Alžírský párek v rohlíku s mergezem, hummus s hovězím, vegetariánský koláč plněný zeleninou a zakysanou smetanou, dezert s mascarpone a sezamovými semínky – to je jen několik hitů, které lze ochutnat v Kuchyni Konfliktu, unikátní varšavské restauraci sídlící v gastronomickém karavanu na břehu Visly. Není jen místem, kam se lidé chodí chutně najíst, ale také platformou pro snazší integraci cizinců a dialog s místními obyvateli. Díky tomu mají hosté možnost poznat kulturu a kuchyni zemí, které jsou nyní sužovány válkou. Zároveň mohou přijít do kontaktu se zaměstnanci, kteří jsou často lidmi s uprchlickou minulostí.
Objednávka s příběhem
Nabídka menu se periodicky mění a lze v ní najít pokrmy ze všech koutů světa, které připravuje mezinárodní tým - Alina z Běloruska, Zula z Čečenska, Hamza z Alžírska, Isa z Egypta, Foroogh z Íránu, Anastasia z Ukrajiny, Roza z Konga a Pooja z Nepálu. Každý, kdo si pokrm objedná, kromě jídla obdrží i list obsahující osobní příběh člověka, který má migrační minulost nebo žije v obtížných podmínkách. Zároveň přináší informace o politické situaci v dané zemi včetně zajímavostí z oblasti tamní kultury.
V jednom z nich se například můžeme dočíst o 69leté Nině Baginské z Běloruska, která nevynechá snad jedinou opoziční demonstraci. Vždy má s sebou starodávnou běloruskou vlajku, kterou prezident Lukašenko zakázal používat. Kvůli tomu čelí žena neustále žalobám ze strany milice. Baginská v minulosti ignorovala rozhodnutí soudu, a proto jí stát nejprve vzal důchod, následně také zkonfiskoval majetek. „Jsem úplně normální žena. Mám děti, vnuky a dokonce pravnuky. Nejsem tak nebezpečná jako protisystémový politik nebo opoziční lídr, ale vláda mě nenávidí, protože neústupně chodím na každou demonstraci,“ říká Baginská.
Možnost snazší integrace i dialogu
Jarmiła Rybicka, Paulina Milewska a Maciek Kuziemski, inspirováni myšlenkou programu Humanity in Action Polska a také na základě vlastních zkušeností ze spolupráce s uprchlíky, se vloni rozhodli založit projekt, který má dát migrantům a uprchlíkům možnost přirozeného začlenění, navázání úzkých kontaktů v přátelském prostoru restaurace a zároveň bezpečnějšího začátku na polském trhu práce.
Situace kolem takzvané migrační krize odhalila nutnost vytvoření příležitostí pro setkání a lepší porozumění lidí z různých kultur. Kuchyně Konfliktu je příkladem toho, že nemusíme být vůči rostoucí xenofobii a nenávistným projevům pasivní. „Tváří v tvář radikalizaci veřejné debaty a nedostatku politické vůle je důležité - jak pro komunity cizinců, tak pro nás samotné – spolu mluvit a poznávat rozmanitosti zemí, ze kterých jsme a do kterých přicházíme," uvádí pro HFC Klaudyna Milewska. A dodává, že v Kuchyni Konfliktu nejde jen o práci. „Já jsem se například spřátelila se Soranem, který s námi pracoval do chvíle, kdy se musel vrátit zpět do Kurdistánu. Dokonce byl i mým učitelem angličtiny, jelikož si potřeboval trochu přivydělat. Nyní jsme v úzkém přátelském kontaktu,“ vypráví.
Trvalá adresa?
Jelikož je Kuchyně Konfliktu mobilní karavanová restaurace, je možné ji z důvodu polských povětrnostních podmínek navštívit jen během léta. V budoucnosti by však její provozovatelé rádi našli k pronájmu prostory za rozumnou cenu. Kuchyně Konfliktu bude družstvem s trvalou adresou, ačkoliv v této chvíli ve Varšavě pro iniciativy toho druhu chybí místo.
Vedle gastronomických požitků restaurace nabízí nejrůznější workshopy a filmové projekce ve spolupráci s HumanDOC. Kuchyně Konfliktu má nyní také v plánu odstartovat sérii workshopů pro děti z uprchlického centra Targówek, které by měly zahrnovat hry a výtvarné aktivity. Vedení restaurace klade důraz především na pravidelnost těchto akcí. Slibují si od nich rozmanitější možnosti trávení volného času dětí z uprchlického tábora. Plánuje také uspořádat několik workshopů se zaměřením na přírodní kosmetiku, jejíž složení se předává z generace na generaci na základě rodinných receptů.
Foto: FB Kuchyně Konfliktu