Ztlumené osvětlení i zvuk, film bez reklam a možnost volného pohybu po místnosti. Tak vypadá promítání v rámci nového projektu Kino v klidu, který nabízí lidem s autismem, poruchou pozornosti či mentálním postižením možnost užít si projekci v ideálním prostředí. Stává se totiž, že děti s autismem nebo jiným handicapem standardní projekci ruší, a proto s nimi rodiče raději do společnosti nechodí. Kino v klidu odstartovalo v dubnu v pražském kině Bio Oko a sklízí nadšené reakce. „Jeden z nejlepších projektů poslední doby, vstřícnost obrovská, atmosféra skvělá. Cítíte se skvěle, ačkoliv máte tendence stále děti usměrňovat, protože nejste prostě zvyklí, že to nikomu nevadí. Doufáme, že se projektu bude nadále dařit. Navštívili jsme se třemi dětmi, do sálu jsme mohli i s kočárkem,“ uvedla například na facebookové stránce návštěvnice Aneta Šámalová. A projekce není nijak omezena, zúčastnit se může každý. „Chtěli bychom, aby se lidé v sále kina cítili dobře a aby si alespoň na chvíli oddechli od každodenního stresu,“ uvádějí zakladatelé.
Na počátku stála zkušenost režisérky Alžběty Kovandové. Ta se v rámci stáže ve Velké Británii setkala s konceptem promítání filmů pro děti s PAS. S Drahou Kráčmarovou, která stojí za spolkem Paleta Letovických Aktivit, se pak rozhodly realizovat nápad i u nás. „Zkusit něco podobného v České republice nás napadlo díky osvětě, kterou dělá spolek Děti úplňku. Díky jejich aktivitám jsme si uvědomily, v jaké izolaci se rodiny takto handicapovaných lidí nacházejí. Chtěly jsme jim dopřát aspoň občas zažít to, co je pro nás tak běžné – zajít si do kina, v klidu, bez obav,“ vysvětluje pro HFC Draha Kráčmarová.
Příprava projektu trvala půl roku a postupně se do něj zapojilo několik dobrovolníků i institucí. „Vynikající spolupráce byla s kinem Bio Oko, pan ředitel David Beránek za projektem od počátku stál a dal nám volnou ruku,“ popisuje Kráčmarová. Zásadním přínosem bylo podle autorek také spojení s Národním ústavem pro autismus. „Nejprve jsme spolupracovali s terapeutem Hynkem Jůnem, který navrhl rozšířit cílovou skupinu z lidí s autismem také na osoby s ADHD a mentálním postižením. Společně s ním jsme dali dohromady dotazník základních potřeb, který se šířil na internetu a který během měsíce vyplnilo kolem 140 lidí. Na základě podnětů od diváků, které vzešly z dotazníku, jsme pak celý projekt připravili,“ říká Kráčmarová.
V Kině v klidu proběhla už dvě promítání filmů. „Obě akce proběhly v pohodě a měly vysokou návštěvnost. Kino projekci moc hezky připravilo, vše probíhalo jaksi samozřejmě a příjemně. Máme pěkné zpětné vazby, většina z nich vypovídá o tom, že se diváci cítili uvolněně a dobře. Pro mnohé z nich to byla vůbec první návštěva kina,“ raduje se Draha Kráčmarová. Personál kina byl kvůli novým projekcím speciálně vyškolen odbornými pracovníky z Národního ústavu pro autismus. Zaměstnanci tak nebyli případným neobvyklým chováním diváků zaskočeni a byli připraveni pomoci.
Projekce v rámci projektu Kino v klidu budou probíhat v lichých měsících první pondělí v měsíci od 15:30 a v sudých měsících první sobotu v měsíci od 10:00. Jsou přístupné nejen pro jednotlivce a rodiny, ale i speciální školy nebo sociální služby. Už 2. června se můžete těšit na film Pračlověk, o hrdinovi Dugovi z doby kamenné.
Líbí se vám Kino v klidu a rádi byste promítání zažili i ve vašem městě? „Naší snahou je rozšířit Kino v klidu po celé republice, aby byl projekt přístupný i pro rodiny mimo Prahu. V případě zájmu zdarma poskytneme jednotlivým kinům veškeré know-how a zajistíme vše potřebné. Na našem webu kinovklidu.cz je k tomu připraven online formulář, je možné nás oslovit i přes mail kinovklidu@seznam.cz,“ uzavírá Draha Kráčmarová.
Foto: Matěj Stránský / Respekt