„I silní chlapi mají problémy.“ Nové spoty upozorňují na sebevraždy a duševní nemoci u mužů

Obrázek: un-mute-small

Movember Foundation, mezinárodní charitativní organizace zabývající se zvyšováním povědomí o zdraví mužů, spustila novou kampaň. Po již známé každoroční ‚kníraté‘ listopadové akci se nyní zaměřuje na likvidaci tabu kolem témat, o kterých není příjemné mluvit. Duševní nemoci a sebevraždy u mužů.

Tři nové klipy, zveřejněné začátkem září na YouTube kanálu Movember, obsahují skryté zprávy o mužích a duševním zdraví. Pokud čtete pouze text na obrazovce, popisují muži úkony, které na videu dělají. Ve spotu s názvem „You don’t have to be a fisherman to master this simple survival sklil“ (Nemusíte být rybář, abyste zvládli tento jednoduchý trik, jak přežít) tvoří muž udici s háčkem z plechovky od sody. Podle titulků říká „Tohle je skvělé i na doma. Jen se před propíchnutím plechovky ujistěte, že je prázdná.“

Všechno se ale změní, když si pustíte zvuk. Jeho hlas vypráví jiný příběh. Když se dívá do kamery, říká nahlas: „Věci doma nejsou skvělé. Cítím se prázdný." Ví, že mluvit o tom může být ‚nepříjemné‘, ale chce tu situaci změnit a požádat o pomoc. I další videa mají stejný vzorec. Muž opravující píchlou pneumatiku na kole říká: „Ze začátku jsem se cítil, jako bych byl v nějakém doupěti, v díře – nemohl jsem být mezi lidmi. V tu chvíli jsem si uvědomil, že něco není v pořádku.“ Pak se zeptá, jestli je dobrý nápad obrátit se na linku, která poskytuje podporu pro duševní zdraví. Mezitím se v textu ale objeví jen návod, jak opravit kolo. Nic o bolesti.

Podobně je to i na třetím videu. Videa jsou součástí měsíční kampaně „Unmute. Ask him.“ která povzbuzuje k diskusi o duševním zdraví mužů. Na webu jsou pak uvedeny i rady a tipy, jak postupovat, stejně jako kontakty na pomoc. „Pracují na těchto běžných malých projektech, zároveň ta videa mají dvojí význam,“ říká pro Mashable Kevin Hines, který je ambasadorem kampaně Movember Foundation. „Ta část ve mně hodně rezonuje, protože i já jsem v té situaci byl. Chtěl jsem dělat v životě věci, které se považují za ‚mužské‘ a přitom to jediné, co jsem chtěl dělat, bylo vše rozbít a plakat,“ svěřil se Kevin, který se v minulosti pokusil o sebevraždu. 

Zatímco ženy v USA se o sebevraždu pokouší častěji, u mužů je pravděpodobnější, že při sebevraždě zemřou. V roce 2015 se v případě úmrtí bělochů v USA jednalo v 7 z 10 případů o sebevraždu. „My všichni můžeme hrát roli při snižování počtu sebevražd u mužů tím, že vyvoláme diskusi. Jednoduchým krokem je jen požádat, aby se muži svěřili a naslouchat jim,“ říká Craig Martin, ředitel pro prevenci sebevražd a duševních nemocí v Movember Foundation.

Kevin Hines ho doplňuje s tím, že přátelé a blízcí mohou muže podpořit tím, že se ho otevřenými otázkami ptají na to, jak se cítí. Doporučuje přitom nekonfliktní přístup, zejména pokud se muž hned neotevře a nedostanete upřímnou odpověď, nenechte se odbít. Zvlášť, pokud máte podezření, že není něco v pořádku. Muži podle něj vyhledávají v životě osoby, kterým mohou věřit a kterým se mohou svěřit se svými pocity.  „Vkládám do těchto videí naději, že pokud je uvidí muži, kteří se uvnitř cítí špatně, dostanou díky nim impuls, aby o svých problémech mluvili taky,“ říká Kevin a dodává: „Aby si řekli ‚Zasloužím si tu být.‘“

Foto: Repro YouTube Movember