Knihovna FF UK pomůže s obnovou univerzitní knihovny v Mosulu. Zapojte se i vy!

Obrázek: mosul-knihovna-small

Podle informací od blogera Mosul Eye poslali lidé z celé světa do Mosulu už tisíce knih v desítkách rozličných jazycích. Lidé tak spontánně reagují na jeho výzvu, aby sami se znovuotevřením knihovny pomohli. Knihovna FF UK v Praze však nabídla Mosulské univerzitě jinou formu pomoci. Její ředitelka Klára Rösslerová považuje za efektivnější vybudování kapacit, ve kterých by se mohly knihy uchovávat a odborně zpracovávat. „Předpokladem pro jakýkoliv knižní dar je existence knihovny, respektive místa pro uložení knih, možnost jejich zpracování tak, aby mohly být poskytnuty čtenáři, a existence zázemí pro poskytnutí služby, tedy výpůjčního místa,“ vysvětluje. „Zároveň mluvíme o vysokoškolské knihovně, tedy odborné knihovně, která svůj fond buduje v souladu s výukou a výzkumem, který na dané univerzitě probíhá. Nepovažuji tedy za smysluplné posílat jakékoliv knihy, ať už vyřazené nebo nakoupené, bez jakékoliv koordinace,“ pokračuje a dodává, že by za smysluplnější považovala zaslání knih dle seznamu těch požadovaných. „Přesto knižní sbírku považuji za dobrý čin a významné gesto,“ zdůrazňuje.

Pro koordinaci pomoci univerzitě v místě spojila Knihovna FF UK své síly s organizací Člověk v tísni, která přímo ve městě působí. „Mezi jejími místními zaměstnanci jsou dokonce i bývalí studenti mosulské univerzity, kteří pravidelně služeb knihovny při svém studiu využívali,“ zmiňuje Rösslerová. Organizace bude také tou, kdo vybrané finanční prostředky z Česka předá vedení mosulské univerzity. Ta si pak sama určí, na co konkrétně bude chtít peníze využít. „Přesný účel bude samozřejmě záviset na aktuálních potřebách a také na tom, jakou částku se podaří sbírkou vybrat,“ vysvětluje.

mosul ffuk 3

Knihovna versus nemocnice

Mnozí by mohli namítat, že aktuálně může být důležitější využít finanční prostředky na záchranu životů nebo pomoc těm nejpotřebnějším. „Já nejsem lékař nebo sestra, ale knihovnice, snažím se tedy pomoci v oblasti, která mi je blízká a které rozumím,“ popisuje svou motivaci ředitelka Knihovny FF UK. „Přestože je humanitární pomoc základem, lidé se časem začnou vracet k běžnému životu. Měli by mít možnost mimo jiné i studovat,“ pokračuje a dodává, že také lékaři, kteří zachraňují lidské životy, se jako lékaři nerodí, ale musí vystudovat. „Pro to ale potřebují fungující univerzitu a knihovnu. Právě kvalitní vzdělání je jedním z důležitých předpokladů pro zajištění stability a rozvoje v regionu, který v posledních letech bohužel není příliš bezpečným místem pro život,“ říká.

Pomoci může každý

Přestože sbírku pořádá Knihovna Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, je určena jak studentům a profesionálům z jiných fakult a vysokých škol, tak široké veřejnosti. Darovat finanční obnos jakékoliv výše je možné do 31. prosince 2017 buď kartou přes internet (z možností vyberte Pomozme knihovně v Mosulu), převodem na účet číslo 51945194/0300, nebo v hotovosti na několika pražských místech (jejich přehled ZDE). „Pomohou i zdánlivě malé částky, vděční budeme i za 10 Kč,“ říká Klára Rösslerová.

Ti, kteří by rádi knihovně v Mosulu pomohli, ale nemohou si projekt dovolit podpořit finančně, mohou pomoci například šířením informací o sbírce nebo samotné knihovně. „Pomocí je i sdílení informace o spuštění sbírky, tedy sdílení příspěvků uveřejněných na Facebooku, jejich lajkování,“ zmiňuje ředitelka pražské knihovny. „Je důležité dostat informace k těm, kdo se se sbírkou ztotožňují, prostředky mají a pomoci chtějí. Aby věděli, jak a kde mohou přispět,“ dodává.

mosul ffuk 1

Doprovodné akce

Organizátoři chystají vedle samotného sběru peněz bohatý doprovodný program, který návštěvníkům rozšíří obzory a současně pomůže sbírku zpropagovat. Studenti fakulty připravují pravidelné promítání tematických filmů, spontánně se hlásí také studenti, kteří by rádi zorganizovali benefiční koncerty nebo další akce.

Vyvrcholením má být Den pro Mosul , během něhož bude ke zhlédnutí výstava Ohrožená architektura města Mosulu z dílny Akademie věd a Orientálního ústavu AVČR. Expozice mapuje pozůstatky zničených staveb v tomto iráckém městě. Celodenní akce připadající na 2. listopadu nabídne přednášky a panelovou diskuzi, ke zhlédnutí budou také videoprojekce autentických materiálů z Mosulu. „Knihovníci a studenti akci navíc podpoří dobročinným pečením a pletením,“ doplňuje Rösslerová. Program večer zakončí koncert.

Aktuální informace o sbírce a chystaném doprovodném programu najdete na webu projektu a FB Pomozme knihovně.

Foto: Člověk v tísni