Nepálky žijí při menstruaci v izolovaných přístřešcích. Několik v nich každoročně zahyne

Obrázek: menstruace-nepal-small

Mladá žena z nepálské provincie Bajura byla začátkem ledna, podobně jako většina tamních žen, během menstruace izolovaná od svých příbuzných. Věří se totiž, že je žena v době periody nečistá a její přítomnost přináší smůlu. Uchýlila se proto se svými dvěma syny do malé chatky bez oken. Všichni zemřeli na udušení dýmem z ohně, který žena rozdělala, aby udržela sebe a své děti v teple. Jak varují odborníci i aktivisté, jejich případ není ojedinělý.

Pětatřicetiletá Amba Bohora a její dva synové, dvanáctiletý Suresh a devítiletý Ramit, začátkem ledna zemřeli kvůli udušení dýmem poté, co museli strávit noc v malé boudě z kamenů a hlíny a bez oken. Bohora rozdělala v boudě oheň, aby v ní se svými dětmi přes noc neumrzla. Zástupci úřadů uvedli pro BBC Nepali, že se domnívají, že všichni tři zemřeli ve spánku.
Ženu a děti nalezli jejich příbuzní, se kterými žila, zatímco její manžel odjel pracovně do Indie. „Bouda byla tak malá, že se tam Amba a její dva synové sotva vešli. Musíte se skrčit, abyste v chatce stáli,” uvedl pro Kathmandu Post Khadak Bohora.

Izolování menstruujících žen je tradiční praktika jménem chhaupadi, která je spojena s hinduismem. Podle této tradice menstruující ženy a ženy, které právě porodily, jsou vnímány svým okolím jako nečisté a jako nosičky neštěstí. Nesmějí se dotýkat mužů nebo dobytku, nesmějí jíst některé potraviny, jako jsou ovoce, zelenina a mléčné výrobky. Tradice také udává, že těhotné ženy by měly rodit bez asistence, což negativně přispívá k už tak vysoké úmrtnosti matek a novorozenců. Ženy v době periody nemají mnohdy dovolen vstup do domu a někdy jim je tak dokonce zakazován přístup k toaletám a koupelnám v domě. Také mohou být vystaveny extrémní zimě a mohou se stát oběťmi kriminálních útoků. Mladé dívky nesmějí během menstruace chodit do školy.

Malé příbytky, do kterých jsou ženy posílány, jsou často stavěny samotnými ženami a právě pro tyto účely. V roce 2015 nejvyšší nepálský soud tuto praktiku zakázal a v roce 2017 kriminalizoval. Podle zákona může kdokoliv, kdo přinutí ženu dodržovat chhaupadi, být odsouzen až ke třem měsícům vězení a pokutě ve výši 27 dolarů. Aktivisté ale zdůrazňují, že zákon není dostatečně vymáhán. Studie zveřejněná před několika týdny uvádí, že 77 % dospívajících dívek v západním Nepálu tuto tradici musí stále dodržovat.

Nejedná se o první úmrtí spojené s praktikováním chhaupadi. Každým rokem ženy a dívky kvůli chhaupadi umírají. Nejčastěji umírají na uštknutí jedovatými zvířaty, jako jedna dospívající dívka v roce 2017, nebo stejně jako Amba kvůli udušení kouřem z ohně, který ženy rozdělají, aby přežily chladné himálajské noci. Časté jsou také případy znásilnění a sexuálního napadení muži, kteří vyhledávají ženy ve chvíli, kdy jsou samy. Podle Rewati Raman Bhandari, bývalého zákonodárce a jednoho z autorů zákonu o kriminalizaci chhaupadi, je nesmírně těžké tuto praktiku vymýtit, protože to není v zájmu vesničanů, policie ani místních politiků. „Tradice je silnější než zákon,” říká pro The New York Times.

Ilustrační foto: Maxpixel