Pětadvacetiletý letý René pochází ze Sýrie. Ve své rodné zemi ale už nebyl v bezpečí. Panuje v ní válka a také je gay. „Lidé v Sýrii vůbec nerozumí tomu, co znamená být gay, jen jsou přesvědčeni, že je to něco špatného. Je to tam společenský problém. Policie mě kvůli mé orientaci zadržela a strávil jsem dva měsíce na stanici,” popisuje René. Nakonec byl jedním policistou znásilněn, a proto se rozhodl emigrovat. Odešel tedy do Libanonu, později strávil devět měsíců v Turecku. Po moři doplul do Řecka a pěšky se dostal až do Maďarska. Nyní žije v Německu. Příběh Reného je jednou ze zkušeností, kterou přináší Encyklopedie migrace. Vychází z osobních příběhů lidí, kteří přicházejí do evropských zemí. Jejich zkušenosti odborně analyzuje a zařazuje do širších souvislostí. Snaží se tak kompletně popsat politické, právní i sociální situace v daných zemích a odhalit příčiny odchodu lidí.
Migrace ze Sýrie
V Německu se René nejprve dostal do uprchlického tábora v Heinu. „Byl jsem tam tři dny a pak začaly problémy. Lidé říkali, že když jsem gay, tak se nemůžu stýkat s dětmi a vlastně vůbec nic dělat. Šel jsem za vedoucím tábora a vysvětlil mu, že tam nemohu zůstat. Druhý den přišel a odvezl mě spolu s mým partnerem do nějakého domu, vůbec jsme nevěděli, kam jedeme. Pak jsme zjistili, že je to dům ministryně Petry Kopping,” vypráví René. „Byl jsem u ní asi čtyřicet dní. Stále jsem jí říkal, že je jako moje máma. A ona říkala, že má teď syna ze Sýrie. Tak moc mi pomohla,” doplňuje.
Na Reného příběh na webu navazují faktické informace o situaci v Sýrii. Na Encyklopedii migrace se dozvíme informace o začátku a příčinách války v Sýrii, bojujících stranách, zapojení světových velmocí do války, ale i zahraničních bojovnících v řadách teroristických organizací. Kromě příčin se Encyklopedie věnuje také druhé stránce věci - společenským i politickým dopadům, které s sebou migrace nese. Jak migrační vlny posledních let ovlivňují evropské země? Co je to multikulturalismus a jak se odlišuje od přístupu zvaného Melting pot? Co je to otevřená společnost? Jaké je dnes postavení islámu v Evropě? Na tyto a řadu dalších otázek se pokouší web pomocí příspěvků odborníků odpovědět.
Ruský student Andrej
Migrace z východní Evropy
Encyklopedie se nevěnuje pouze migraci z Blízkého východu, ale přináší i příběhy lidí ze států východní Evropy. Například příběhy Andreje a Mishy jsou podobné. Ruský student matematiky Andrej se zúčastnil v Moskvě protivládních demonstrací. Po střetu s policií byl vyslýchán, bit a nakonec uvězněn na tři a půl roku. Po propuštění již neměl možnost studia ani práce v Rusku. Proto uvítal možnost s pomocí grantu dostudovat v České republice.
Mishův příběh je podobný. V době studia byl v Bělorusku aktivistou a snažil se zapojit do politiky. Během prezidentských voleb v roce 2010 pomáhal nezávislému kandidátovi, za což byl opakovaně zatýkán a zavírán do domácího vězení a z politických důvodů také vyloučen z univerzity. I on získal možnost studovat v Česku. Dnes studuje balkanistiku a na částečný úvazek pomáhá v neziskové organizaci věnující se Bělorusku. Přestože po studiu se plánuje vrátit do své země, možnost vládního stipendia mu dle jeho slov přinesla spoustu zkušeností a umožnila zkusit si integraci.
Českou společnost hodnotí Misha jako otevřenou a vstřícnou. Chápe také obavy části společnosti z migrace, jelikož si uvědomuje, že lidí z východní Evropy dojíždějících do Česka je opravdu hodně. Vadí mu pouze přístup některých lidí, kteří ho posuzují podle jeho původu. „Já jsem nikdy neočekával, že bych bránil někoho, kdo mluví Rusky, ale když tu někdy slyším taková slova: ,Podívejte se, Rusáci přijeli’, tak říkám na rovinu, že mě to nebaví poslouchat. Pokud se mnou má někdo problém, tak může říct na rovinu, že problém je v tom a v tom, že se třeba nechovám dobře. Ale otázka původu přemísťuje ten problém do jiné roviny, kde to, co vás naštvalo, je druhořadé, protože hlavně vám vadí, odkud jsem. A to mě opravdu nebaví, ale musím se s tím smířit,” komentuje Misha.
Běloruský aktivista Misha
Wikipedie migrace
Encyklopedie migrace aktuálně připravuje ke spuštění zcela novou verzi interaktivní mapy, se kterou na webu pracuje. Tímto způsobem se snaží projekt posunout na úroveň dlouhodobé odborně-výkladové encyklopedie, která se již nebude vázat pouze na Evropu, ani na vybraná migrační témata. „Často jsme slýchali kritiku, že výběr námi studovaných témat je docela volný, navíc mícháme různé problémy dohromady. Pokusili jsme se proto připravit jakousi ‚Encyklopedii migrace 2‘, která bude již více systematizovaná, komplexní a obecně méně aktivistická,“ uvádí pro HFC student Jakub Múčka, hlavní koordinátor projektu. Mapa bude nově rozšířena na celý svět a bude vycházet z migračních dat OSN tak, aby bylo možné systematicky studovat každou jednotlivou zemi a její migrační situaci zvlášť. „Ukazuje se, že nic jako ‚migrace obecně‘ neexistuje, každá země má jedinečný a zvláštní příběh. Zároveň ale fenomén migrace propojuje dnešní svět a ukazuje zajímavé hledisko, skrze které jej můžeme pozorovat a studovat,“ dodává Múčka a doplňuje, že autoři do projektu také plánují zvát zahraniční univerzity, a tím se pokusit dát vzniknout pomyslné Wikipedii migrace.
Foto: Repro Encyklopedie migrace