„Jsem Greg, jsem katolický kněz a gay,“ řekl při nedělní mši. Sklidil ovace vestoje

Obrázek: greiten-small

Římskokatolický kněz Greg Greiten z Milwaukee se před Vánoci rozhodl vzepřít letitým radám svých kolegů z kongregace a přerušit tíživé mlčení o své vlastní orientaci. V průběhu dopolední mše v neděli 17. prosince věřícím ve svém kostele oznámil, že je gay. „Bůh ti žehnej, otče!“ provolala z lavic spontánně nejprve jedna z žen sedících v lavicích. Pak následoval potlesk ostatních přítomných. Po dokončení svého prohlášení, ve kterém zmínil, že už nadále nebude žít ve stínu tajností, se dočkal potlesku vestoje. „Je to to poslední, co mě trápí. Mám ho ráda pro to, jaký je,“ uvedla jedna z přítomných, Madge Powell. Zastání našel také u tamního arcibiskupa. „Podporujeme otce Greitena v jeho vlastní, osobní cestě a vyprávění jeho příběhu cesty k porozumění a životu s jeho sexuální orientací,“ napsal v prohlášení. Pro faráře se tedy na základě jeho coming outu nic formálně nemění. Je však jedna věc, která jiná je. „Rozdíl je pro mě v tom, že od teď budu žít život bez tajností,“ řekl otec Greiten.

Tíživé mlčení a myšlenky na sebevraždu

„Už mnoho let nosím těžké břímě, v tichu ukryté tajemství, které vedení mé církve nechtělo, abych sdílel veřejně. Pokaždé, když jsem toužil po tom promluvit, jsem byl varován ostatními knězi a vůdci. ‚Buď zticha… Nikomu ani muk…. Jestli o tom nebudeš mlčet, budeš odtud vyhozen…. Jestli s tím půjdeš na veřejnost, ublížíš svému řádu,‘ říkali.“ Tak otec Greiten začíná svůj sloupek, kde své odhodlání promluvit vysvětluje. Ten vyšel v National Catholic Reporter až po jeho vystoupení na nedělní mši. „Dnes prolomím mlčení a vystoupím oproštěn od kazajky studu, která na mě byla uvalena v mladém věku. Je toho tolik, o čem bych měl mluvit, aby se to napravilo a zahojilo – mnohem víc než limit těchto slov v tisku dovoluje. Jsem gay,“ pokračuje.

Otec Greiten ve svém prohlášení uveřejněném v katolickém deníku dále vysvětluje, že mu bylo roky předkládáno, že homosexualita je něco zvráceného, něco, o čem se nemluví a něco, co by se mělo trestat. V posledním ročníku na střední katolické škole byl konfrontován s tím, že pokud o své orientaci někomu řekne, bude okamžitě vyhozen. „Kvůli kultuře hanby a tajností zahalující záležitosti sexuality v prostředí semináře měli studenti strach a žili s pocitem vydírání, aby zůstali zticha. Bylo očividné, že vedení chtělo všechno zamést pod koberec, aby se ujistili, že to nikdy neprosákne. A právě v takto tajnůstkářském prostředí jsem vyrostl,“ uvádí ve svém otevřeném textu. Dodává, že sám si svou orientaci přiznal po létech odmítání ve svých 24 letech. Tehdy si v budově semináře sedl do okna, kde po tři hodiny s jednou nohou venku rozmýšlel, zda nemá skočit a celé utrpení skončit. Nakonec se rozhodl, že bude bojovat dál a z okna po hodinách vnitřního boje slezl. A byli to právě někteří z jeho nadřízených, kteří mu následně na rozdíl od jiných poskytli potřebnou podporu a uklidňovali ho, že bude i tak žít kvalitní život.

greiten 1

Rozhodnutí a podpora diecéze

Přestože se otec Greiten léta cítil naplněn svou službou věřícím a prací v kongregaci, tajnosti ohledně jeho sexuální orientace ho sužovaly nadále. „Snažil jsem se to čím dál víc potlačovat, aby se to vrátilo v mnohem větší síle ve snaze dostat se ven. V průběhu letoška jsem si uvědomil, že už nemůžu dále žít v této kněžské maškarádě v pozici heterosexuála,“ píše. A tak se rozhodl pro coming out. Svůj zamýšlený krok nejprve probral s arcibiskupstvím, od kterého podle všeho dostal zelenou. To se za něj také v následném prohlášení postavilo. „Podporujeme otce Greitena v jeho vlastní, osobní cestě a vyprávění jeho příběhu cesty k porozumění a životu s jeho sexuální orientací,“ stojí v prohlášení arcibiskupa Listeckého. „Jak učí církev, musí být s těmi, kteří nacházejí zalíbení ve stejném pohlaví, nakládáno s porozuměním a slitováním. Jako kněží, kteří složili slib celibátu, víme, že jsou mezi námi týden co týden lidé, kteří se s otázkami homosexuality potýkají,“ pokračuje arcibiskup ve svém vyjádření. „Gregův příběh nám všem připomíná Boží výzvu, abychom pokračovali v rostoucím porozumění a abychom žili zbožné a ctnostné životy,“ dodal.

Rostoucí tolerance u amerických katolíků

Aktuální zkušenost otce Greitena není podle Francise Bernarda, který pracuje pro LGBT katolíky v USA přes dvacet let, v poslední době ojedinělá. „Všichni homosexuální kněží, které jsem potkal a kteří se vyoutovali, se mi svěřili, že lidé z jejich farnosti, nebo lidé, kterým ministrovali, neměli se zjištěním jejich sexuální orientace žádný problém,“ uvedl pro NCR. Dodává také, že podle jeho zkušenosti se kněží s homosexuální orientací už dnes často ve Spojených státech setkávají s podporou v řadách svých biskupů. A čím dál otevřenější je i katolická komunita. Podle nedávného výzkumu více než dvě třetiny katolíků v USA podporují stejnopohlavní manželství.

greiten 2

Slib LGBT komunitě

Otec Greiten dnes cítí také určitou míru provinilosti vůči LGBT komunitě, které se nyní rozhodl omluvit a zároveň dát slib. „Rád bych se osobně omluvil svým LGBT bratrům a sestrám za svou účast na trvajícím tichu ve věci činnosti i nečinnosti mé komunity vůči LGBT katolíkům stejně jako širší LGBT komunitě,“ píše ve svém prohlášení. „Slibuji vám, že už svůj život ve stínu tajností žít nebudu. Slibuji, že budu sám sebou. Přijmu osobnost, kterou mě Bůh stvořil. V kněžském životě vás také budu podporovat, ať už jste gay, lesba nebo heterosexuál, bisexuál nebo transgender, abyste byli sami sebou,“ píše. „Jsem Greg. Jsem římsko-katolický kněz a ano, jsem gay!“ uzavírá.

Foto: Archiv diecéze otce Greitena