Lucia Lucas je osmatřicetiletá operní pěvkyně z Kalifornie. Během své pěvecké kariéry zpívala na předních operních scénách v Evropě i Asii. První květnový víkend jako první trans zpěvačka debutovala ve Spojených státech, v Tulse. A rovnou v hlavní roli světoznámé Mozartovy opery Don Giovanni. S profesionální dráhou začala tato barytonová zpěvačka před dekádou, několik let před svou změnou pohlaví. „Myslím, že můžu svůj hlas přetrénovat na kontraalt, mezzo nebo soprán. Ale jak dlouho by to trvalo a jaká je pravděpodobnost, že by mi někdo dal roli?” ptá se Lucas v rozhovoru pro deník The Guardian. Reaguje tak na skutečnost, že ač je už několik let ženou, zpívá mužskou polohu. „Přitom mám nasmlouvanou práci jako baryton do roku 2022. Proč bych si s tím měla zahrávat?”
Lucia Lucas započala svou tranzici v roce 2014, uprostřed dobře rozjeté kariéry a v manželství s jinou operní pěvkyní. O rok dříve také svou skutečnou identitu odhalila. „Bylo to v Jižní Koreji, kde jsem zpívala ve Wagnerově opeře. Mluvila jsem se svou ženou po Skypu. Obě jsme byly v dost divné denní době kvůli velkému časovému posunu, takže jsme byly v takovém snovém rozpoložení. Mluvily jsme o dalších a dalších věcech, o kterých bychom se v naší běžné rutině nebavily. Řekla: ‚Víš, možná je na čase se o tom s někým poradit.’ A když jsem se pak vrátila z Koreji, začala jsem se ptát doktorů, jak to funguje,” vzpomíná pro The Guarduian.
„Tou otázkou bylo: co se stane s mou kariérou po coming outu?” připouští. Jak se však zdá, tak v podstatě nic dramatického. Už v roce 2009 se přestěhovala do Evropy za prací, dnes žije v německém Wuppertalu. Přesto se však podle svých slov potýká s předsudky. Někteří zaměstnanci divadel se obávají, zda nebude její angažmá pro diváky příliš. Podle ní se však situace za posledních pět let velmi změnila. I díky tomu, že se stále více trans lidí objevuje v médiích i umělecké produkci. Domnívá se však, že kdyby se vyoutovala před svým konkurzem do Německa před deseti lety, zřejmě by ji nevzali. „Ze začátku to bylo děsivé,” uvedla v rozhovoru pro HuffPost. „Myslím, že i dnes se najdou lidé, kteří nejsou nutně na mojí straně. Ale co můžete dělat? Zaměříte se na lidi, kteří vás mají rádi, a snažíte se nestarat o ty, kteří ne.”
„Není to laskavost,” uvedl umělecký ředitel opery v Tulse Tobias Picker. „Lucia má velmi mocný a pronikavý hlas s dramatickou intenzitou. To je důvod, proč jsem ji obsadil jako Dona Giovanniho.” Právě to zpěvačka, která v opeře zastává kvůli svému hlasu mužskou roli, kvituje. Přála by si, aby bylo příležitostí pro trans operní umělce více. A aby hráli klasické role, ne jen ve speciálních projektech, kde vystupují například v roli trans postav. Právě to byl ale paradoxně důvod, proč se do hledáčku ředitele tulské opery dostala. Chtěl ji na základě jejích videí na YouTube obsadit do připravované opery s transgender tematikou - Dánské dívky, opery na motivy novely Davida Ebershoffa o změně pohlaví ve 20. letech minulého století. Když pro něj pak v reálu zazpívala, rozhodl se jí na místě nabídnout roli Dona Giovanniho.
Pro samotnou Luciu byla premiéra Dona Giovanniho důležitá ještě z jiného důvodu. Přijeli se na ni podívat také její rozvedení rodiče. Svého otce neviděla 10 let. „Tátu jsem neviděla strašně dlouho, od doby, co jsem se vyoutovala i o kousek dřív. Prostě jsme spolu přestali mluvit. Jen o narozeninách a svátcích,” uzavírá.
Foto: Emily Steward / Tulsa Opera
Modrý portrét: Josh New Photography