„Jsem hloupá, nikdo by nikdy neřekl, že mám talent na slova. Byla jsem předurčena k tomu, být skvělá, to byl ale omyl,” začíná báseň s názvem Dyslexie, kterou poslední únorový den zveřejnila na svém twitterovém účtu učitelka Jane Broadis ze základní školy v britském Hertfordshire. Napsala ji její 10letá žačka. „Jsem zkrachovalec. Nikdo by mě nikdy nedokázal přesvědčit, že můžu něco v životě dokázat,” stojí ve zbytku díla. Žáci měli za úkol napsat báseň, která dává smysl při čtení zepředu i zezadu. A právě tato při čtení pozpátku odhaluje další rovinu i možný dosud skrytý talent malé dívky. Ona sama dyslexii nemá, podle učitelky je však velmi empatická a vnímá problémy svých spolužáků, kteří se s takovými obtížemi potýkají, včetně posměchu ostatních a pocitu méněcennosti. Z básně se stala na internetu senzace. Sdílelo ji více než 50 tisíc lidí a prostor jí věnovala také četná média včetně televize BBC.
Dyslexie (původní pořadí veršů)
Jsem hloupá
Nikdo by nikdy neřekl
že mám talent na slova
Byla jsem předurčena k tomu být skvělá
To byl ale omyl
Jsem zkrachovalec
Nikdo by mě nikdy nedokázal přesvědčit, že
můžu něco v životě dokázat.
Dyslexie (pozpátku)
Můžu v životě něco dokázat
Nikdo by mě nikdy nedokázal přesvědčit, že
jsem zkrachovalec
To byl ale omyl
Byla jsem určena k tomu být skvělá
Mám talent na slova
Nikdo by nikdy neřekl
že jsem hloupá.
Jane Broadis v rozhovoru pro BBC přiznává, že žáky k tvorbě oboustranné básně vyzvala proto, že jí při výuce zbylo patnáct minut času a chtěla je vyplnit něčím kreativním. Dala jim tedy přečíst dřívější báseň jiné školačky z Brooklynu s názvem Nejhorší den vůbec (Worst day ever), která se na internetu stala virální před čtyřmi lety.
Autorka aktuální básně o dyslexii vzala ale úkol velmi vážně a pracovala na poezii také o přestávce. Když pak své učitelce finální výtvor přinesla, vyvedený barevnými pastelkami, byla Jane Broadis velmi překvapená. Rozhodla se ji zveřejnit na svém twitterovém účtu, nečekala ale, co bude následovat. Báseň dosud sdílelo více než 50 tisíc uživatelů sítě, nasbírala přes 100 tisíc lajků a prostor jí věnují také mnohá mezinárodní média. „Myslím, že to skutečně oslovilo lidi kvůli svému tématu i krásnému provedení. Byla jsem dost zaskočená reakcí,” uvedla pro BBC učitelka. „Je neskutečné, co jedna školaččina básnička dokáže,” dodala.
Pedagožka také odhalila, že její sestra se s dyslexií potýká a ve škole byla kvůli tomu šikanována. Že je hloupá, se jí posmívala dokonce i ona sama. Dnes ji to mrzí. Zdůrazňuje však, že to naštěstí se sestrou vyřešily a dnes mají krásný vztah. Svým žákům proto o jejích zážitcích vypráví, aby jim ukázala, že takové chování k druhým není správná cesta. A právě tam zřejmě našla její 10letá žákyně inspiraci k vytvoření svého nyní populárního díla.
Foto: Twitter Jane Broadis