Po onemocnění kamarádky vymyslely aplikaci pro pomoc pacientkám onkologie

Obrázek: ipatronka-small

Jarka si v srpnu nahmatala v prsu bulku. Následně jí byla diagnostikována rakovina prsu, konkrétně nádor mlékovodu. Musela přestat kojit, podstoupit operaci a naplánovat chemoterapii a ozařování. To s sebou přineslo také řadu organizačních problémů. Kamarádky začaly přemýšlet, jak jí pomoci, aby měla sílu a klid na léčbu a nebyla příliš zatěžována řešením každodenních situací v domácnosti a s dětmi. A tak vznikl nápad na iPatronku, aplikaci pro onkologicky nemocné pacienty. Ta jim mimo jiné pomáhá organizovat dobrovolníky, kteří jim pomáhají.

Na začátku příběhu stojí čtyři kamarádky, které společně podnikají - poskytují péči a podporu těhotným ženám, doprovází je do porodnice k porodu a pečují o ně v šestinedělí. Součástí týmu je i Jarka, profesionální porodní asistentka.

iPatronka je vznikající aplikace pro onkologicky nemocné pacienty, která v reálném čase pomáhá organizovat dobrovolníky, úkoly a povinnosti všedního dne a současně sdílí informace s odborníky a lidmi s podobnými zkušenostmi. Obsahuje také mapu dobrovolníků, organizací a firem nabízejících konkrétní pomoc. Autoři nyní hledají dobrovolníky pro pomoc s testováním a vývojem webu.

ipatronka1

iPatronka

“Zjistila jsem, že v České republice je celá řada organizací, která pomáhá finančně, jako například Dobrý Anděl, materiálně či psychicky. Nenašla jsem ale jedinou organizaci, která by poskytovala služby, které budou řešit běžný chod domácnosti - úklid, nákupy, hlídání dětí, převoz na chemoterapii a podobně. Tak jsem zabrousila do Ameriky a inspirovala se jejich aktivitami, kterých je v tomto směru velké množství,” osvětluje vznik aplikace iPatronka.cz Markéta Jáchymová.

iPatronka.cz má za úkol ulehčit život všem, kteří jsou z nějakého důvodu na delší dobu omezeni ve svém běžném životě, a to formou dlouhodobé organizace a koordinace pomoci a úkolů. Aplikace bude v reálném čase pomáhat organizovat dobrovolníky a úkoly a současně propojovat odborníky a lidi s podobnými zkušenostmi. Nemocnému nabízí možnost sdílet náladu a stav, dobrovolník pak v kalendáři může najít přehlednou vizualizaci úkolů a přiřadit se k nim.

ipatronka2

Co dál?

Projekt iPatronka je ve fázi tvorby. Získal podporu Laboratoře Nadace Vodafone a díky organizaci Neposeda z.ú., který nyní projekt zastřešuje, získal grant na vývojáře aplikace a mentory z IBM, kteří pomáhají s postupy a metodikou práce.

Autoři nyní vedou rozhovory s pacienty, kteří prošli či procházejí onkologickým onemocněním, a jejich pečovateli (partneři, rodiče, kamarádi). Reálné zkušenosti a potřeby poté přenáší do projektu.

Znáte někoho, kdo by podobnou aplikaci využil a zároveň prošel či prochází onkologickým onemocněním? Autoři projektu shání více informací od reálných potenciálních uživatelů/uživatelek a budou rádi za dobrovolníky do dotazníkového šetření a testování webu/app. V případě zájmu kontaktujte organizace Neposeda na emailu marketa@neposeda.org.

Foto: iPatronka