Mosulský knihovník se snaží znovu otevřít knihovnu vypálenou ISIS. Pomoci můžete i vy

Obrázek: knihovnik-mosul-small

Mosulské knihovny byly donedávna domovem tisíců vzácných knih a rukopisů. Takzvaný Islámský stát je však zničil a spálil také většinu střežených publikací. „Znovu vybudování knihoven a jejich opětovné naplnění knihami je jednou z nejdůležitějších forem obnovení Mosulu,“ uvádí na svém blogu anonymní historik vystupující pod jménem Mosul Eye, kterého některá média nazývají posledním mosulským knihovníkem. Přestože byl vloni nucen město opustit, dále informuje o situaci v Mosulu a dnes se snaží za pomoci dobrovolníků Ústřední knihovnu na Mosulské univerzitě obnovit. Posílat knihy můžete i vy!

mosul knihovna 2

Ústřední knihovna Mosulské univerzity (foto: MU a Ali Al-Baroodi / Twitter Mosul Eye)

Historik, který před ovládnutím města vojáky ISIS vyučoval na Mosulské univerzitě, drží z bezpečnostních důvodů svou identitu v anonymitě. Víme jen, že mu ještě nebylo čtyřicet. Před časem rozběhl blog Mosul Eye, skrz který mapuje situaci ve městě, a nyní také vyvíjí snahu obnovit tamní sbírku vědění. Především díky darům z celého světa plánuje vytvořit kolekci dvou set tisíc publikací a následně otevřít jak Ústřední univerzitní knihovnu, tak menší knihovny v jiných částech města. 

Pod nadvládou ISIS bylo v roce 2015 spáleno na sto tisíc vzácných písemných památek, některé z nich dokonce ze seznamu UNESCO. „Rukopisy, které dokumentují nejdůležitější část dějin moderního Mosulu, se zřejmě nepodaří obnovit. Už navždy tu jako výsledek bude bílé místo v historii Mosulu a Iráku,“ uvedl knihovník v březnu v rozhovoru pro Independent. „Ústřední univerzitní knihovna byla mým druhým domovem. Hostila bohatství vzácných publikací a unikátních rukopisů, které nebyly nikde jinde dostupné,“ dodal. Ušetřeny nezůstaly ani menší knihovny v dalších částech města, které byly pod více než dvouletou nadvládou tzv. Islámského státu terčem cílených útoků, rabování a vandalismu.

mosul knihovna 3

Ústřední knihovna Mosulské univerzity (foto: Twitter Mosul Eye)

Některé ze vzácných rukopisů se podle všeho snažili zachránit sami univerzitní profesoři a studenti, dosud však není známé, kolik jich skutečně je a o které jde. Mosul Eye se za pomoci přátel snaží procházet vypálené knihovny a hledat, jestli některé z nich nezbyly také v jejich troskách. Dobrovolníci dosud podle všeho zachránili ze zdevastovaných knihoven a soukromých sbírek na 2000 svazků, mezi nimi i pár stovek vzácných kusů.

mosul knihovna 4

Jeden z dobrovolníků při hledání knih ve vypálených budovách (foto: FB Mosul Eye)

I proto vyhlásil Mosul Eye celosvětovou sbírku, na jejímž základě věří ve splnění svého snu. A jak uvedl minulý týden pro server BuzzFeed, zdá se, že má dobře našlápnuto. „Reakce byla úžasná,“ říká. Do Mosulu tak nyní z celého světa proudí tisíce publikací. „Lidé posílají knihy od Austrálie, přes Evropu až po Spojené státy. Týkají se různých oborů a jsou v rozličných jazycích,“ dodává knihovník. Ve vyhlášené sbírce totiž stojí, že knihovna přivítá jakékoliv tištěné prameny včetně časopisů, novin nebo archivních materiálů, a to ve všech možných jazykových mutacích a žánrech – zejména pak odbornou literaturu z oblastí medicíny nebo společenských věd, která stále chybí. 

mosul knihovna 1

Knihy zatím směřují do bezpečné zóny iráckého města Erbíl. Dosud podle knihovníka dorazilo na deset tisíc výtisků. Mosul Eye s přáteli nyní pracuje na vyřešení potíží s logistikou, zejména dopravení knih do Mosulu, a nalezení vhodného prostoru pro jejich uskladnění.

Chcete se do pomoci Mosulu na obnovení Ústřední knihovny zapojit i vy? Přečtěte si instrukce. 

Úvodní foto: Ali Al Baroodi / Twitter Mosul Eye