Co mají společného Rio de Janeiro v Brazílii, San Diego a Boulder v USA? Kromě toho, že na všech třech místech žije mnoho lidí bez domova, tak jsou to také místa, kde právě tito lidé mohou svůj čas trávit při cvičení jógy. Všude tam pro ně totiž dobrovolníci a dobrovolnice z řad lektorů jógy pořádají lekce zdarma. „Lekce pro lidi bez domova je možnost, jak lidem žijícím v nelehkých podmínkách pomoct prostřednictvím vytvoření prostoru ticha a rozjímání,“ říká Andre Pereira, zakladatel lekcí jógy v parku v Rio de Janeiro.
V kalifornském San Diegu pořádají lekce pro lidi bez domova dobrovolníci v rámci neziskového projektu Yoga4Homeless. Funguje také díky partnerům a dárcům, kteří pomáhají pořizovat například rohože na jógu či prostory pro konání lekcí. ‚V současné době se potýkáme s epidemií bezdomovectví, která ovlivňuje více než 100 milionů lidí, mužů, žen, dětí. Život bez domova s sebou nese osobní problémy, včetně traumatického stresu, užívání drog či alkoholu, duševních chorob a nedostatku spánku. Jóga je prostředkem, jak s těmito problémy pracovat,‘ uvádí se na webu projektu Yoga4Homeless.
Snahou projektu je sdružovat také lektory v dalších městech. ‚Jen si představte, kdyby každý útulek pro lidi bez domova nebo komunitní centrum na celostátní úrovni, a nakonec po celém světě umožnilo bezplatně cvičit jógu jako součást léčebné praxe pro muže, ženy a děti,‘ popisují svoji misi na webu. Projekt také zdůrazňuje, že jóga může pomoci lidem začlenit se zpět do společnosti a snižuje rizika negativního chování lidí bez domova ke svému okolí. ‚Jóga zvyšuje lidem bez domova sebeúctu, zlepšuje jejich fungování ve společnosti a také jejich zdraví. V neposlední řadě jim dodává smysl pro komunitu,‘ informují lidé okolo projektu Yoga4Homeless návštěvníky webu.
Do Ria přijel učit i slavný jogín z Indie
V Riu de Janeiru mezitím probíhají lekce každé pondělí, středu a čtvrtek. Většina účastníků žije na ulicích města. Více než 60 lidí bez domova přichází do třídy pravidelně. Jedním z nich je i Edmar, který si jógu nenechá ujít alespoň dvakrát týdně. A proč? „Lektoři nás nevnímají jako lidi bez domova. Oni nás vidí jako lidské bytosti,“ říká Edmar. Kromě protažení těla chtějí lektoři umožnit účastníkům dát si pauzu od drsné reality jejich života na ulici. Funguje to. „Cítím se díky józe lépe. Tady ten svět okolo je těžký, je to svět drog a svět násilí,“ říká Marcelo, který jógu cvičí už rok.
V ulicích Rio de Janeira žije na ulici přes pět a půl tisíce lidí. „Město je k nim velmi nepřátelské, naše lekce a místo zde je pro ně oázou, místem klidu a důvěry,“ říká André Pereira a doplňuje, že fotky z lekcí zveřejňuje pravidelně na sociálních sítích. To inspirovalo další lektory a dnes vede lekce už 6 lidí. Do Ria na jednu takovou lekci dorazil i Aj Siddheswarananda, velmi známý jogín z Indie, aby předal svůj um jak lektorům, tak právě účastníkům. Chybět nemohl ani Edmar, který se svěřil pro AJ+: „Jóga mi pomáhá. Pokud to jde u mě, proč by to nemohlo jít i u ostatních.“
Trpěla a teď se snaží pomoc trpícím
Příběh z Boulderu, města ve státě Colorado, je ještě trošku odlišný. Ve městě nikdy nebyl nedostatek studií, ve kterých se jóga cvičila. Problém tkvěl podle lektorky Tabithy Farrar v tom, že v Boulderu se z jógy stal byznys. „Byla jsem ráda, že tu je tolik jógy, ale znechutilo mě to ‚snobství‘ komerce ve studiích, kde měl na sobě každý oblečení na jógu aspoň za 100 dolarů,“ řekla Tabitha pro Huffington Post a doplňuje: „Rozčílilo mě to, přišlo mi, jako by chtěl někdo kasírovat peníze od lidí za chození do kostela.“
Tabithina cesta k józe byla totiž o něčem jiném než o trendy cvičení. Skoro 8 let bojovala s bulimií a málem zemřela. Až jóga ji pomohla vyrovnat se se svým staven jak psychicky, tak fyzicky. „Byla jsem v hluboké depresi, trvalo dlouho, než jsem na sobě našla něco, co mám ráda. A to byl den, kdy jsem našla jógu. Chvíle, kdy se moje tělo a moje mysl dostala do spojení a den, kdy jsem porazila poruchu příjmu potravy,“ svěřila se Tabitha. Postupem času začala pomáhat stejně nemocným lidem, zejména dívkám, začala s nimi cvičit jógu. Uvědomila si ale, že v Boulderu žijí další lidé, kterým by jóga mohla pomoct s jejich psychickými problémy.
Tabitha založila neziskovou organizaci Angel Organic, který nabízí terapeutické cvičení jógy a meditaci a pod kterou fungují projekty lekcí jógy pro ženy, které se staly obětí domácího násilí a pro lidi bez domova. „Jógu je potřeba vnímat jako něco, co je přístupné všem,“ sděluje Tabitha a pokračuje: „Díky józe se tolik učím sama o sobě a také o druhých. O každém člověku, se kterým jsem cvičila v útulku pro lidi bez domova nebo v domě pro oběti domácího násilí. Mám úžasné studenty."
Foto: repro AJ+, FB Yoga4Homeless, Instagram @tabs_lovefat
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?