Pátý listopad je Mezinárodním dnem romského jazyka. Romština, ať už jde o kterýkoli z jejích dialektů, se řadí mezi indoevropské jazyky do skupiny jazyků indických (společně například s hindštinou či bengálštinou). Romština si dodnes uchovala několik stovek slov indického původu, chybějící slovní zásobu doplňují přejímky nebo neologismy. Znalost romštiny v Česku ale rok od roku upadá. Ne každý z Romů romsky hovoří a čím dál více rodičů ji z různých důvodů nepředává svým dětem.
V Česku se romský jazyk vyučuje například na Semináři romistiky na FFUK v Praze, rozvoji romského jazyka se věnuje také několik iniciativ a sružení, jako Romea, Nová škola nebo nakladatelství romské literatury KHER.
U příležitosti tohoto významného dne přinášíme fotografie, které vznikly v rámci dubnových Oslav Mezinárodního dne Romů v pražském dívadle La Fabrika. Tam se mohli návštěvníci vyfotit v našem HateFree fotostánku s jedním z romských přísloví - jak jinak, než v romštině. Ta se týkala nejčastěji mezilidských vztahů a identity člověka.
(Ať děláš, co děláš, gádže ze sebe neuděláš.)
(Dobré slovo je jako chleba.)
(Černý i bílý má červenou krev.)
(Cizí dítě, moje díte - jíst chtějí obě.)
(I křivý strom dává stín.)
(Každý velebí svého Pána Boha.)
(Nejsou děti, není štěstí.)
(Hněv rodí hněv.)
(Mám já, máš i ty.)
(Krásy se nenajíš.)
(Svět je velký, nech žít.)
(Sto lidí, sto cest.)
Podívejte se kampletní fotogalerii!