Zakladatel světového gigantu Microsoft Bill Gates minulý týden oznámil, že věnuje 100 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun) na boj s demencí. Polovina z peněz má jít přímo nadaci Dementia Discovery Fund, která se zaměřuje na inovativní výzkum tohoto onemocnění, druhá půlka pak poputuje na podporu start-upů, které na tomto poli působí. Zaměřit by se chtěl zejména na alternativnější léčebné metody, tedy ty, které stojí mimo mainstream. Jak Gates uvedl, je pro něj boj s tímto onemocněním osobní záležitostí. „Je to příšerná choroba, která ničí jak ty, kteří jí trpí, tak jejich blízké,“ napsal na svém blogu. „To je něco, o čem toho vím hodně, protože muži v mé rodině trpí Alzheimerovou chorobou,“ dodal.
Podle údajů americké Alzheimerovy nadace je právě Alzheimerova choroba šestým nejčastějším důvodem úmrtí ve Spojených státech. Podle odhadů s tímto onemocněním žije pět a půl milionu Američanů a každých 66 vteřin přibude nový pacient.
„Vím, jak strašné je sledovat ty, které milujete, trpět, jelikož nemoc je okrádá o jejich duševní kapacitu, a není nic, co byste proti tomu mohli udělat. Je to jako zažívat postupnou smrt osoby, kterou jste znali,“ uvedl Gates. Ten podle svých slov strávil poslední rok studiem informací o různých druzích demence, setkával se s výzkumníky, lékaři a experty na toto téma. Tyto konzultace ho přivedly k pěti okruhům, do kterých by rád své peníze investoval: porozumět, jak se nemoc rozvíjí; být schopni Alzheimerovu chorobu identifikovat co nejdříve; umět nemoc zastavit; zjednodušit zapojování pacientů do testování nových způsobů léčby; zefektivnit využití dat o chorobě.
„První lék na Alzheimerovu chorobu se nemusí urodit během další dekády nebo i delšího období, a zpočátku bude velmi drahý. Až ten den jednou přijde, může se naše nadace zasadit o to, aby lék expandoval a byl dostupný také v chudých zemích,“ píše Gates. Naráží tak také na fakt, že podle odhadů bude počet pacientů v dalších letech rapidně narůstat. Markantnější pak bude nárůst právě v chudších zemích. Pravděpodobnost výskytu nemoci narůstá ve vyšším věku.
„Lidé by měli mít možnost užívat si své poslední roky – a my potřebujeme Alzheimerovu chorobu porazit, abychom toho dosáhli. Těší mě, že se toho boje mohu účastnit a nemůžu se dočkat toho, co bude následovat,“ uzavírá Gates.
Foto: Wikipedia