V IKEA ve španělském Madridu najdete pravděpodobně stejné zboží jako v Česku, i přesto se tato pobočka něčím liší. Rozhodla se totiž pomoct uprchlíkům, kteří do Španělska uprchli před válkou. Připravila pro ně unikátní tréninkový program, který jim pomáhá připravit se na práci přímo v obchodním domě IKEA.
Během více než pěti týdnů mají vybraní lidé možnost seznámit se se všemi aspekty práce pro nadnárodní nábytkářskou společnost IKEA ve španělském hlavním městě. Tréninkový program poskytuje lidem, kteří do Španělska uprchli například před válkou, šanci na integraci do španělské společnosti, konkrétně tedy na pracovní trh.
Do programu se zapojily také dvě ženy s podobným osudem. Ruba, architekta ze Sýrie a Maria, zaměstnankyně z banky na Ukrajině, se potkaly během tréninkového programu. Právě uprchlíci z Ukrajiny a Sýrie patří mezi nejpočetnější skupiny lidí přicházejících do Španělska, jsou za sebou na druhém a třetím místě za první Venezuelou.
Jak Ruba, tak Maria uprchly před válkami ve svých zemích a ve Španělsku začínají takřka od nuly. „Beru to jako skvělou příležitost naučit se mnoho nových věcí,“ říká Maria a pokračuje: „Ve Španělsku jsem zatím nezačala pracovat, takže tohle je pro mě první krok k novému životu.“ Také Ruba vnímá program pozitivně. „Jsem architekta, takže IKEA je pro mě skvělým místem, je to jako muzeum. Tak jsem vždycky obchody IKEA vnímala, líbilo se mi, jak to v nich chodí,“ svěřuje se Ruba. Po skončení programu budou obě dvě připraveny žádat o práci v obchodním domě IKEA.
Tento tréninkový program je součástí projektu solidarity s uprchlíky. Na situaci uprchlíků IKEA například upozornila v Norsku, kdy instalovala v jednom ze svých obchodních domů 25 metrů čtverečních ze Sýrie, aby tak neplánovaně přiblížila návštěvníkům život lidí ve válečné zóně. Madridský program také není jediný případ, kdy se IKEA aktivně zapojuje do pomoci s integrací uprchlíků nebo migrantů. O zapojení uprchlíků v Jordánsku jsme psali již dříve.
Zůstaneme-li v Evropě, zjistíme, že Švýcarsku probíhá průkopnický integrační projekt, do kterého se zapojují uprchlíci nejrůznějších národností. Součástí kultury společnosti IKEA je poskytování rovných šancí všem lidem a zaměstnance vybírají na základě dovedností, a ne na základě původu. Na konci roku 2015 vznikla myšlenka na integrační program pro uprchlíky, který má za cíl pomoci uprchlíkům získat zkušenosti, které jim pomohou v jejich budoucím pracovním životě, a zvýšit jejich šanci vstoupit na švýcarský trh práce.
Dvakrát ročně nabízí všech devět obchodů IKEA ve Švýcarsku šestiměsíční stáže pro dva uprchlíky, kteří po absolvování stáže obdrží referenční list a potvrzení o práci. To jim pomůže při jejich budoucím hledání práce ve Švýcarsku. A pokud budou mít zájem, mohou také požádat o trvalé místo v obchodech IKEA. Náplní stáže jsou také kurzy interkulturního vzdělávání, které se zaměřují na nejdůležitější pravidla a hodnoty v rámci švýcarského trhu práce, jako například proaktivita, zodpovědnost, přesnost práce nebo respekt k pracovníkům opačného pohlaví.
Školení pro práci s lidmi z jiných kultur je poskytováno také současným zaměstnancům, IKEA tak chce s pomocí odborníků na pracovní vztahy a migraci předejít možným nedorozuměním či problémům mezi svými zaměstnanci a stážisty. Program funguje od května 2016, kdy nastoupili první stážisté do pobočky v Spreitenbachu, a IKEA v něm plánuje pokračovat i do budoucna.
Foto: Repro UNHCR
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?