Mauricius ruší tresty za stejnopohlavní vztahy. „Zákon nám byl vnucen britským kolonialismem,“ uvedl soud

Obrázek: mauricius

Do dnešních dnů v řadě zemí platí velmi přísné zákony vůči LGBT+ lidem a mnohé z nich za stejnopohlavní vztahy stanovují roky ve vězení nebo trest smrti. Se zrušením takového zákona nyní přišel východoafrický ostrovní stát Mauricius. Následuje tak Jihoafrickou republiku, Botswanu, Seychely, Angolu a Mosambik, které se snaží zbavit se koloniálního dědictví.

Aktivista Abdool Ridwan Firaas a největší lidskoprávní skupina bojující za práva LGBT+ lidí na Mauriciu Collectif Arc-en-Ciel napadli ústavnost paragrafu 250 místního trestního zákoníku. Ten pochází z roku 1838, kdy už byl ostrov pod britskou nadvládou, a kriminalizuje „sodomii“, za niž hrozilo lidem odnětí svobody v délce až pět let. Británie ve svých koloniích zaváděla britské zákony včetně trestního zákoníku, který kriminalizoval stejnopohlavní vztahy. Zákon přetrval i poté, co ostrovní stát vyhlásil v roce 1968 nezávislost.

Právě ke koloniální minulosti přihlédnul soud, když sporný zákon řešil. „Paragraf 250 nebyl zaveden, aby odrážel mauricijské hodnoty. Byl zděden coby součást naší koloniální historie. Jeho uzákonění nebylo výrazem domácí demokratické vůle, byl nám i dalším koloniím vnucen britskou vládou,“ uvedli soudci. Zdůraznili také právo na to, nebýt diskriminován, jemuž paragraf 250 odporoval. „Musí existovat zvlášť závažné důvody, aby stát oprávněně zasahoval do způsobu, jakým se homosexuální muži rozhodnou pro konsensuální pohlavní styk v soukromí.“ A uznali, že kriminalizováním pohlavního styku homosexuálních mužů stát zasahuje do nejsoukromnějších a nejintimnějších aspektů identity homosexuálů.

„Rozsudek v náš prospěch je pro nás nesmírnou úlevou. Od dnešního dne mohu jako občan a člověk milovat, koho chci beze strachu. Znamená to také, že další generace mohou plně přijmout svoji sexualitu, aniž by se obávaly zatčení. Toto vítězství je bez pochyby významným krokem k plnému přijetí naší komunity v rámci mauricijské společnosti,“ uvedl aktivista Abdool Ridwan Firaas, který paragraf 250 napadl.

Aktivisté nyní doufají, že Mauricius budou následovat i další země v regionu a budou chránit zranitelné skupiny společnosti.

O vlivu koloniálních mocností na kriminalizování homosexuálních vztahů si přečtěte více zde.