Jít s dobou a zamezit radikalizaci muslimské mládeže. Takový cíl si vzaly za své desítky britských imámů, kteří se od roku 2011 sdružují v platformě Imámové Online. Snaží se formou nových technologií dosáhnout na mladé lidi a konkurovat tak islamistickým radikálům, kteří nové členy často nabírají a manipulují právě na sociálních médiích. Platforma se snaží zapojené duchovní školit v tom, jak nové formy komunikace užívat, současně aktivně reaguje na rétoriku takzvaného Islámského státu. A to často poměrně sofistikovaně. Vydává například videa nebo časopis, které svou vizualitou a stylem sloganů na první pohled vypadají jako propaganda této teroristické organizace. Obsah však její rétoriku rozbíjí, přináší fakta a poukazuje na slabá místa v jejím výkladu islámu. „Časopis se zaměřuje na ukazování skutečné podstaty ISIS skrz islámskou expertízu imámů a akademiků, aby rozebral náboženské argumenty, které jsou extremistickými organizacemi užívány, a aby vzdělával mladé muslimy ve správném výkladu islámského písma,“ popisuje Shaukat Warraich z organizace Faith Associates, zakladatel iniciativy. Ta také sehrála klíčovou úlohu ve snaze o odrazování mladých lidí od cesty do Sýrie nebo Iráku a přidání se k ISIS. A Imámové Online jsou poměrně populární. Jen na Facebooku mají více než 220 tisíc fanoušků.
Imámové Online jsou platformou a sítí imámů a islámských učenců založenou roku 2011, aby propagovala pozitivní práci, kterou vykonávají ve svých komunitách, a dávala jim hlas ve veřejné debatě na ožehavé otázky, jež v posledních letech nejen evropské země sužují. „Využívajíc širokou škálu technických možností si Imámové Online osvojují nové formy komunikace. To zahrnuje také webové platformy a sociální média, aby své hlasy dostali také mimo islámské instituce, k širšímu obecenstvu. A aby více hráli svou společenskou úlohu,“ uvádí pro HFC Shaukat Warraich, který je zakladatelem a šéfredaktorem této učenecké platformy. Doplňuje, že se platforma snaží duchovní podporovat a vzdělávat v tom, aby našli cesty ke třetí a čtvrté generaci britských muslimů, kteří tráví velké množství času právě v online prostoru.
Zapojení imámové s lidmi komunikují například přes speciální webovou stránku, kam mohou zájemci vkládat jakékoliv dotazy, na něž pak duchovní veřejně odpovídají a ostatní mohou nad tématem diskutovat. Současně využívají další online platformy jako e-mail, ale také Facebook a jiné sociální sítě nebo dávají poradenství přes Skype, případně přes mezi britskými muslimy velmi užívanou mobilní aplikaci WhatsApp. Řada těchto duchovních tak dnes své poselství a apely směřují k lidem například skrz videa na sociálních sítích a právě touto platformou jsou školeni a podporováni v tom, aby s diváky a věřícími aktivně komunikovali. Spolupracují také s různými technologickými společnostmi, které se chtějí na boji s terorismem podílet a podpořit tyto grassrootové snahy duchovních tím, že jim předávají svou expertizu a školí je v nových online dovednostech.
Duchovní boj proti radikálům
Imámové Online se však snaží čelit také velmi složitým výzvám. Mezi jejich hlavní cíle patří bojovat proti nenávistné a náborářské rétorice teroristických skupin, zejména pak takzvaného Islámského státu, jehož síla byla právě zejména v komunikaci prostřednictvím moderních komunikačních platforem.
Imámové se těmto výzvám snaží čelit na více úrovních. Jednou z nich je denní budování důvěry a vztahů mezi lidmi. „Sdílení a rozšiřování práce, kterou imámové a akademici dělají, je zásadní pro rozvinutí porozumění mezi komunitami a vírami, snažit se přestát ignoranci a podezřívavost tím, že se vzájemně poznáme jako jednotlivci, jako sousedé,“ říká Warraich. Druhou rovinou pak jsou reakce na rétoriku radikálních skupin. „Od vzestupu Daeše v roce 2014 a jejich vzrůstajícího užívání sociálních sítí k šíření propagandy a extremistického obsahu, Imámové Online pracovali s imámy a akademiky na snahách bojovat proti těmto zhoubným narativům skrz normativní islámskou nauku,“ vysvětluje a dodává, že věří, že právě imámové jsou ti, kteří musí stát v první linii boje proti perverznímu výkladu islámu. Podle něj mají ze své pozice znalosti písma i kredibility nabízet duchovní vedení. Měli ale také jedno velmi konkrétní poslání. „Zrazovat mladé muslimy od účasti na extremistických činech a poukazovat na slabá místa a chyby v náboženském ospravedlňování takových činů,“ zdůrazňuje Warraich
V době, kdy krize v Sýrii v roce 2014 eskalovala, se podařilo Imámům Online svolat více než 100 duchovních z Británie, kteří společně sepsali dopis, ve kterém apelovali na britské muslimy, aby neodcházeli do Sýrie nebo Iráku bojovat po boku radikálů. „To následovala sada videí, která odsuzovala Daeš a poukazovala na jeho nelegitimitu jako organizace i jako státu,“ říká Warraich. Podle něj byla reakce veřejnosti i médií pozitivnější, než čekali. Podle něj ukázaly hlad po veřejných vystoupeních vůdčích náboženských osobností. Proto se platforma nyní zaměřuje na snahy dostat hlasy imámů k širší veřejnosti. Mimo zdi mešit.
Shaukat Warraich
Haqiqah vs. Dabiq
Následovaly další snahy nabourávat propagandu radikálů, proto začala platforma například vydávat časopis s názvem Haqiqah, který přímo reaguje na propagandistický časopis Dabiq z dílny Islámského státu. „Zaměřuje se na ukazování skutečné podstaty ISIS skrz islámskou expertízu imámů a akademiků, aby rozebral náboženské argumenty, které jsou extremistickými organizacemi užívány, a aby vzdělával mladé muslimy ve správném výkladu islámského písma,“ popisuje Warraich. Časopis při tom využívá velmi podobnou vizuální strategii i styl sloganů jako úspěšná extremistická propaganda. Snaží se tak zaujmout právě ty, kteří radikalizaci nejvíce podléhají.
Foto: Imams Online