Michael Kent z Colorada v USA byl členem skinheadské skupiny. „Velmi násilné skupiny,“ podotýká. Po návratu z vězení se setkal se ženou, která mu obrátila život naruby. Tiffany Whittier dostala jako kurátorka na starost právě Michaela Kenta. Když se poprvé setkali, bylo jasné, že jejich vztah může dopadnout jakkoli. Tiffany je totiž Afroameričanka.
Teď se znovu potkali díky reportáži pro ABC News, a to v době, kdy se Michael rozhodl zbavit dalšího rasistického tetování na svém těle. „Do tetovacího studia jdu proto, abych si nechal překrýt hákový kříž, který mám vytetovaný na hrudi. Nikdy jsem nebyl uvnitř tetovacího salonu, je to úplně jiné než vězeňská cela. Zaprvé, tetování se nedělá kytarovou strunou,“ usmívá se Michael. A úsměv neztrácí ani ve chvíli, kdy mu tatér potvrzuje, že to bude bolet. „Ale bude to stát za to,“ říká Michael.
Od ‚White Pride‘ k přátelství s černoškou
„Byl jsem členem skinheadské skupiny, velmi násilné skupiny. Moje první tetování s rasovým podtextem byl nápis ‚White Pride‘ a měl jsem taky 2 hákové kříže. Jeden na hrudi,“ přiznává pro ABC News Michael, který si teď zmiňovaný hákový kříž z hrudi nechává přetetovat po 20 letech. Jak k proměně došlo?
„Je to vlastně milý, ale zvláštní příběh,“ svěřuje se reportérovi ABC News Michael. Když vyšel z vězení, jako probační úřednice ho dostala na starosti Tiffany Whittier. Na tom by možná nebylo nic zvláštního, jenže případ příslušníka ‚white supremacy‘, ideologie, která je v USA považována za rasistickou a která bílou rasu nadřazuje nad ostatní převzala afroamerická žena. „Potkali jsme se spolu v době, kdy jsem ctil ideály nadvlády bílé rasy a odmítal jsem i pracovat pro nebo s kýmkoli jiným než s bílými lidmi,“ říká Michael a dodává: „Nebýt Tiffany, pravděpodobně bych zase skončil v base a mezi extremisty. Je pro mě víc než moje kurátorka, vnímám ji jako svoji rodinu. Dala mi šanci a otevřela mi oči.“
Michael byl fanouškem nacistického Německa, chodil na akce extremistů, kde hajloval a sliboval věrnost bílé rase. „Měl jsem doma na zdi dokonce pověšenou nacistickou vlajku z druhé světové války. Když ji Tiffany viděla, řekla mi, že bych ji měl dát dolů a začít se obklopovat pozitivními věcmi. Usmívat se a místo nenávisti vstávat s pozitivním myšlením,“ popisuje Michael.
Nesoudit, nabídnout pozitivní myšlení
Tiffany ho přitom nikdy nesoudila. „Moje práce není o tom někoho odsuzovat. Mojí prací je být jakousi pozitivní osobou v životech jiných,“ říká Tiffany. Znovu se spolu setkali právě kvůli reportáži pro ABC, viděli se asi po roce. Michael se Tiffany pochlubil, že si nechal přetetovat hákový kříž na hrudi. „Wow, to není vůbec vidět, Michaeli!“ jásala Tiffany a bylo na ní současně vidět překvapení. „Nemyslela jsem si, že by se Michael až tak změnil ani za milion let,“ říká nadšeně.
„Tiffany mi dala sílu a odvahu udělat to, co jsem udělal. Změnit svůj život. Protože vím, že věří lidem a pokud to zvládli jiní, tak to můžu udělat taky,“ uzavírá Michael, otec dvou dětí, který vystoupil ze skinheadské skupiny a v současnosti pracuje na farmě, kde jsou jeho spolupracovníky lidé s různými barvami pleti.
Foto: Repro ABC News