Ženy z periferie i oběti sexuálního násilí zažívají restart. Chystají intimní módní kolekci

Obrázek: metraz-small

„Zejtra k vám přijdu dělat něco s elektrikou, tak buď doma a vyspíme se spolu. A ne že to řekneš mámě nebo tátovi!“ Tyto věty slyšela ve svých 20 letech žena, která si říká Kovbojka.  Řekl jí je bratranec její matky. „Vyhnula jsem se mu a on se setkal jen s mým tátou. Kdyby se můj táta dozvěděl, co mi mámin bratranec řek, tak táta by ho zabil – v horším případě, v lepším případě by ho zmlátil. Máma? Nevím. U té si nejsem jistá. Asi by mi nevěřila,” pokračuje. Kovbojka je jednou z žen, které našly uplatnění v nízkoprahové pracovní dílně pro ženy v tísnivé sociální situaci Metráž.

metraz 1

Dílna Metráž byla otevřena v lednu 2015. Scházejí se zde ženy ohrožené sociálním vyloučením, násilím, bezdomovectvím, chudobou a podílejí se na výrobě designových doplňků, šperků a módy. „Ženy, které k nám přicházejí, tu pracují a musí zvládnout mnoho nových dovedností, aby dokázaly vyrobit designové šperky a doplňky navržené českými designéry. A nejen to, učí se také komunikovat mezi sebou, s lektory i se zákazníky,” popisuje pro HFC jedna ze zakladatelek projektu, divadelní režisérka a dramaterapeutka Kateřina Jungová. „Ženám nabízíme především pracovně tréninkový program, v němž si osvojí řemeslné, ale také tzv. měkké dovednosti. Kromě již zmíněné komunikace je to například schopnost prezentace, dochvilnost, spolupráce v týmu a podobně. Snažíme se je z pasivní role, na níž jsou často odkázané jako klientky klasických sociálních služeb, převádět do aktivního zapojení,” dodává.

metraz 2

Metráž angažovaná

Ženy, které navštěvují dílnu, se ve svých životech setkávají se sexistickými, rasistickými i nenávistnými výroky a situacemi. Tyto incidenty ovlivňují kvalitu jejich osobního života i atmosféru a práci v dílně. „Jsou to ženy, které dlouhodobě žijí mimo většinovou společnost, bydlí v azylových domech, na ubytovnách, některé jsou zcela bez domova. Mnoho z nich pochází z nefunkčních a neúplných rodin, některé prošly ústavní výchovou či náhradní rodinnou péčí. Ale máme tu i ženy se zdravotním postižením či psychickým onemocněním a imigrantskou minulostí. Mnoho z nich má nízké vzdělání nebo nedostatečnou kvalifikaci,” vysvětluje Jungová.

metraz 3

Proto se dílna rozhodla s touto aktuální problematikou veřejně a originálně pracovat. Tak vznikl kreativní projekt Metráž angažovaná, na němž spolupracovaly módní designérka Josefina Bakošová, grafická designérka Olga Benešová, ilustrátorka a grafická designérka Karolína Stryková. Ty začaly s ženami vytvářet ručně psaná hesla na téma rasismu, xenofobie, sexismu a sociálního vyloučení vycházející z osobních zážitků a zkušeností.

Cikánka naučená se za to stydět

„V osm jsem byla doma a hřála jsem mu jídlo, které jsem přinesla z práce. Teď se asi ptáte, co se dělo: Nic moc hezkýho. On přišel ožralý z hospody a jídlo, které jsem mu ohřála, po mně hodil, že to žrát nebude: ,Ženská se musí starat o domácnost, vařit, uklízet. Ty to neumíš? Co to seš za ženu?’ Řekla jsem mu, že chodím do práce, povinnosti doma na mě čekají večer, a nebo o víkendu a že jsem unavená. Zkrátka to byla radost. Za několik měsíců v bytě nešla elektrika a teplá voda a já byla v šestém měsíci. Posléze jsem odešla z bytu na Armádu spásy, abych se mohla koupat a byla čistá a mohla dál chodit do práce a po doktorech,” uvádí jeden ze vznikajících textů.

metraz 4

„Moje spolubydlící z azylového domu (budeme jí říkat Bobina) je snědé pleti, čili je cikánka neboli Romka. Naše vztahy byly na tak dobré úrovni, že jsme se po odchodu z azylu rozhodly pokračovat ve spolubydlení i na ubytovně. Denně mě něčím překvapuje. Ale nejvíc svými květnatými připomínkami, které by se uplatnily v nejednom estrádním pořadu. Přibude-li jí nějaké to kilo, pohotově reaguje slovy: ,Kalorie mi v noci přešily šatník.’ S Bobinou se člověk prostě nenudí. Její vztahy s dětmi jsou ukázkové, stejně jako úzké sepjetí s dalšími příslušníky rodiny. Má čisto v sobě i kolem sebe a je mým lékem na smutek. Bobina, ač působí optimisticky, občas vyjádří obavy, jak ji přijímá okolí. Setkává se s odmítáním kvůli své rase. Není tedy divu, že se občas za svou rasovou příslušnost stydí - je prostě cikánka, která byla naučená se za to stydět. Výrazně se to potvrdilo při nástupu do nového zaměstnání. Obávala se, jestli nebude barva pleti důvodem k nepřijetí. Nakonec, naštěstí, nebyla,” píše v dalším textu z Metráže angažované žena říkající si Pampeliška.

metraz 7

Celý projekt vyvrcholí 23. listopadu vernisáží a křtem knížky Metráž angažovaná v galerii Berlínskej model v Praze Holešovicích. K vidění budou velkoformátové printy s texty a hesly a ženy z dílny budou číst z křtěné knížky. Hesly a výňatky z textů bude také potištěno oblečení z připravované oděvní kolekce.

metraz 6

Foto: Archiv Metráže