Internet je pro mnoho nevidomých stále nedostupný. Bariéry boří jednoduchý bezplatný program (2)

Obrázek: friendly-vox-small

V České republice žije podle údajů Českého statistického úřadu přibližně 65 tisíc lidí s těžkým postižením zraku. Kompenzační pomůcky, které jim pomáhají například v přístupu k počítači či internetu, jsou však pro mnoho z nich stále nedostupné. „Tyto technologie jsou díky své malosériovosti drahé, ale bez nich je nevidomý odříznutý od počítače a od internetu, a tedy od všech služeb, které jsou na použití výpočetní techniky založeny,“ říká pro server Deník Vladimír Jareš z Nadačního fondu FriendlyVox. Speciální ozvučený počítač přijde na sto tisíc korun. Stát na některé z pomůcek přispívá, v posledních letech ovšem částka na kompenzační pomůcky vyplacená Úřadem práce klesá. Státní příspěvek na nákup speciálního počítače tak za posledních 6 let získalo přibližně dva tisíce osob. Projekt jednoduše ovladatelného počítačového programu FriendlyVox tak pomáhá osobám se zrakovým handicapem zdarma už tři roky.

 „Celý život s manželkou pomáháme našemu nevidomému synovi překonávat bariéry, aby mohl rozvíjet své nadání a schopnosti. Možnost pracovat s ozvučeným počítačem byla jedním z klíčových momentů, díky kterému se Honzovi otevřela cesta ke kvalitnímu vzdělání a následně k pracovnímu uplatnění," uvedl pro Třebíčský Deník IT specialista Vladimír Jareš. Osobní zkušenost jej přivedla na myšlenku jednoduše ovladatelného programu, který by nevidomým při práci s počítačem pomohl. A tak vznikl FriendlyVox.

Přístup k počítači a internetu

Cílem programu FriendlyVox je jednoduchým způsobem umožnit nevidomým spoluobčanům přístup k počítači a internetu. V prostředí programu se uživatelé mohou pohybovat velmi jednoduše jen pomocí dvou šipek nahoru a dolů. Lze ho také nainstalovat na kterýkoliv počítač, není tedy třeba drahých speciálních pomůcek. A především - FriendlyVox je pro všechny zájemce zdarma. Umožňuje přitom celou řadu využití jako například přístup k zpravodajským serverům a novinám, využívání Googlu včetně překladače, Wikipedie, sociálních sítí, e-mailu, jízdních řádů či poslech rádia či televize.

friendly vox 2

„S počítačem pracuji již několik roků, potíže mi dělalo hlavně pracovat s internetem. Když jsem se dozvěděl o FriendlyVoxu, požádal jsem kamaráda, aby mi ho nainstaloval. Po několika týdnech jsem zjistil, jak je jeho obsluha snadná, zvlášť pro mě, který mám už přes 80 roků,” uvádí pro HFC Zdeněk Jelínek. „Před časem jsem poradil kamarádovi, který má sice ještě zbytky zraku, ale s počítačem si moc neuměl poradit. Dnes je mi velice vděčný, že ho může bezproblémově užívat,” doplňuje.

A program vyhovuje i nevidomým manželům Budzákovým z Plzně. „FriendlyVox máme asi dva roky. Jsme spokojení, vše si najdeme a postupně se učíme s internetem. Nejvíce používáme jízdní řády a YouTube, noviny, televizi a já jsem posluchačkou rozhlasu. Já si také ráda hledám informace na internetu, zajímají mě různé vsi v České republice a mnohé jsem si tam už našla. Program mi velmi pomáhá,” komentuje pro HFC Eva Budzáková.

Internetové bankovnictví

Zrakově hendikepovaní využívají internet výrazně méně než zbytek populace, v případě pokročilých služeb jako sociální sítě nebo internetové bankovnictví podle Nadačního fondu FriendlyVox dokonce řádově méně.

friendly vox 3

„Nejhorší situace je u starších lidí, kteří přišli o zrak kvůli pokročilé cukrovce nebo rozvoji jiného onemocnění. Podle našeho odhadu je jich zhruba deset tisíc. Naší hlavní klientelou jsou tedy lidé, kteří se na internetu příliš nepohybují, nejsou zvyklí stahovat si běžné aplikace a náš program si zprovoznit sami. Právě těmto lidem se snažíme pomáhat,” vysvětluje Vladimír Jareš pro časopis Nadace Agrofert a dodává, že internetové bankovnictví v Česku využívá zhruba 65 % lidí, mezi nevidomými ovšem pouze kolem 5 % lidí. Návštěva banky pro ně přitom je obtížným úkolem, který mnohdy vyžaduje pomoc průvodce. „Hlavní příčinou této paradoxní situace je, že pracovat s počítačem bez zrakové kontroly, pouze za pomoci klasických odečítacích programů, je složité. Kvůli tomu dnes mnoho lidí po ztrátě zraku na používání počítače rezignuje, případně si jej sice pořídí, ale nepodaří se jim zvládnout všechny aplikace, které potřebují,” uvádí na webu zřizovatelé programu FriendlyVox. „Zkušenosti s technologiemi a postupy, které jsme vyvinuli a použili, nás opravňují k závěru, že dokážeme zpřístupnit prakticky libovolnou webovou stránku širokému okruhu zrakově postižených, včetně seniorů a osob, které postupně přicházejí o zrak v pozdějším věku. To platí i pro aplikace internetového bankovnictví,” dodávají. Internetové bankovnictví je v programu zjednodušené. Běžné funkce jako je platba, kontrola účtu a obratů či trvalé příkazy však pomáhá zajistit každému.

Knihovny

Tvůrci programu jej nyní chtějí zpřístupnit opravdu pro všechny. Počítače v knihovnách jsou postupně připojovány ke službě FriendlyVox a personál je proškolen tak, aby nevidomému člověku mohl pomoci při práci s internetem. V České republice již školením prošlo několik desítek odborníků. Jednou ze zapojených je Městská knihovna v Třebíči. „Zatímco počítače zlevnily, samotné programy zůstaly finančně nedostupné a státní podpora je výsadou několika desítek lidí, kteří splní podmínku úplné ztráty zraku. Naopak FriendlyVox je zcela zdarma a je velice jednoduché jej instalovat přes internet. Navíc si nestanoví žádné podmínky a mohou se ho naučit ovládat lidé, kterým potenciálně poškození zraku hrozí, a to ještě v době, kdy na obrazovku a klávesnici relativně vidí," řekla Třebíčskému Deníku ředitelka knihovny Marie Dočkalová. Projekt také pomáhá knihovnám naplnit jejich zákonnou povinnost umožnit všem návštěvníkům přístup k informacím a službám internetu.

friendly vox 4

Prolomení bariér

„V České republice žijí desítky tisíc zcela či prakticky nevidomých osob. Za pomoci našeho ozvučeného portálu s bezplatným přístupem přispíváme k prolomení bariér, které brání nevidomým v přístupu ke službám internetu. Naše služby jsou a vždy zůstanou pro zrakově postižené lidi zdarma. Naše činnost však také něco stojí. Nedostatek prostředků je pro nás denním chlebem. Proto také některé naše projekty nabírají zpoždění a naše pomoc se nedostává vždy tam, kde je potřeba. Jsme proto vděční za každou pomoc, za každou podanou ruku,” dodává pro HFC místopředseda správní rady Robert Štěrba. Pokud vás projekt zaujal a chcete jej podpořit nebo se stát partnerem, více informací najdete zde.

Foto: Archiv FriendlyVox