Britské firmy školí zaměstnance v přístupu k lidem s demencí

Obrázek: dementia-friendly-small

Jen v samotném Londýně žije s demencí více než 70 000 lidí, v celé Británii pak více než 800 000. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace budou počty lidí s tímto onemocněním přibývat. Na potíže, se kterými se dezorientovaní lidé s demencí i jejich rodiny a přátelé potýkají, reaguje v Británii čím dál více obchodů a firem. Školí své zaměstnance, aby byli schopni takového pacienta rozeznat a usnadnit mu jeho nákup, případně mu pomoci se zorientovat. Napříč zemí vznikají v rozličných obcích také komunity, které těmto lidem a jejich blízkým pomáhají. Dnes jsou jich už více než dvě stovky.

Podle WHO dosáhne v roce 2030 počet lidí postižených demencí 75,6 milionu. Dnes se s tímto onemocněním po celém světě potýká 47,5 milionu a každým rokem přibude 7,7 milionu nových pacientů. Právě na to reaguje řada britských komunit, obchodů, národních i nadnárodních korporací a snaží se vhodnou péči o zákazníky s demencí do tréninku svých zaměstnanců zapojit. „Malé změny v jednání podniků a komunit může proměnit kvalitu života a přínosu lidí s demencí i lidí, kteří o ně pečují,“ uvádí George McNamara z britské Alzeimer's Society. 

Nejedná se však jen o klasické obchody nebo podpůrné komunity. V Manchasteru například fungují dementia-friendly taxikáři, kteří jsou schopni takového zákazníka rozeznat a poskytnout mu potřebnou péči při transportu. Londýn si zase nedávno předsevzal, že se do roku 2020 stane nejvíce dementia-friendly hlavním městem na světě. Má pro to vypracovanou speciální koncepci.  

Pozadu však nejsou ani nadnárodní korporace jako například banka HSBC, která ve spolupráci s organizacemi Alzheimer Scotland a Alzheimer’s Society v rámci tříletého programu vyškolila na 12 000 zaměstnanců ve více než sedmi stovkách poboček napříč Británií. Společnost British Gas zase proškolila 7 000 zaměstnanců, kteří mají následně sami působit ve svých komunitách, školik další zájemce z řad spolupracovníků i veřejnosti a stát se dobrovolníky a fundraisery pro komunity, které se pomoci lidem s demencí věnují. 

Ilustrační foto: Pixabay