Mnozí Romové, zejména ti ze sociálně vyloučených lokalit, k volbám nechodí, protože se ve volebním systému často nevyznají, necítí k politickým stranám důvěru, případně nevěří, že by se něco pro ně mohlo změnit k lepšímu. Současně se stávají obětí kupčení s hlasy. „Jsou nejjednodušším terčem útoků a manipulace,” říká Michal Miko, ředitel sítě romských organizací RomanoNet. „Jsou to organizované skupiny kolem mnoha politických stran, které cíleně navštěvují sociálně slabé a za pár stovek nebo šišku salámu je dovedou s předvyplněným volebním lístkem k volební urně,” pokračuje. „Některým je přislíbena odměna až poté, co odvolí, a tak se mnohdy stalo, že Romové žádali volební komisi o to, aby jim tedy zaplatila, když už šli volit. A tady musí jednat policie a soudy a zcela zásadně trestat toto korupční jednání,” upozorňuje. Na situaci nyní reagují desítky dalších Romů v rámci kampaně Me džav! A So tu? (Já jdu! A co ty?), kteří se ty ostatní snaží motivovat, aby se voleb do zastupitelstva účastnili. „A chceme také zvýšit jejich zájem o věci veřejné, zejména ty, které ovlivňují životy Romů nejvíce. A touto kampaní se nám to určitě daří,” říká Miko.
Probuzení
„Vyznat se v politických programech, najít si své favority a zároveň volit zodpovědně? To je těžké i pro ostřílené voliče. Natož pak pro ty, kteří jdou k volebním urnám v komunálních volbách poprvé. A takových je mezi Romy mnoho,” vysvětluje Miko. „Buď proto, že volby ignorovali, nevěděli o nich anebo skočili na předvolební sliby a pohrůžky těch, kteří si jejich hlasy kupovali a kupují,” říká. Dodává, že kampaň má probudit zájem Romů o politiku a zejména si uvědomit, že právě lokální politika má na jejich život klíčový dopad.
Kampaň probíhá zejména na sociálních sítích - na Facebooku a Instagramu, kde zejména skrz kanály serveru Romea.cz promlouvají k Romům desítky dalších, kteří jim sdělují své vlastní důvody, proč právě oni volit půjdou. V závěru pak vyzývají diváky, aby se přidali. Ty se dají snadno na zmíněných sociálních médiích najít pod hashtagem #medzavasotu. „Sledujeme, že má významný dopad. Některá videa ke kampani mají až 50 000 zhlédnutí a stovky sdílení,” hodnotí Miko. Organizátoři oslovují především známé a uznávané romské osobnosti z různých regionů Česka, mají se však možnost přidat i dobrovolníci, a to skrz speciální web. Server Romea.cz, který se věnuje zpravodajství pokrývající témata ovlivňující život romské komunity, pak dává těmto osobnostem prostor také pro jejich názorové komentáře k tématu. „Dva týdny před volbami zveřejníme instruktážní video, ve kterém Romům vysvětlíme, jak volba v komunálních volbách probíhá,” prozrazuje další plány.
Obelhaní a zneužití
Romové se podle Mika často cítí obelhaní a někteří proto nevidí ve volbách smysl. „ Nevěří politickým stranám, pro které jsou vždy cílem jen v období před volbami. Posléze jsou terčem represivních opatření, která mnohdy limitují jejich ústavní svobody,” říká. „Vzpomeňte si třeba na vyhlášky obcí, které zakázaly v lokalitách, kde Romové žijí, sezení na lavičkách, na trávě v parku apod. Například v Krupce, když si sednete venku na trávě, dostanete pokutu 2 000 Kč,” zdůrazňuje.
Zdá se, že výzvy romských aktérů kampaně nese ovoce. „Máme mnoho ohlasů a reakcí od Romů z různých regionů České republiky, kteří jsou rozhodnuti jít volit,” říká. Kampaň je součástí projektu Roma voters for change (Romští voliči pro změnu), který realizuje právě koalice romských neziskových organizací RomanoNet. Jde o apolitický projekt, který Romům neříká, koho mají volit. Jeho iniciátoři však přiznávají, že uživatele internetu upozorňují na ty strany, které mají protiromské záměry. „Samozřejmě poukazujeme na ty strany, které mají Romy jako terč negativní kampaně, ať už je to SPD nebo další strany, které označují Romy za parazity nebo pro ně chtějí stavět vesničky pro lůzu. Protože tady už jsme za hranou zákona a víme o tom, že na některé politické strany jsou podána trestní oznámení právě za způsob vedení kampaně a označování Romů různými hanlivými slovy,” přiznává Miko.
Vesnička pro lůzu jako nový koncentrák?
„Předvolební kampaně některých politických uskupení jsou čím dál opovážlivější. Otázkou pro mě je, jestli můžeme zajít v nechutnostech ještě dál, než jsme dnes,” hodnotí Michal Miko. „Necháme mosteckou stranu postavit vesničku pro lůzu, kterou, jak sama strana vysvětluje, myslí cikány? Pokud ano, tak pak už zbývá jen postavit ostnatý drát kolem vesničky a máme tu novodobé koncentrační tábory,” pokračuje. „Chtěl bych, aby nás bylo více, včetně politiků, kteří budou veřejně kritizovat tento druh předvolebních kampaní,” říká závěrem.
Michal Miko