Patrik Kotlár sní o kariéře kriminalisty. Předsudkům i části rodiny navzdory

Obrázek: kotlar-kriminalista-small

„Od dětství jsem chtěl být policajtem. Sledoval jsem různé policejní seriály. Motivovalo mě to i v pubertálním věku. I proto jsem si pak vybral tuhle školu,“ říká dvaadvacetiletý student Bezpečnostní právní činnosti na Střední škole managementu a práva v Brně Patrik Kotlár. Svou životní dráhu by tak chtěl spojit s kriminalistikou. „Pro romskou komunitu by bylo lepší, kdyby byli také romští policajti, je jich málo,“ dodává. Svým odhodláním a směřováním boří stereotypy a předsudky také uvnitř vlastní komunity olašských Romů, která je vnímána jako uzavřená a konzervativní. Začátky na škole však nebyly lehké, Patrik se setkával s urážkami od některých spolužáků. „Ustál jsem to, vydržel jsem to,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas a dodává, že dnes už nemá větší problémy. Velkou oporou mu od počátku byla jeho rodina, která ho v jeho snu stát se kriminalistou podporuje. Přestože se najdou v rodině i tací, kterým se jeho kroky nelíbí.

kotlar kriminalista 5

Nejtěžší pro Patrika bylo podle jeho slov se vůbec na svou vysněnou školu dostat. Podle něj musel podstoupit náročné fyzické i psychologické testy. „Ale zvládl jsem to a jsem tam už třetím rokem. Chtěl bych pokračovat na vyšší odborné v Holešově,“ říká. Nejvíc ho pak baví studium práva a kriminologie.

Ustál jsem to

Patrik Kotlár má od počátku velkou oporu ve své užší rodině. „Jsem jediný, kdo studuje,“ vypráví a pokračuje, že ne všichni ze širší rodiny jeho rozhodnutí studovat a stát se policistou vítají s nadšením. „Já je ale neposlouchám a jdu si za svým cílem,“ doplňuje. Zpočátku by chtěl Patrik začínat u pořádkové policie, později by si přál nastoupit na kriminálku. Rád by se věnoval boji s obchodem s drogami. Velkou motivací pro něj jsou praktické výcviky se skutečnými policisty, kde může jejich práci vidět na vlastní oči. Při nich ho zaujala zejména práce v sociálně vyloučených lokalitách.

Patrik přiznává, že začátky na škole byly těžké. Některým spolužákům jeho olašský původ vadil, a setkával se proto s různými urážkami. „Pak si ale uvědomili, že jsem se i já na tu školu dostal a že jsem odlišný od některých jiných Romů,“ popisuje. „Ustál jsem to, vydržel jsem to,“ dodává posmutněle. 

kotlar kriminalista 1

Nejsem sám

Také on se nedávno účastnil zatím největšího setkání romských studentů, které se konalo v Krkonoších. To pořádala organizace ROMEA v rámci svého programu stipendií pro romské studenty. Podle jeho slov bylo právě toto setkání s dalšími studenty, kteří se potýkají s podobnými obtížemi, klíčové. „Dostal jsem větší motivaci. Poznal jsem, že nejsem sám, že jsou i další romští studenti,“ vysvětluje.

kotlar kriminalista 2

Program stipendií pro romské studenty v Česku realizuje organizace ROMEA. Ta skrz ně podporuje přestup žáků 9. tříd základních škol na střední školy s maturitou a poté i přestup středoškoláků na vysoké školy. Program aktuálně podporuje 60 studentů středních a vyšších odborných škol a v průměru 40 vysokoškoláků ročně. Mezi středoškoláky, se kterými organizace spolupracuje, jsou nejčastěji studenti gymnázií s přípravou na vysokou školu, ale také studenti pedagogických, zdravotnických nebo bezpečnostně-právních oborů. Mezi vysokoškoláky pak převládají pedagogické a sociální obory.

Setkání studentů v Krkonoších se účastnil také známý romský policista Petr Torák, který za svou práci ve Velké Británii, kam s rodinou odešel kvůli útokům ze strany neonacistů, obdržel jako jeden z mála Čechů Řád britského impéria, který uděluje královna Alžběta II. Právě on byl pro Patrika velkým vzorem i nadějí, že má i on šanci proměnit svůj sen ve skutečnost.

Petr Torák pro HFC uvedl, že právě toto setkání bylo i pro něj samotného zásadní a přivedlo ho k tomu, aby se podpoře romských studentů v Česku více věnoval. „Letos jsem se účastnil setkání středoškolských a vysokoškolských studentů a musím říct, že jsem byl opravdu nadšený. Bylo to úžasných pět dní ve společnosti inteligentních a inspirativních mladých lidí,“ říká. A právě to ho nadchlo k tomu, aby se stal ambasadorem romského stipendijního programu. Aktuálně se ve Velké Británii snaží propagovat finanční sbírku, aby organizace mohla podporovat ještě více nadaných studentů. Do té se může zapojit každý jednotlivec a darovat libovolnou částku přes internet. „Pozitivní budoucnost Romů je právě ve vzdělání. Je to vidět i tady v Británii. Pokud na tomto zapracujeme všichni a budeme inspirovat ty mladé Romy a romské děti, máme napůl vyhráno,“ uzavírá Torák.

kotlar kriminalista 3

Foto: Petr Zewlakk Vrabec