Mezinárodní festival Khamoro, který i letos přijal označení HateFree Fest, je už devatenáctým rokem živoucím důkazem toho, že řada Romů z celého světa exceluje ve hře na hudební nástroje, zpěvu a tanci. Naopak není zvykem spojovat Romy, nositele tradiční orální kultury, s psanou literaturou. Letošní ročník Khamora by prostřednictvím doprovodného programu Gavoro (Vesnička), přehlídky romské literatury, své příznivce rád přesvědčil, aby tuto stereotypní představu opustili.
V prestižních sálech Městské knihovny, Národní knihovny nebo Knihovny Václava Havla se v průběhu čtyř dnů odehraje řada tematických akcí, které by veřejnost chtěly upozornit na neustále rostoucí obec romských autorů, jejichž tvorba se už dávno vymanila z občasné produkce romských časopisů. Ať už to bude čtení silné generace současných romských autorek, jakými jsou Irena Eliášová, Iveta Kokyová, Eva Danišová a Judita Horváthová v Městské knihovně; debata romských a neromských spisovatelů nad podobou Roma jako literární postavy s Jáchymem Topolem, Kateřinou Sidonovou, Janou Hejkrlíkovou a Ilonou Ferkovou v Knihovně Václava Havla nebo ojedinělé představení slovenských romských autorů Maroše Baloga, Evy Pleškové a Zlatice Rusové v Praze, opět v Městské knihovně, přinášíme vám to nejaktuálnější, co se na romské literární scéně odehrává.
Součástí přehlídky je rovněž kurz tvůrčího psaní pro romské aspiranty spisovatelského řemesla s René Nekudou v Městské knihovně, dílna práce s romskou literaturou pro zaměstnance sítě knihoven ČR v Národní knihovně nebo přednáška o romské literatuře spojená s divadelním představením kolektivu ARA ART „Čirikloro“ pro studenty základních škol z Prahy 4.
Posledním dílem Gavora je přednáška o německé romské literatuře v podání Jovana Nikoliće a Ruždiji Sejdiće na Německé škole v Praze. Tato přednáška není veřejnosti přístupná.
Vstup na všechny veřejné akce z programu je zdarma.
Úvodní foto: Ilona Ferková (foto: Lukáš Houdek)