Manipulace: Muslimové v Chicagu kříčí "Smrt Americe!"

Obrázek: chicago-small

V prostředí českého a slovenského internetu se začalo šířit video, které na konci ledna na FB zveřejnila stránka America-today. Na videu je údajně protest tisíců muslimů, kteří demonstrují a mají křičet „smrt Americe“. Video je sdíleno s komentářem „Where Was the Mainstream Media on This?“, který obviňuje média, že k této demonstraci mlčí. Video na stránce má už téměř 200 tisíc sdílení a skoro 3 miliony zhlédnutí. Video stejným komentářem se objevilo také na FB stránce President Trump. Z těchto dvou stránek se pak video šíří dál, také do Evropy.

chicago01

V českém prostředí toto video v posledních dnech sdílí například stránka Neprojdou – NO pasaran, Miloš Zeman – můj prezident s komentářem „Kde byla mainstreamová média? Aha, hledala nějakou špínu na Trumpa…“. Ve slovenském prostředí se video šíří například ve skupině Kotleba – L’udová strana Naše Slovensko a na mnoha dalších místech.

chicago2

Aktuální sdílení videa vyvolává dojem, že se jedná o demonstraci v rámci současných protestů, ke kterým ve Spojených státech dochází po inauguraci Donalda Trumpa. Ve skutečnosti se však jedná o nahrávku už z léta roku 2014, kdy se v Chicagu sešly tisíce podporovatelů Palestiny a vyzvali k ukončení násilí a bojů v pásmu Gazy. Podle médií skandovali hesla jako “Save Gaza's children” a “Free, free Palestine“, což potvrzuje i osoba za kamerou, která se o tom, co lidé na ulici křičí, baví s někým dalším v čase 4:35.

O pochodu již v roce 2014 informovala média jako Chicago Tribune, Chicago Monitor, a CNN's iReport. Žádné z těchto médií hromadné skandování hesel jako „Smrt Americe!“ neuvádí. To není zřejmé ani ze sdílené nahrávky a toto tvrzení pochází jen z jejího popisu, se kterým ho uživatelé dále sdílí.

Video se šíří také na Youtube, nahrál ho tam v lednu 2017 například uživatel Bandit Xray, který nastavil jako miniaturu fotku, která má dokazovat, že protestující volali „Death to America, Death to Israel“. Když se video sdílí, vidí další publikum právě tuto miniaturu.

chicago4

Po zhlédnutí videa ale zjistíme, že se v něm takový záběr vůbec neobjevuje a při vyhledávání daného obrázku jej najdeme použitý u jiného videa už v roce 2013. Video je tedy záměrně šířeno s falešnou ilustrační fotkou.

chicago3

Video se začalo sdílet v jiném kontextu už téměř před rokem a na manipulaci už tehdy upozornil server Snopes.com.

Úvodní foto: Flickr