Internet a sociální sítě jsou zaplaveny spoustou meme, napadlo vás však někdy, jak se cítí lidé, jejichž fotky byly pro meme bez jejich svolení využité, většinou v nelichotivém kontextu? Lizzie Velasquez, která se narodila se vzácnou genetickou vadou, se to stalo. A rozhodla se poslat do online prostoru vlastní vzkaz.
"Vidíte-li něco online, uvědomte si, že v reálném životě žijí lidé, kterých se to může dotknout," říká Lizzie. Právě její fotku neznámý autor využil pro zesměšňující meme, Lizzie se rozhodla, že proti, podle jejího mínění nechutného meme trendu, který ponižuje ženy pro jejich vzhled, vystoupí. "Bez ohledu na to, jak vypadáme nebo jakou máme velikost, na konci dne jsme všichni lidé," připomíná a vzkazuje: "Přemýšlejte nad tím, než něco tweetnete, než něco sdílíte, než něco lajkujete!"
"Viděla jsem spoustu takových meme na Facebooku. Píši tento příspěvek ne jako někdo, kdo je obětí, ale jako někdo, kdo používá svůj hlas. Ano, je to už hodně pozdě v noci, když to píšu, je to však připomínka, že nevinní lidé, které jsou zobrazování v těchto meme pravděpodobně taky prochází Facebook a cítí něco, co bych nepřála ani největšímu nepříteli. Bez ohledu na to, jak vypadáme nebo jakou máme velikost, na konci dne jsme všichni lidé. Ptám se, jestli si to budete pamatovat, až příště uvidíte virální meme někoho pro vás neznámého. Ve chvíli, kdy jste možná našli na fotce něco k popukání, tak člověk, který na té fotce je, se zřejmě cítí opačně. Šířte skrze obrazovku lásku, ne zraňující slova. xoxo Lizzie" stojí v komentáři na Instagramu Lizzie, kterým si vyloužila přes 30 tisíc lajků.
Foto: YT, Instagram @littlelizziev
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?