Muslimové v Londýně letos o Vánocích darují 10 tun potravin lidem bez domova. Mešita ve východním Londýně a charita Muslim Aid uspořádaly sbírku potravin, které o svátcích poputují k lidem, kteří se ocitli v nouzi, a to bez ohledu na jejich původ a vyznání.
„Může to být těžko uvěřitelné, ale pro některé britské rodiny nebyl život nikdy těžší. Více než dva miliony lidí jsou podvyživené a postrádají potraviny pro své děti. Se zvyšujícími se náklady na život, nezaměstnaností a finanční nejistotou je spousta obyčejných lidí odsunuta pod hranici chudoby.“ To uvádí na svých stránkách charita Muslim Aid, jeden z organizátorů sbírky. Uvádí také, že se každoročně ve Velké Británii vyhodí až 7 milinů tun potravin.
Muslim Aid proto vyzvala ke shromáždění trvanlivých potravin, které budou poté distribuovány do potravinových bank a kuchyní, které vaří pro chudé a lidi bez domova. „Pro některé budou tyto potraviny jejich jediným jídlem dne,“ dodávají organizátoři.
V pátek 16. prosince se proto stovky muslimů sešly v mešitě East London Mosque nejen, aby vykonaly tradiční páteční modlitbu, ale také proto, aby společnými silami shromáždily potraviny pro potřebné.
Místní muslimská komunita nashromáždila sáčky s rýží, těstovinami, cereáliemi a potraviny v konzervách a připravila je k distribuci. Organizátoři sbírky odhadují, že více než sedm tun potravin darovaly místní obchody, školy a univerzita a přispěli také představitelé jiných vyznání. Reverend Gary Bradley o této snaze prohlásil, že: „Všechna vyznání spolupracují na společné lidskosti.“ Téměř veškeré nasbírané potraviny poputují k lidem nemuslimského vyznání.
Výkonný ředitel nadace Muslim Aid pro deník Standard uvedl: „My jako muslimská charita chceme udělat vše pro to, abychom o Vánocích pomohli těm nejzranitelnějším v naší zemi bez ohledu na jejich vyznání a prostředí, ze kterého pocházejí.“
Imám East London Mosque šejch Abdul Qayum, který sbírku spolu s charitou Muslim Aid zorganizoval, řekl, že chuť pomoci byla inspirována právě jejich vírou: „Muslimové jsou inspirováni svým vyznáním k tomu, aby pomáhali druhým v nouzi. Pomoc druhým je náboženská povinnost muslimů bez ohledu na vyznání či původ těch, kteří pomoc potřebují,“ uvedl šejch Qayum pro deník Standard a dodává: „V chladných zimních měsících, kdy si užíváme luxus domova a teplého jídla, je velmi snadné zapomenout na ty, kteří jsou v zoufalé situaci. Z toho důvodu se podílíme na této potravinové sbírce.“
Foto: Muslim Aid