Téměř devět desítek gayů zemřelo mezi lety 1970 a 2000 v australském Sydney a okolí za mnohdy záhadných okolností. Velká část případů zůstala dosud nevyřešena, případně byla prohlášena za sebevraždy nebo nehody. ACON, jedna z největších LGBT neziskových organizací v Sydney, nedávno zveřejnila zprávu, která případy přímo spojuje s útoky z nenávisti. Na jejím základě nyní tamní policie případy znovu prověřila a u 27 z nich jistou nebo vysoce pravděpodobnou spojitost s homofobií našla.
V prosinci 1988 bylo nalezeno nahé tělo Scotta Johnsona pod útesy, které lemují přístav v Sydney. Jeho oblečení bylo spolu s hodinkami, desetidolarovou bankovkou a studentskou kartou na vrcholu útesu. Policisté proto usoudili, že sedmadvacetiletý nadějný matematik původem ze Spojených států spáchal sebevraždu, což také koroner potvrdil. Ostatně smrtelné skoky z útesů v Sydney nebyly nezvyklé, a nejsou ani dnes.
Scott Johnson
Starší bratr Scotta Johnsona Steve, který se o něj staral od rozvodu rodičů, nevěřil, že by jako bratr spáchal sebevraždu. Popsal bratra jako něžnou duši. „Lezli jsme spolu po horách, počítali jsme spolu matematiku, byli jsme oba podivíni,” řekl před časem deníku New York Times.
Scott se přestěhoval do Austrálie, aby mohl žít se svým partnerem a dělat doktorát na Australian National University v Canbeře. Podle Richarda Zeckhausera, ekonoma z Harvardu, který se Scottem spolupracoval na vědecké práci, byl Scott „virtuózní” matematik, „brilantní, ale jeho přítomnost byla pozoruhodně něžná a skromná,” charakterizoval ho. „Byl by vybrán v prvním kole přijímaček jakékoliv univerzity v kterémkoli koutě světa,” domnívá se jeho bratr. „Neměl žádný důvod být ve stresu nebo nešťastný.” V den, kdy zmizel, řekl Scott vedoucímu svého doktorského studia Rossu Streetovi, že udělal průlomový pokrok v problému klíčovém pro jeho dizertaci. „Znělo to, jako by měl celou věc ve své hlavě,” uvedl profesor Street. „Měl z toho radost. I já z toho měl radost.”
Scott Johnson při promoci
Indicie
V roce 2005 se Steve Johnson dočetl o znovuotevření vyšetřování tří případů úmrtí na útesech Sydney ze stejného období. To došlo k závěru, že byli muži z útesu shozeni. Tehdy se rozhodl, že i on sám zjistí o bratrově smrti více. „Všechno do sebe zapadlo,” řekl deníku dnes osmapadesátiletý Steve Johnson. Najal investigativního novináře Daniela Glicka, aby odjel do Austrálie a prošel staré soudní záznamy a jiné dokumenty. Také sestavil silný tým právníků a rozhodl se tlačit na australské úřady, aby bratrův případ znovu otevřely. Na to podle jeho slov padl z jeho vlastní kapsy téměř milion dolarů.
Po silném nátlaku ze strany Steva Johnsona i veřejnosti bylo v roce 2012 zahájeno nové vyšetřování, které vyvrátilo možnost sebevraždy. V roce 2017, téměř 30 let po smrti Scotta Johnsona, koroner vyvodil, že se Scott stal obětí homofobního zločinu z nenávisti. Pro Steva Johnsona bylo toto zjištění jak úlevné, tak bolestné. „Přijít o Scotta bylo utrpení,” řekl. „Teď vím, že jeho poslední chvíle byly naplněny hrůzou, a to je jako bych to celé prožíval znovu.”
Bratři Scott a Steve Johnsonovi
Jako lovná zvěř
Australské orgány loni v roce 2017 potvrdily, že během osmdesátých a devadesátých let minulého století gangy dospívajících „lovily” a útočily na gay muže pro zábavu, jako sport. Občas je dokonce nutily skočit z útesu. Násilníci si hledali oběti, které by mohly obtěžovat v takzvaných gay rajónech v Sydney - místech, na kterých se homosexuální muži často tajně potkávali. Mezi taková místa patřily i skryté části útesů. „Byla tam řada gangů,” řekl New York Times Stephen Page, bývalý detektiv Nového Jižního Walesu (do kterého spadá i Sydney, pozn.), který některé případy znovu otevřel. „Neútočili jen na jeden rajón, věděli o úplně všech.” Státní koroner Michael Barnes dokonce potvrdil, že mezi gangy útočícími na gaye byli dokonce vojáci z nedalekých kasáren.
Velkým problémem během vyšetřování případů v osmdesátých a devadesátých letech byla nekompetentnost i zaujatost některých policistů, kteří nevyšetřovali úmrtí v oblastech míst setkávání gayů důkladně. Profesor Stephen Tomsen, kriminolog z Western Sydney University, řekl, že málokterá oběť homofobních zločinů z nenávisti a obtěžování by šla na policii. Mnoho gayů by se totiž obávalo napadení ze strany samotných policistů. Také první gay pochod Mardi Gras v Sydney v roce 1978 byl rozehnán policií a někteří jeho účastníci byli zatčeni a zbiti ve svých vězeňských celách. „Kterýkoli gay, který byl napadnut, by byl považován za pošetilého a riskujícího, kdyby útok na policii nahlásil,” pokračuje Tomsen. „Nyní můžeme vidět, že predátoři útočili cíleně na homosexuální muže. A dělali to se skoro jistým vědomím, že policie po nich nepůjde. Taková byla tehdy policejní kultura,” uvedl Ted Pickerin, který na konci osmdesátých let působil jako policejní ministr pro Nový Jižní Wales.
Scott se svou sestrou Terry
Obnovené vyšetřování
ACON, LGBT zdravotní a advokační nezisková organizace v Novém Jižním Walesu, nedávno uveřejnila podrobnou zprávu, která se úmrtími, ke kterým došlo mezi lety 1976 a 2000, zabývá. Zpráva individuálně prozkoumala všech 88 případů prostřednictvím rozsáhlého výzkumu veřejně dostupných informací a dokumentů.
Jejím závěrem je, že homofobie byla hlavním motivem vražd minimálně v polovině z těchto případů. „Díky zkoumání minulosti doufáme, že prohloubíme naše porozumění těmto událostem, což nám pomůže zlepšit stávající odpovědi na zločiny z nenávisti vůči LGBT lidem, zlepšit kriminální soudní systém a dále rozvíjet strategie prevence násilí,” řekl pro Pink News Nicolas Parkhill, ředitel ACONu. Tamní policie na základě výzvy související s touto zprávou proto přezkoumala úmrtí 86 mužů. 27 z nich přímo s homofobií spojila, nebo ji jako důvod vraždy považuje za vysoce pravděpodobnou, 23 případů zůstává nevyřešených.
Jak však Parkhill, tak australská policie, vyzdvihují posun od dob, kdy k vraždám z nenávisti došlo. „Je důležité poznamenat, že k těmto událostem došlo v době, kdy homofobní a transfobní předsudky a nenávist prostoupily naši společnost a prosperovaly v mnoha prostředích včetně vládních agentur, veřejných institucí, soudních dvorů, pracovišť, komunit, škol i domovů. Vztah mezi LGBT komunitami a policií v Novém Jižním Walesu se v posledních 40 letech posunul,” říká Parkhill.
„Zatímco přezkoumání [případů] je obtížným úkolem, jelikož nelze přepsat historii, víme, že je důležité, abychom udělali vše, co je v našich silách, abychom zajistili nejlepší výsledky v budoucnu," uvedl vloni pro New York Times Tony Crandell, zastupující asistent komisař pro New South Wales Police Force. O tom, že je dnes Sydney mnohem tolerantnějším místem, než tomu bylo před desítkami let, svědčí také fakt, že policisté pravidelně kráčí vedle ostatních účastníků každoročního gay pride pochodu Mardi Gras v Sydney.
Foto: Justice for Scott Johnson