„Svět by byl mnohem jednodušší, kdyby rodiče naslouchali svým (nejen) trans dětem,“ píše ke svému snímku jeden z českých trans lidí, kteří dnes světu hrdě ukazují své tváře. Na dnešek totiž připadá Mezinárodní den trans viditelnosti, proto také trans lidé po celém světě v tento den sdílejí na sociálních sítích své fotografie i příběhy. Snaží se tak ukázat, že existují a že jsou lidé, které běžně na ulici potkáváme, jen to možná nevíme. Své tváře ukazují také v Česku, a to pod hashtagy #jsemtrans a #jsmetrans. Ke snímkům nebo krátkým videím připojují také osobní komentáře a vzkazy ostatním členům komunity i veřejnosti. „Minulý rok proběhla moje změna jména! Už před úřady nejsem slečna!“ píše například jeden z účastníků kampaně. „Nikdy se nevzdávej, jsme výjimeční lidé,“ přidává povzbudivě další.
Den trans viditelnosti vznikl v roce 2009 jako svátek oslavující transgender identity, současně jako protiváha listopadové pietě za oběti činů proti trans lidem (Transgender Day of Remembrance). „Díky dni vizibility můžeme ukázat světu, že chceme být vidět a že se za svou trans identitu nestydíme. Pro trans lidi ve všech koutech světa je totiž často velmi těžké a v mnoha případech nebezpečné svou identitu svobodně vyjádřit,“ uvádí pro HFC Viktor Heumann z organizace Trans*parent, která se tématu trans identit věnuje. „I na jejich podporu chceme dát najevo, že se nehodláme skrývat,“ dodává odhodlaně.
Právě organizace Trans*parent podobně jako v loňském roce přišla s kampaní #jsemtrans, kdy čeští trans lidé pod tímto hashtagem sdílejí na sociálních sítích své portréty. Snímky také postupně přibývají ve fotoalbu na facebookové stránce organizace. Aktuálně čítají pár desítek. „Chtěli jsme navázat na loňský projekt, který jednoduše ukazuje rozmanitost trans příběhů a zkušeností u nás. Je důležité dát najevo, že každý/á z nás jsme trochu jiný/jiná a zpochybnit často zkreslenou představu o trans lidech, která u nás mezi veřejností převažuje,“ vysvětluje Heumann. „Letos mají osobní komentáře k zaslaným fotografiím říci, co se u nás osobně za rok změnilo, nebo je pro nás jako pro trans lidi aktuálně důležité,“ říká.
Heumann uvádí, že zejména v některých světových zemích může být pro trans lidi revolučním počinem vůbec vyjít ven na ulici, kde jsou podle něj vystaveni riziku slovních či jiných útoků. „A diskriminace je pro trans lidi, a to i v Čechách, běžnou zkušeností. Většina z nás kvůli často odůvodněným obavám z reakce okolí touží splynout s davem a chce svůj příběh co nejlépe skrýt,“ vysvětluje. „Nechceme však zůstat neviditelní, a proto vyzýváme ty z nás, kdo jsou v pozici, že mohou se svou identitou vystoupit, aby tak učinili třeba právě prostřednictvím Dne trans viditelnosti,“ uzavírá.
Na přibývající fotografie, příběhy i vzkazy se můžete podívat ZDE.
Foto: FB Trans*parentu