„Teroristé nás nerozdělí,“ říkají Londýňané

Obrázek: londyn-solidarita-small

„Londýn je nejúžasnějším městem na světě a my stojíme pospolu navzdory těm, kteří se nám snaží ublížit a zničit náš způsob života,“ pronesl ve svém středečním projevu po londýnském teroristickém útoku starosta města Sadiq Khan. „Londýňané se nikdy nenechají zastrašit terorismem,“ dodal. Na to mu na Facebooku odpověděl jeden z uživatelů: „Jako obvykle se Londýňané všech původů spojí v jednotu. Aby dokázali, že nás ultrapravicoví teroristé NIKDY nerozdělí!“ Získal za něj téměř 3000 lajků. Toto odhodlání a solidaritu ukazují i následující příklady. Jedním z nich je majitel kurdské restaurace, který nasytil zdarma stovky policistů a hasičů zasahujících bezprostředně po útoku. Druhým je pak skupina muslimů, kterým se jen během prvního dne podařilo vybrat přes 20 000 liber pro oběti a jejich rodiny. V neděli odpoledne zase muslimské ženy utvořily lidský řetěz přes Westminsterský most, kde k útoku došlo. 

Středeční teroristický útok podle aktuálních informací nepřežilo nejméně pět lidí (včetně útočníka). Obětí byl 48letý policista Keith Palmer, kterého útočník ve snaze dostat se do budovy parlamentu pobodal. Před tím ještě vozem typu SUV srazil na Westminsterském mostě desítky lidí. Další z obětí se stala 43letá učitelka španělštiny Aysha Fradeová, 54letý americký turista Kurt Cochran a 75letý obyvatel Londýna Leslie Rhodes. K činu se přihlásil takzvaný Islámský stát, zda tomu tak ve skutečnosti bylo, není zatím zřejmé. Teroristický útok však vedle strachu a utrpení vyvolal také velkou vlnu solidarity.

Muslims Unite for London 

Čtyřiatřicetiletý Muddassar Ahmed byl v čase středečního teroristického útoku, po kterém zůstali čtyři mrtví a desítky zraněných, v budově parlamentu na návštěvě jednoho z poslanců. Dobu bezprostředně po útoku natočil na svůj mobilní telefon. „Zůstal jsem uvězněný uvnitř budovy, viděl to krveprolití a byl z toho velmi otřesen. Nedokážu si ani představit, jak otřeseny musí být oběti a jejich rodiny,“ popsal. Rozhodl se proto spontánně spolu s dalšími muslimy uspořádat sbírku, skrz kterou jim aspoň částečně pomohou. Během prvního dne se podařilo na serveru Launch Good vybrat na 20 000 liber. K dnešnímu dni je na kontě sbírky téměř třicet tisíc. 

„Britská muslimská komunita stojí za všemi Brity a Londýňany během těchto těžkých časů a snaží se rozšířit svou podporu o finanční sbírku, která může pomoci s okamžitými krátkodobými potřebami rodiny Keitha Palmera (pozn. red. zavražděného policisty), ostatním obětem a jejich rodinám,“ stojí v prohlášení pořadatelů sbírky. To dále uvádí, že přestože si uvědomují, že žádné peníze nevrátí životy těch, kteří při útoku zahynuli, může aspoň snížit negativní dopad na pozůstalé, přeživší i jejich okolí. 

„Mám obavy, že ta nenávist může dále rozdělovat společnost, mám strach, že výsledkem může být nárůst nenávisti na obou stranách,“ popisuje Ahmed. „To je ale přesně to, co extremisté chtějí... Cílit na místa, kde lidé žijí v symbióze,“ doplňuje.

londyn solidarita 4

Muslim Unite for London však není jedinou sbírkou, která byla bezprostředně po útoku založena. Prostřednictvím sbírky Svazu pracovníků městské policie, která byla zveřejněna na oficiální památní stránce ve čtvrtek, bylo během dvanácti hodin vybráno 300 000 liber

I zasahující policisté musí jíst

Když dostal Ibrahim Dogus, majitel tří restaurací kousek od Westminsteru, rozkaz k evakuaci v souvislosti s útokem, rozhodl se jednu z nich nedaleko Westminsterského mostu, kde k incidentu došlo, nechat otevřenou. A to proto, aby měly stovky zasahujících policistů místo pro zahřátí a zahnání hladu. „Přistoupil jsem k jednomu ze strážníků a řekl jsem mu: 'Můžu zavřít klidně všechny své podniky, ale byl bych rád, kdybyste vy všichni zasahující pracovníci využili tohle místo pro jídlo, pití a teplo úplně zadarmo,'“ uvedl Dogus pro deník The Independent. „Všichni ti skvělí lidé potřebují naši podporu. Někteří z nich se nám snažili zaplatit – jeden z nich řekl: 'Já jsem policista, peníze si ode mě musíte vzít.' My jsme ale odvětili: 'My si ale od vás nic nevezmeme,'“ dodává.

londyn solidarita 1

Majitel restaurace s jedním z policistů (Foto: Twitter)

Během celého večera tak ve své restauraci pohostil zhruba na tři stovky strážníků, hasičů a dalších pracovníků. „Když se narodíte do kurdské uprchlické rodiny, víte, jaké to je trpět pod teroristickými útoky,“ říká Dogus. „Cítím se velmi silně jako Londýňan. Tak rychle jsme se všichni semkli a nikdy se žádným osamělým vlkům nevzdáme,“ uzavírá. 

Řetěz muslimských žen přes most

V neděli 26. března odpoledne se na Westminsterském mostě, kde k teroristickému útoku došlo, sešlo několik desítek nejen muslimských žen, které se spojily v lidský řetěz vedoucí přes most. Chtěly tak útok odsoudit. Happening pořádala organizace Women's March London. 

londyn solidarita 2

Foto: FB Women's March London (Elainea Emmott)

Řada žen přišla oblečená do modré barvy – na znamení naděje. „Jako viditelná muslimka si myslím, že je potřeba ukázat solidaritu s principy, na kterých nám všem velmi záleží. Jsou to principy plurality a tak dále,“ uvedla pro server Metro 34letá matka dvou dětí Aysha Malik. Sedmapadesátiletá Sarah Waseem řekla: „Když se v Londýně stane útok, je to také útok na mě samotnou.“ 

Úvodní foto: Twitter Women's March London.