Květiny, solidární hlídky i minuty ticha. Lidé po novozélandských útocích podporují své muslimské komunity

Obrázek: zeland-reakce-small

Pět desítek mrtvých a téměř stejný počet zraněných má na svědomí střelec, který v pátek 15. března střílel ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. 28letý útočník se podle svých slov inspiroval Andersem Breivikem, který v roce 2011 zabil 77 lidí, a svým činem chtěl pomstít obětí útoků islámských radikálů. Na útoky reagovaly velmi rychle nejen ozbrojené složky, které pachatele zadržely již během několika desítek minut po prvním ohlášení, ale také obyčejní lidé po celém světě, kteří nejrůznějšími způsoby vyjadřovali svým místním muslimským komunitám lítost nad desítkami zmařených životů a mnohdy až dojemnými gesty dávali najevo svou podporu. „Byli to milovaní lidé a Novozélanďané,“ uvedla po útocích novozélandská premiérka Jacinda Ardern.

Nic už zesnulým mužům, ženám a dětem život zpět nevrátí, laskavost a pomoc však může pomoci pozůstalým rodinám, blízkým i muslimům ve světě zmírnit jejich bolest.

Manchester, Velká Británie

„Jste moji přátelé. Budu dávat pozor, zatímco se budete modlit.“ S tímto nápisem na provizorně vyrobené ceduli stál usměvavý muž ve středních letech, Andrew Graystone, před mešitou v manchesterské části Levenshulme ve Velké Británii. „To ráno jsem se probudil a slyšel jsem strašlivé zprávy o mešitách na Novém Zélandu. Napadlo mě, jaké by to bylo, kdybych byl britský muslim jdoucí na páteční modlitbu a přemýšlel bych, zda se můžu ocitnout pod útokem,“ uvedl pro server Metro. „Na tyto události můžeme odpovědět buď strachem, nebo přátelstvím. Tak jsem si řekl, že půjdu do místní mešity a ukážu lidem tam, že je vnímám jako své přátele,“ dodal.

zeland reakce 1

Foto: Zia Salik

Bodø, Norsko

Kytici červených růží přijal imám mešity za polárním kruhem ve městě Bodø, Waleed Hakeem. „Dostali jsme je od ženy, která bydlí jen kousek od mešity,“ uvedl v rozhovoru pro HateFree Culture. „Řekla, že je šťastná, že jsme jejími sousedy, a projevila upřímnou soustrast. Dodala, že chce, abychom věděli, že jsme součástí místní komunity.“  K mešitě podle jeho slov navíc přijela dvě policejní auta, aby chránila věřící muslimy jdoucí na páteční modlitbu, a třetí hlídkovalo u místního arabského obchodu. „Útoky na Novém Zélandu nás motivovaly k tomu, abychom se sblížili s našimi sousedy a abychom i k ostatním lidem stavěli mosty. Jsme si nyní bližší a jsme jednotnější,“ dodal imám.

zeland reakce 2

Foto: Archiv Waleeda Hakeema

Praha

„Odsuzujeme zločiny z Nového Zélandu. Modlíme se, ať je Bůh milosrdný k zesnulým a doufáme, že je k sobě přijme,“ uvádí imám pražské mešity v Opletalově ulici Usama Deiri, kam v páteční odpoledne, v den tragických útoků na Novém Zélandu, přišla paní se dvěma pugéty bílých květin. „Jedna z českých žen přišla po odpolední modlitbě a darovala nám tyto kytice. Projevila svou lítost nad tím, co se stalo na Novém Zélandu a popřála lásku a mír muslimské komunitě v Praze. Toto je lidství,“ řekl imám a video uzavřel veršem z Koránu: „Žádná duše hříchy obtížená neponese břemeno duše jiné.“

Nový Zéland

Ostrovní stát, kde se celé neštěstí odehrálo, se stalo zároveň centrem intenzivní pomoci a podpory rodinám pozůstalých. Například skupina studentů uctila památku obětí tradičním bojovým tancem Haka. Premiérka země Jacinda Ardern pak oznámila, že v pátek, tedy týden po útocích, země uctí památku padesáti obětí dvěma minutami ticha a svolávání k modlitbám bude navíc vysílat státní televize i rozhlas. Těsně po útocích navštívila Ardern místní muslimskou komunitu, aby dala najevo svou účast a smutek. „Moc vás prosím, zmiňujte raději jména těch, o které jsme přišli, než jméno člověka, který nám je vzal,“ vyzvala premiérka.

Podrobnosti o jednotlivých obětech pátečních útoků přinesli slovenští muslimové, najdete je zde.Sérii fotografií zobrazující další projevy sounáležitosti jako je psaní vzkazů u novozélandské ambasády v Bruselu či modlitby za mrtvé v evropských městech i na druhé straně světa. Prohlédněte si je zde.