Místo nenávisti můžeme hledat skutečné řešení sociálních problémů, které ovlivňují Evropu. Tak by se dal shrnout projekt, na který bylo vysláno díky české organizaci Hodina H pět zástupců z České republiky do polského města Lowicz. Týdenního setkání se účastnili také zástupci z Kypru, Itálie, Maďarska, Španělska, Francie a Polska. „Projekt je zaměřený na nenávistné projevy, které se stále více šíří prostřednictvím sociálních sítí, internetu a médií," říká prezident Evropského fondu rozvoje člověka, Barteg Gradecki, který projekt Love Not Hate pořádá v rámci programu Erasmus+.
„Na tomto setkání si vyměňujeme hlavně zkušenosti s ostatními a diskutujeme témata týkající se různých stereotypů šířících se mezi mladými lidmi. Především pak témata spojená s projevy nesnášenlivosti a nenávisti, se kterými se v dnešní době bohužel potýkáme," sděluje dvaadvacetiletá Šarlota z Plzně, která je jed-nou účastnicí za Českou republiku. „Během týdenního pobytu jsme také v polském městě Lowicz měli mezinárodní večer, během kterého jsme jako zástupci daného státu prezentovali svoji rodnou zemi, ať už ochutnávkou typických národních dobrot či učením mateřského jazyka,” komentuje třiadvacetiletá Lucie z Náchodska. „Natáčíme tu také různé vlogy, experimenty spojené s reakcemi lidí, takzvané sociální experimenty. Jde o zpracování témat diskriminace, imigrace, LGBT komunity a dalších. Zjišťujeme, jak by například člověk reagoval v situaci, kdy by viděl na ulici držet se kluka s klukem," říká dvacetiletý Ondřej z Brna, který je také v české skupině. „Učíme se také realizovat akční plán. Pracovat se sociálními sítěmi a publikovat dané materiály a šířit mezi všemi lidmi lásku místo nenávisti," sdělila nám devatenáctiletá Michaela, která je z Vysočiny.
A co bych k setkání řekl já sám jako jeden z účastníků? Je to skvělé, že něco takového existuje. Hodně vám to dá a dost si z toho odnesete. Hlavně máte možnost se setkat s novými lidmi, vyměňovat si názory a být součástí něčeho, co má smysl. Nejde o to, jestli je člověk tmavý, žlutý nebo je na stejné pohlaví. Všichni jsme v podstatě stejní, bez ohledu na původ, barvu kůže či orientaci. Všichni bychom proto měli mít stejná práva. Proto tedy: Love Not Hate.
Foto: Archiv Albína Baláta