se Rada městské části Brno-střed rozhodla podpořit zvýhodněnými podmínkami prezentace na Zelném trhu. „Podporu projektu Dobrokáva jsme schválili velice rádi. Zaplatit za dobrou kávu dobrým skutkem lidi nejdříve překvapí, ale pak je to vede k vědomějšímu přemýšlení nad tím, co může každý z nás udělat pro druhé či prostředí kolem sebe. Osloveným lidem vnáší do života radost a pozitivní naladění,“ chválí projekt místostarostka Jasna Flamiková.
Dobrokávu je možné na Zelném trhu potkat každý všední den od devíti do pěti. „Naším cílem je, aby se lidé více usmívali, chovali se k sobě nesobecky a pěkně. Zároveň chceme lidem připomenout, že dělat dobré skutky je příjemné nejen pro ty, kterým se pomáhá, ale i pro ty, kteří dobrý skutek udělají. Úplně nejvíce si přejeme, aby každý člověk udělal alespoň jeden dobrý skutek každý den,“ uzavírá pro HateFree Culture Libor Hoření.
Foto: Dobrokáva