Lego představilo stavebnici pro nevidomé děti. Při skládání se budou učit Braillovo písmo

Obrázek: lego-braille-small

Pro rodiče nevidomých dětí nebo dětí s postižením zraku může být složité najít vhodné pomůcky k učení nebo procvičování Braillova písma. Společnost vyrábějící jednu z nejpopulárnějších stavebnic na světě, Lego, proto před pár dny oznámila, že ve spolupráci s organizacemi, které se zabývají vzděláváním zrakově hendikepovaných dětí, vytvořila revoluční stavebnici Lego Braille Bricks. Klasické legové výstupky, které do sebe při stavbě zapadají, budou mít novou úlohu. Jejich poloha bude kopírovat jednotlivá písmena Braillovy abecedy a děti se tak při hraní budou moci současně učit číst. Skládačka bude mít také na každém dílku překlad pro ty, kteří vidí. Stavebnice bude uvedena na trh v příštím roce. 

 

Lego uvádí, že nápad na vytvoření takové stavebnice pro nevidomé děti byla společnosti poprvé navržena dánskou Asociací pro nevidomé v roce 2011, o šest let později pak znovu Nadací Doriny Nowill sídlící v Brazílii. „Od té doby jsme na vývoji pracovali ve spolupráci s organizacemi pro nevidomé z Dánska, Brazílie, Velké Británie a Norska. První prototypy jsou také nyní testovány v těchto zemích,” uvedla stejnojmenná nadace, která v rámci této dánské firmy funguje.

lego braille 1

„S tisíci dnes dostupných audioknih a počítačových programů se stále méně dětí učí číst v Braillově písmu,” uvádí Phillipe Chazal z Evropské unie nevidomých (European Blind Union). „To je závažné, když víme, že uživatelé tohoto písma jsou často více nezávislí, dosahují vyššího stupně vzdělání a více možností zaměstnání,” pokračuje. Statistiky jeho organizace totiž ukazují, že tři čtvrtiny zrakově postižených dospělých Evropanů končí v řadách nezaměstnaných. „Hluboce věříme, že Lego Braille Bricks může pomoci zvýšit míru zájmu k učení Braillova písma. Jsme nadšeni, že Nadace Lego tuto možnost využila a přinese ji dětem po celém světě.”

lego braille 2

Nové prvky stavebnice budou mít stejný počet výstupků, které se užívají pro samostatná písmena a čísla v Braillově abecedě, současně budou dílky plně kompatibilní s běžnou stavebnicí. „Zažít reakce studentů i učitelů na stavebnici bylo ohromně inspirativní,” uvedl Morten Bonde, který se na testování stavebnice podílí. Sám žije s výrazným zrakovým postižením. „Míra zapojení dětí a jejich zájem být soběstačné a začleněné za rovných podmínek je očividná. Jsem dojatý, když vidím dopad, jaký takový výrobek může mít na rozvoj akademického sebevědomí a zvídavosti nevidomých nebo slabozrakých dětí,” dodal.

lego braille 3

Výsledná kolekce nových dílků stavebnice bude vyslána do oběhu příští rok. Společnost ji bude zdarma distribuovat do vybraných institucí, které s dětmi se zrakovými hendikepy pracují. Bude se skládat asi z 250 dílků tak, aby pokryly všechna písmena Braillovy abecedy, čísla od 0 do 9 a některá znaménka.

lego braille 5

Krok známé společnosti vítá také Jiří Černý, právník, který působí mimo jiné jako poradce ombudsmanky pro záležitosti osob se zdravotním postižením. Upozorňuje však na možná úskalí. Oproti názoru Phillipa Chazala z Evropské unie nevidomých totiž říká, že mnohdy, zejména v případě organizací a institucí, kde nereflektují nejnovější poznatky, jsou stále k učení Braillovu písmu někdy nucené také děti nebo dokonce dospělí uživatelé, kteří jeho znalost nutně nepotřebují, protože například zbytky zraku mají, a jsou pro ně proto vhodnější různé pomůcky dostupné díky moderním technologiím. „Pokud například začnete ztrácet zrak při studiu vysoké školy nebo při zaměstnání, v žádném případě není Braillovo písmo něco, co v tu dobu nutně potřebujete se rychle naučit, průměrně počítačově gramotnému v takové životní situaci postačí zvládnout ovládání speciálního zvětšovacího a odečítacího softwaru a nemusí tak kvůli učení se Braillova písma přerušovat studium či zaměstnání, což je určitě žádoucí," upozorňuje. "Musím si tedy položit otázku, zda tento krok společnosti Lego, vzhledem k mediálnímu pokrytí zprávy o této verzi hry, spíše nepodpoří stereotypy směrem k významu Braillova písma, který v dnešní době zcela oprávněně klesá, ostatně jako poměr zcela nevidomých mezi těžce zrakově postiženými a jestli tedy od obdobných velkých korporací by nebylo zodpovědnější, kdyby svými penězi a svým vlivem podporovaly pokrok v oftalmologii a vývoji asistenčních technologií,” vysvětluje. „Nutno však dodat, že Braillovo písmo je stále nenahraditelné pro vzdělávání  osob od narození nevidomých a rozhodně ho nezatracuji, ale toliko upozorňuji, že v kontextu nových technologií je to nástroj mající svá omezení, ostatně vznikl v roce 1824. Laikům omezení jeho užívání přirovnávám k tomu, jako kdyby se snažili formátovat text ne v textovém editoru, ale zdrojovém kódu,” uzavírá.

lego braille 6

lego braille 7

Foto: Lego Foundation