V Muzeu romské kultury v Brně byla 12. října zahájena mezinárodní výstava s názvem Bez nenávisti? HateFree?, která navazuje na stejnojmennou loňskou výstavu v pražském centru DOX. „Je zaměřena speciálně na Romy, na jednu z menšin, jejíž kvalita života je také mimo jiné důsledkem selhávání mechanismů státu, které by měly zajistit důstojné podmínky k životu,“ uvedla při jejím zahájení ředitelka muzea Jana Horváthová. „Výstava reaguje na nárůst nenávisti vůči menšinám jakýmkoliv, u nás jsou v tomto rozměru Romové menšinou výraznou,“ dodala. Část výstavy probíhá také ve veřejném prostoru – ve výloze Café in the Ghetto nedaleko od Muzea – a HateFree Culture je jejím partnerem. Potrvá do 25. února, následně se přesune na Slovensko, do Maďarska a Polska. K výstavě je také připraven bohatý doprovodný program.
Ivana Čonková ve svém díle Daleko na Lunik IX dokumentuje případ policejní brutality, jejíž obětí byla šestice romských chlapců. Výsledkem spolupráce autorky s rodinou jednoho z mučených chlapců byla dočasná kresba na stěnách bytu, v němž rodina žije, odrážející kolektivní traumatickou zkušenost. Dílo prezentované v rámci výstavy vyzývá návštěvníky k zakoupení plakátu s motivy kreseb. Získané peníze budou použity na podporu postižené rodiny.

Výstava přináší také malby maďarského umělce Csaby Nemese zachycující domy obětí masakrů romských rodin v severním Maďarsku z let 2008 a 2009. Michaela Pospíšilová Králová zase přenáší na zdi galerie své dílo věnované méně známému koncentračnímu táboru pro Romy v Hodoníně u Kunštátu, spolu se seznamem těch, kteří nelidské podmínky nepřežili. „Doufám, že po převzetí místa koncentračního tábora Muzeem romské kultury dojde k přiznání české viny na tom, co se tam stalo. Protože tam pracovali jen čeští pracovníci,“ řekla umělkyně v průběhu vernisáže.

Lukáš Houdek pro výstavu vytvořil sérii portrétů romských mužů a žen v českých a moravských krojích, kterými reaguje na jejich časté vyčleňování z české společnosti, zatímco se většina z nich v Česku narodila, a podobně jako většinová společnost jej považují za svůj domov. Romská umělecká skupina Romane Kale Panthera zase přináší video zachycující její performance v Duchcově, kde se snažila poukázat na nesmyslnost tamní vyhlášky zakazující zejména v ulicích obývaných Romy sedět a grilovat. V jiném z vystavených děl pak reaguje na přítomnost vepřína na místě romského koncentračního tábora v Letech u Písku.
„Výstava se snaží tvořit jednotný celek, aniž by striktně oddělovala ty, kdo jsou umělci a ty, kteří takzvaně umělci nejsou. Jsou tu tedy například hlasy dvou malých romských dívek, které se rozhodly adresovat své poselství gádžům. Je to spontánní a dětsky autentická obžaloba, tedy popis toho, co ty děti cítí, když jsou majoritní společností nahlíženy jakožto obyvatelé druhé kategorie,“ popsala koncept kurátorka výstavy Zuzana Štefková.
Ta v podobném duchu do expozice přizvala také skupinu romských žen vystupujících pod jménem Moje Ralsko. Ty představují fotografie oblasti, ve které žijí, kde se cítí doma a která podobu jejich života předurčuje. Fotografie jsou propojeny s autentickými výpověďmi těch, kteří v této do určité míry neutěšené oblasti žijí. „Přístupy nás žen byly různé. Starší Romky chtěly například vyjádřit pocit domova tím, že fotily třeba ty rodinné vztahy a zachycovaly rodinnou pospolitost. Jiní se zaměřili na dokumentování zbytků objektů okupační sovětské armády, kterých je tam přehršel,“ vysvětlila jedna ze zapojených žen Daniela Cincibusová.
„Umělkyně a umělci vystavující v rámci projektu Bez nenávisti? se staví na stranu těch, kdo jsou stigmatizováni kvůli své jinakosti. Analyzují mechanismy definující určitou skupinu jako podřadnou nebo sociálně vyloučenou a ukazují nebezpečí eskalace nenávisti ve společnosti. Zároveň demonstrují víru v symbolickou sílu solidárního uměleckého gesta a jeho konkrétní účinek mimo úzce vymezený svět umění,“ píše v úvodním textu k výstavě její kurátorka Zuzana Štefková.
Vystavující umělci a umělkyně: Ivanka M. Čonková, Kundy Crew (SK), Magda Fabiańczyk (PL), Lukáš Houdek, Milan Kohout, Michaela Pospíšilová Králová, Tamara Moyzes, Csaba Nemes (HU), Romane Kale Panthera, Tomáš Rafa (SK), Moje Ralsko, Franceska a Sára, Richard Wiesner.
Úvodní foto: Kundy Crew