Ženy ze slumu v Nairobi založily šicí družstvo. Vyrábějí neobvyklou módu pro vlastní komunitu i Evropu

Obrázek: mathare-small

Filozofií, kterou se družstvo řídí, je vzájemná výměna zkušeností, rozvoj dovedností a především organizované sociální hnutí, které usiluje o pomoc producentům a zaměstnancům. Na výrobu se užívají recyklované materiály, jako například nařezané kusy pytlů rýže. Na etiketě každého z produktů pak najdeme nejen název země, ve které bylo vyrobeno, ale také město, jeho část a jméno švadleny, která ho vytvořila.

mathare 1

„My, ženy ze slumu Mathare v Nairobi, bojujeme za slušný život pro nás, naše rodiny a naši komunitu. Naučily jsme se šít a zřídily jsme krejčovské družstvo,“ můžeme číst na facebookové stránce Ushiriki. „Jméno na štítku připojeném k batohu patří švadleně, která ho šila. Podívejte se, kolik hodin nad výrobkem strávila! Ti, kteři naše batohy koupí, podpoří udržitelnost našeho pracoviště. Děkujeme!“ stojí tam dále.

mathare 4

Krakovský butik a chystaný e-shop

Není to první takový projekt této polské umělkyně. Před dvěma lety spolu s obuvníky z Mathare, Georgem Otienem a Tomem Okehem, vyráběla boty, které pomáhaly. Prodejem jednoho páru bot získalo jedno nairobské dítě měsíc výuky ve škole.

V současné době Ushirika pracuje na větší objednávce pro dvě varšavské školy a šije také pro potřeby tamních lidí ve slumu – pro děti i dospělé. Příští týden v Krakově na Jozefínské ulici otevřou obchod s těmito produkty a brzy spustí také online prodej.

mathare 3

Foto: FB Ushirika