Podle Světové zdravotnické organizace jsou úzkosti nejrozšířenějším duševním onemocněním a jeden ze třinácti lidí na planetě se s nimi potýká. Neustálá úzkost a záchvaty paniky mohou lidem obrátit život naruby a zásadně jim ztěžovat i ty nejběžnější každodenní úkoly. Ti, kteří žádnou duševní nemocí nikdy netrpěli, dokážou jen těžko pochopit, co člověk s úzkostí či panikou prožívá, a zároveň nevědí, jak se před takovými lidmi chovat.
Herečka Kelsey Darragh, která žije se záchvaty paniky a úzkostí, sdílela osobní seznam, který sepsala pro svého přítele. Chce, aby lépe pochopil její zdravotní stav, a tak v 15 bodech popsala, co jí pomáhá se přes úzkost a paniku přenést a její seznam se šíří na sociálních sítích.
„Mívám záchvaty paniky a úzkost. Můj přítel ne... ale chce mě lépe pochopit, aby mi mohl pomoct. Tak jsem pro něj sepsala tenhle seznam! Sdílejte ho se svými milovanými, kteří potřebují pár rad,“ píše Kelsey na svém Twitteru. A zde je její seznam, který nadepsala slovy „15 reálných věcí, které můžeš udělat, abys mi pomohl dostat se skrz záchvat paniky!“
- Věř, že jsem vyděšená a nebudu schopna vysvětlit proč. Tak se na mě nezlob.
- Najdi mé léky, pokud jsou někde poblíž, a ujisti se, že si je vezmu.
- Dechové cvičení mě rozčiluje, ale je nezbytné. Zkus to a snaž se sladit mé dýchání s tvým.
- Jemně navrhni věci, které bychom mohli dělat společně, abych na paniku tolik nemyslela (neříkej mi, co musím nebo co bych měla dělat, a naslouchej, když na něco řeknu ne).
- Při disociativní panice mi připomeň, že už se mi to před tím stalo a přejde to! Vždy to přejde, ale je děsivé, když se to děje. Zkus o mně říkat nějaké legrační věci nebo o našem společném životě. To mě pobaví nebo rozesměje.
- Pár doušků vody může pomoct, ale neříkej mi, že musím jíst nebo pít. Věř mi, je mi na zvracení.
- Stále se mnou dýchej!!
- Pokud můžeme odejít z místa, kde zrovna jsme, vezmi mě domů!
- Prosím, buď na mě opravdu hodný. Necítím se ve své kůži. Je mi trapně a cítím vinu, že tím se mnou musíš procházet, tak mnou nebuď otrávený.
- Někdy pomáhá i fakt velké, volné a dlouhé objetí, abych se cítila v bezpečí.
- Pomáhat mi dýchat bude náročné, ale klíčové!
- Pokud je opravdu zle, zavolej mou mámu, sestru nebo nejlepší kamarádku.
- Řekni mi, abych s tím nebojovala, ať to raději nechám přejít. Čím víc se snažím to ovládat (nebo ty se to snažíš ovládat), tím to bude horší.
- Buď empatický. Možná ten stav nepochopíš, ale pochopíš mě.
- Jakmile to pomine (o několik hodin později), promluv si o tom se mnou.
Kelsey v několika bodech zmiňuje dýchání. Jde skutečně o jednu z běžně užívaných technik, jak se s úzkostí lépe vypořádat. Pomalé a uvolněné dýchání má totiž uklidňující účinky, které působí protistresově. Pomoci může také technika „5-4-3-2-1“. Nejedná se o počítání pozpátku, jak by se mohlo zdát, ale o zapojení všech našich pěti smyslů, které nás mají vrátit do přítomnosti. Prvním krokem je rozhlédnout se kolem sebe a identifikovat pět věcí, které právě vidíme. Dalším krokem je zaměřit se na čtyři věci, které v tu chvíli můžeme slyšet, v dalším kroku je úkolem člověka stiženého úzkostí zaměřit se na tři věci, které lze cítit na dotek. Může to být třeba jen dotek nohy o botu nebo pocit toho, že na prstě cítíme prstýnek. Dále si má člověk uvědomit dvě věci, které cítí nosem a nakonec jednu věc, kterou lze ochutnat. Jde o osvědčenou metodu, díky které se člověk s úzkostí lépe vrátí do reality a soustředěním se na věci kolem a jejich počítání odvedou pozornost člověka od nepříjemných myšlenek.
Kelsey vyzvala své sledující na Twitteru, aby do komentářů napsali, co pomáhá na úzkost jim. Řada z nich zmiňuje metodu 5-4-3-2-1, někteří si podle svých slov rádi poslechnou povzbuzující hudbu nebo se nechají hladit a objímat blízkým člověkem. Lidé také Kelsey chválili a děkovali jí za sepsání seznamu. Ten si totiž mohou přizpůsobit podle sebe a dát ho svým blízkým.
Foto: Twitter Kelsey Darragh