Manipulace: Muslimka ignoruje oběti útoku v Londýně

Obrázek: muslimka-londyn-small

Teroristický útok v centru Londýna v březnu 2017 vyvolal řadu ohlasů a diskuzí v médiích a na sociálních sítích. Jako mnohé další podobné incidenty se nevyhnul ani šíření manipulací a zavádějících informací. Jednou z nich byla fotografie mladé ženy v hidžábu zachycené přímo na místě útoku. Tuto fotografii sdílely tisíce lidí po celém světě a hodnotily, co žena na snímku dělá. Snímek dle některých z nich měl dokazovat bezcitnost muslimů, které útok nezajímá nebo jej přímo schvalují.

muslimka londyn 4

V reakci na šíření fotografie sdíleli někteří uživatelé fotografie dalších lidí - nemuslimů, kteří zdánlivě bez zájmu procházejí kolem raněných či něco fotí nebo píší do telefonu. Upozorňovali také na to, že bez kontextu nelze z fotografie určit, co se odehrává a nelze usuzovat jen dle toho, že má žena na hlavě šátek.

muslimka londyn 5

V následujících dnech zareagoval také autor fotografie, která byla zneužita k šíření nenávisti. Fotograf Jamie Lorriman poskytl další fotografie ženy, na kterých lze vidět, že ji útok zasáhl a není lhostejná. Také dodal, že kolem místa procházelo hodně lidí a mnozí byli šokováni a snažili se rychle dostat pryč. „Udělal jsem tři fotografie s touto ženou a myslím, že vypadá zoufale na všech z nich,“ dodal.

muslimka londyn 1

K celé situaci se pro nevládní organizaci TellMAMA vyjádřila také samotná žena z fotografie:

Jsem šokována a zcela zděšena tím, jaký obraz je o mně tvořen na sociálních médiích. Pro ty jednotlivce, kteří se snaží interpretovat a komentovat moje myšlenky v té hrůzné a strastiplné chvíli, bych chtěla říci jen, že jsem byla zničená z šokujících následků právě zažitého teroristického útoku, a následně jsem se také musela vypořádat s šokem ze zjištění, co dělají s mojí fotografií na sociálních médiích ti, kteří se nedokážou podívat na víc než moje oblečení, a kteří vyvozují závěry na základě nenávisti a xenofobie. Mé myšlenky v té chvíli byly plné smutku, strachu a obav. Snímek neukazuje, že jsem mluvila s ostatními svědky a pokoušela se zjistit, co se děje, a jestli bych mohla nějak pomoci, i když bylo již na místě dost lidí, kteří se věnovali obětem. Pak jsem se rozhodla zavolat své rodině a říci, že jsem v pořádku. Poté jsem pokračovala na cestě domů z práce a pomohla jsem jiné ženě dostat se na nádraží Waterloo. V myšlenkách jsem byla u obětí a jejich rodin. Ráda bych poděkovala Jamiemu Lorrimanovi, fotografovi, který ukázal v médiích další fotografie, aby mi pomohl,” řekla.

Z výše uvedených důvodů považujeme užívání fotografie v tomto kontextu za manipulaci. Na manipulaci upozornila v českém online prostoru organizace Romea.

Úvodní foto: Flickr