Sedmadvacetiletá Mariana Carrasco Berge pochází z Mexika, v Praze žije čtyři roky. V Česku dokončila magisterské studium a našla si zaměstnání jako překladatelka. Zůstala především proto, že se s Prahou identifikuje. „Myslím, že je jako já. Cítím se tady velmi dobře,” říká. I proto, že má dobré zkušenosti s Pražany. „Myslím, že lidé tu mají cizince rádi. Když se snažím mluvit česky, tak si toho opravdu cení,” usmívá se. Na městě se jí líbí, že se skládá z tlumených barev a panorama je tedy ladné, neobjevují se výrazné a rušivé barvy. Marianu při jejím příjezdu do Česka nejvíc překvapilo asi to, že se Češi při vstupu do bytu zouvají. „Nejsem zvyklá si sundávat boty, když přijdu do domu,” směje se. „Nebo na Vánoce tu máte ty kapry a jen tak je prodáváte na ulici. Miluju to, ale je to trochu divné, takže mě to trochu překvapilo,” přiznává. Současně se jí velmi líbí role, jakou mají v životě Čechů, které ona sama poznala, babičky. „Myslím, že babička je pro většinu Čechů velmi důležitá osoba a to je skvělé,” říká.
S dobrovolničením Mariana začala už v Mexiku, kde se zapojila do činnosti organizace Střecha pro mou zem, která se zabývá stavbou montovaných domů pro ty úplně nejchudší, kteří si jiné bydlení nemohou dovolit. „V Mexiku není tak běžné být dobrovolníkem, ale lidé pomáhat umí. Ta vůle pomáhat byla vidět například nedávno při zemětřesení. Myslím, že nám spíš chybí infrastruktura, která by dobrovolníky sdružovala,” myslí si.
Do dobrovolnické činnosti se zapojila i v Česku. Ve volném čase pracuje pro organizaci Tamjdem, kde se věnuje zejména manuální práci, jako je sekání trávy, dřeva, drobné zednické práce nebo práce na zahradě. „Na začátku je vždy zahájení, prezentace, nějaká hra k seznámení, abychom věděli, jak se kdo jmenuje,” popisuje princip hromadných dobrovolnických akcí, na které pravidelně vyráží. Jedná se totiž většinou o víkendové akce od pátku do neděle, kdy se na určité místo sjedou různorodí navzájem neznámí lidé a společně se snaží místo zvelebit.
Mariana zdůrazňuje, že právě dobrovolničení je pro ni klíčovým způsobem, jak poznat místní obyvatele, kulturu i jazyk. „Dobrovolničení je tu pro mě rozhodně dobré k poznávání různých koutů země, které bych jinak asi nenavštívila. Je to také dobré pro mou češtinu a poznávání české kultury a Čechů, se kterými se tak setkávám jiným způsobem. Více intimně,” říká. Je to podle ní také velká zábava. „Je to jako letní tábor, kde je sranda, u které něco manuálně děláte, současně ale pomáháte. Takže je to výhra pro obě strany,” dodává.
Mariana zatím své budoucí kroky neplánuje. Nevylučuje ale, že v Česku už zůstane.
Mariana je jednou z protagonistek kampaně Sedm statečných, která přináší příběhy zahraničních dobrovolníků žijících v Česku. Realizuje ji společnost META, o.p.s..