„Existuje spousta marginalizovaných skupin, které v médiích nevidíme,“ uvedla britská fotografka Sophie Mayanne, která vytvořila reklamní fotografie žen, které se v nedávné době staly matkami. Jejich těla nejsou dokonalá tak, jak býváme v reklamách zvyklí, a o to jde. Mnohé z žen odhalují jizvy či strie. „Chtěli jsme, aby snímky byly autentické a upřímné a dokumentovaly rozmanitost těl žen - matek,“ vysvětlila pro CNN fotografka , která už před dvěma lety oznámila, že ve své práci nebude „digitálně upravovat těla“. Podle serveru Glamour výzkumy uvádějí, že více než polovina matek zažije po porodu pocit nespokojenosti se svým tělem a více než 60 % matek ve Spojeném království si všímá, že jejich zkušenosti nejsou vhodně prezentovány ve sdělovacích prostředcích. Proto je cílem kampaně společnosti Mothercare v rámci soutěže Transport for London „The Women We See“ ukázat londýnskou rozmanitost, ženy z různých prostředí a především bez ‚škodlivých stereotypů‘, které mohou reklamy obsahovat. Reklama se nyní objevuje ve více než 30 stanicích metra po celém Londýně.
Elanor, 14 týdnů po porodu
„Zapojila jsem se do projektu, abych ukázala všem, že strie a přibývání na váze nás nedefinují a že bychom měli vždy vnímat svou sílu a krásu. Vždycky jsem milovala své tělo bez ohledu na to, jak se změnilo, a moji přátelé to na mě oceňují. Před těhotenstvím jsem měla pěkné křivky a hladkou kůži. Během těhotenství se mé tělo dramaticky změnilo, nejen váha, ale také prsa a kůže, a to způsobem, který není obecně považován za krásný. Viděla jsem na sociálních sítích ženy, které se po porodu rychle vypracovaly, a samozřejmě cítím tlak, abych to dokázala také. Proto pro mě bylo zpočátku těžké vidět své tělo jako krásné, ale každým dnem jsem tomu blíž. Nečekala jsem, že se mé tělo tak moc změní, ale rozhodně nelituji a šla bych do toho znovu.”
Nardy, 20 týdnů po porodu
„Být maminkou je požehnáním. Přijde mi úžasné, jak se mé tělo v posledních 7 letech měnilo tolika různými způsoby. Tvrdě pracovalo na vzniku nových bytostí a pak se opět navrátilo k normální funkci, proto si zaslouží mou vděčnost. Po porodu dvojčat mám pupeční kýlu a měla bych cvičit, ale nemám moc času a energie, protože se starám o svých šest dětí. Nekoukám na to, co společnost říká, že by mělo být ideální. Myslím, že lidé by na maminky neměli vyvíjet tlak, aby se vrátily do své kondice před těhotenstvím, ale podpořit je, aby se staraly o své celkové zdraví - psychické, emocionální a fyzické a věnovaly se s láskou a péčí novému životu. Chtěla bych vídat více příběhů maminek, nejen mladých a hubených, ale především skutečných.
Kesia, 17 týdnů po porodu
„Vždycky jsem věděla, že mé tělo bude po porodu jiné, ale nečekala jsem, že si na změnu budu zvykat tak dlouho. Nikdy jsem nebyla ,hubená’, ale přibrala jsem více, než jsem čekala. Spousta kamarádek měla děti a později postovala fotky svých těl na sociálních sítích. Cítila jsem se naštvaná, že na sobě nezvládám pracovat jako ony. Ale už vím, že každá žena je jiná a už na sebe nejsem tak tvrdá. Zapojila jsem se, abych ukázala, že je normální takto vypadat po porodu. Chci ukázat, že dítě je důležitější než jizvy na těle.”
Chantelle, 11 týdnů po porodu
„Miluju své tělo. Dokázalo tu nejúžasnější věc a já ho uznávám a ctím za to, co pro mě vytvořilo. Jakékoliv jizvy jsou pro mě vítanou připomínkou mé zkušenosti. Nejlepší na mateřství je vidět tu malou usmívající se tvářičku každé ráno.”
Sabra, 10 týdnů po porodu
„Chci ukázat krásné změny v životě a těle ženy, ke kterým dochází během těhotenství a po něm. Doufám, že lidem ukážu, že je to normální, že je to součástí krásy maminek. Jsem proto nadšená z účasti v tomto projektu. Ráda bych viděla více přirozené krásy a reality. Média se tváří, že přibírání na váze a strie nejsou normální, ale ve skutečnosti jsou. Měla jsem ploché břicho a o několik velikostí méně. Stále mě bolí záda, má prsa jsou větší a mám strie na stehnech a břichu. Změny byly zpočátku děsivé, ale naučila jsem se je přijmout a milovat své nové tělo. Pro mě život začal. Nejkrásnější je vidět své dítě a manžela každé ráno.
Sophia, 39 týdnů po porodu
„Před porodem jsem se hodně zabývala svou postavou, dřela jsem a měla na sebe velmi vysoké požadavky. Během těhotenství jsem byla šokovaná, jak moc se změnila, a bylo těžké tyto změny přijmout. Po narození mých dvojčat se ale můj pohled změnil. Nevadí mi jizvy na břiše, je to malá cena za dvě krásné holčičky. Existuje velký tlak na dokonalý vzhled a já mu také podlehla. Teď to neřeším, protože vnímám své tělo jako neustále se vyvíjející. Sleduji, jak moje děti rostou a to mě inspiruje k tomu, abych byla zdravá a šťastná a dělala pro ně to nejlepší a ne to, co mi nějaké sociální normy říkají, že bych měla dělat.”
Tesha, 26 týdnů po porodu
„Cítím se dobře, ale lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem na sto procent spokojená. Během těhotenství jsem zbožňovala své měnící se tělo a své bříško. Jakmile jsem porodila, měla jsem ale pocit, že moje staré tělo zemřelo, moje sebedůvěra byla pryč. Aby se mé dítě narodilo, musela jsem na operaci a moje břicho bylo lemováno striemi a vypadalo jako vyfouklý balón. Byla jsem úplně zničená. Trvalo mi několik měsíců, než jsem se před svým partnerem opět ukázala nahá, nechápu, že jsem se tak styděla. Teď se učím s novým tělem žít. Moje strie ani jizva nezmizí, připomínají mi, že bez nich bych neměla syna. V budoucnu můžu hubnout, ale momentálně jsem šťastně zaneprázdněná péčí o mého syna.“
Příběhy dalších žen najdete na serveru BoredPanda.
Foto: Sophie Mayanne / Mothercare