HOAX: Katja z Krymu ukamenována podle šaríi

Obrázek: krym-small

Server Blesk.cz uveřejnil v květnu 2011 zprávu o zavražděné devatenáctileté finalistce soutěže o královnu krásy z Krymu, Katje Korenové. Server uvádí, že dívka zemřela kvůli tomu, že se svou účastí v soutěži provinila proti islámskému právu šaría. Dále uvádí, že za vraždu byli zatčeni tři muslimští mladíci, z nichž jeden, Bihal Gazijev, uvedl, že Katja měla být zavražděná právě kvůli tomu, že “porušila pravidla islámu”. Obdobně o události informovala také další zdejší média, například Novinky.cz. Zprávu letos znovu nasdílela (29. února) facebooková stránka Blok proti islámu a tato zpráva se tak znovu dostala do oběhu díky sedmi stovkám sdílení (po pěti letech od události).

katja bpi

Ani Blesk.cz, ani Novinky.cz, neuvádí žádný zdroj. Jeden ze zpravodajských serverů, který se zprávou v roce 2011 přišel, je i bulvární Daily Mail, ten ale neposkytuje žádné další informace. Britský seriozní list The Telegraph zprávu uvádí na pravou míru, kdy upřesňuje, že hlavním podezřelým byl Bihal Gazijev, který podle policie měl už delší dobu duševní problémy a ke Katje si vypěstoval “nezdravou a neopětovanou obsesi”. Dále se v textu dozvíme, že podle policie nemá případ žádné náboženské nebo etnické konotace, nedá se proto ani hovořit o kamenování v kontextu, v jakém je bylo v českých médiích uváděno. Šlo o duševně nemocného mladíka, který zabil svoji spolužačku. Článek dále uvádí, že ač na Krymu žije početná skupina krymských Tatarů, nejsou známy žádné případy toho, že by uplatňovala šáriu.

Podle zpravodajského serveru CBS News se podle oficiálních stránek ukrajinského ministerstva vnitra Gazijev k vraždě přiznal a jako svůj důvod uvedl, že dívku “chtěl zabít”, žádný z náboženských důvodů nezmínil. Podrobně se případu věnovalo také Rádio Svobodná Evropa, které přináší mimo jiné vyjádření ukrajinských úřadů. 

Vzhledem k tomu, že původní článek neuvedl konec celého případu, vyjádření policie, ani předchozí výskyt pokusů vykonávat tresty podle určitých výkladu šárijy, považujeme sdílení zprávy v daném kontextu za manipulaci / hoax.

Muž, který kázal přítomným včetně královny, nebyl dirigent. S orchestrem neměl nic společného, byl to zkrátka jeden z návštěvníků. Není to údajně jeho první narušení nějaké akce. Hudebníci současně neodešli na protest proti narušiteli koncertu, ale proto, že je k tomu vyzvala bezpečnostní služba a policie. Následně byl muž prohledán a z koncertního sálu vyveden.
Skutečnost je tak mnohem méně dramatická, než se článek (a další články ze zahraničí z předchozích let) snaží podat. Přisouzení role dirigenta narušiteli má v člověku navodit dojem, že muslimové „infiltrují“ takové instituce, jako je klasická opera. Odchod hudebníků má být zase interpretován jako odvážný tichý vzdor proti autoritě (proto role dirigenta), ačkoli jde ve skutečnosti o poslechnutí v zájmu vlastní bezpečnosti.
Událost se odehrála už v roce 2011. V tomtéž roce se její překroucená verze objevila už na několika protiislámských serverech (http://www.jihadwatch.org/2011/09/netherlands-muslim-disrupts-concert-for-queen-to-preach-islam?doing_wp_cron=1452179388.3092050552368164062500). Později se opět začala objevovat v roce 2014 jak na zahraničních propagandistických serverech, tak na sociálních sítích, kdy byla také vyvrácena ( https://www.truthorfiction.com/beatrix-concert-muslim-disruption/ ). Znovu se začala šířit začátkem letošního roku.(http://www.novarepublika.cz/2016/01/dirigent-vysvetloval-kralovne.html). 
 
Zprávě se fakticky věnovala jen nizozemská média, ve kterých se o muslimském dirigentovi a orchestru odcházejícím na protest nemluví, naopak incident uvádějí tak, jak se skutečně odehrál.