Francie navrhuje zakázat svým sportovkyním závodit v hidžábu na pařížské olympiádě 2024

Obrázek: snimek-obrazovky-2023-10-02-v-21-59-19

Francouzská vláda oznámila, že atletky reprezentující Francii nebudou moci během olympijských her, které se budou v roce 2024 konat v Paříži, nosit hidžáb. Rozhodnutí kritizuje Organizace spojených národů.

„Pro mě to víceméně znamená skončit s fotbalem,“ stěžuje si 23letá Mama Diakité, která hraje fotbal už více než 10 let. Je členkou kolektivu mladých fotbalistek Les Hijabeuses, které hrají fotbal v šátku a bojují proti zákazu zahalování sportovkyň. Omezování ženského zahalení vnímají jako snahu vyloučit muslimky ze sportu.

Francouzští senátoři loni v lednu hlasovali 160 ku 143 zákaz hidžábu a dalších ostentativních náboženských symbolů ve sportovních soutěžích, a to na základě pozměňovacího návrhu středopravicové strany republikánů, která tvrdila, že šátky mohou ohrozit bezpečnost sportovců, kteří je nosí. Řada sportovkyň přitom na olympiádách soutěží v hidžábech, které byly speciálně navrženy pro bezpečné sportování zahalených žen.

Během nedělního politického pořadu televizní stanice France 3 uvedla podle médií ministryně sportu Amélie Oudéa-Castéra, že žadnému členovi francouzské delegace nebude umožněno mít hidžáb nebo šátek, a vyjádřila svoji podporu striktnímu sekularizmu.

OSN rozhodnutí Francie kritizuje. „Nikdo by neměl ženám přikazovat, co smějí nebo nesmějí nosit,“ uvedla Maria Hurtado, mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva. „Obecně platí, že podle Výboru pro odstraňování diskriminace žen má každý stát úmluvy, tedy i Francie, povinnost přijmout veškerá opatření ke změně kulturních či společenských vzorců, jež jsou založeny na nerovnosti obou pohlaví,“ dodala. 

Mezinárodní olympijský výbor na konci září oznámil, že sportovkyně budou moci v olympijské vesnici šátek nosit. „Na olympijskou vesnici se vztahují pravidla Mezinárodního olympijského výboru,“ uvedl jeho mluvčí. „Neexistují žádná omezení pro nošení hidžábu nebo jakéhokoli jiného náboženského nebo kulturního oděvu.“

Kvůli lpění na sekularizmu se Francie často dostává do rozporu s výborem OSN pro lidská práva. Letos v září například zakázala nošení abájí, volného splývavého oděvu, který nosí muslimské ženy, ve veřejných školách. První známý případ, kdy byl muslimským žákyním odepřen vstup do školy kvůli zahalení, se odehrál již v roce 1989, a to ve městě Creil nedaleko Paříže.