Spolužáka v muži bez domova nepoznala. Díky ní a keňské veřejnosti teď zažil fantastickou proměnu

Obrázek: patrick-kena-small

Keňu v posledních dnech dojímá příběh Patricka Wanjiru a Wanji Mwuary. Zdravotní sestra Wanja totiž před pár měsíci při cestě na tržiště nedaleko Nairobi náhle uslyšela někoho volat své jméno. Otočila se a uviděla cizího zuboženého muže. Když se jí představil, poznala v něm svého bývalého spolužáka. Byla v šoku. Chlapec, který byl dříve jedním z nejlepších fotbalistů široko daleko, byl bez domova a závislý na drogách. Požádal ji o pomoc. Obrátila se proto na své přátele na Facebooku s prosbou o finanční pomoc na protidrogovou léčbu, která je v Keni pro jednotlivce nákladná. Její výzvu sdílely desetitisíce lidí, mnozí poslali peníze a jedna z léčeben mu nabídla tříměsíční terapii zcela zdarma. Wanja nyní zveřejnila aktuální fotografie Patricka pár dní před jeho propuštěním. A jeho proměna bere dech. Srší z něj energie a má spoustu plánů. Wanja mu totiž za vybrané peníze založila obchod, aby se díky pravidelnému příjmu mohl snáze začlenit do společnosti a neskončil znovu na ulici.

Začátkem října byla dvaatřicetiletá zdravotní sestra Wanja Mwuara na cestě na tržiště v městečku Lower Kabaete nedaleko keňského hlavního města Nairobi. Když se otočila, protože uslyšela své jméno, zahlédla zanedbaného malátného muže posedávajícího u silnice. Neznala ho. Pak se ale představil a jí rázem došlo, že jde o bývalého spolužáka Patricka Wanjiru. Podle svých slov byla v naprostém šoku. Patricka znala od sedmi let. Říkali mu Hinga. „Hinga býval ve škole skvělý fotbalista. Přezdívali jsme mu Pelé,“ vzpomínala  tehdy Wanja pro BBC.

patrick kena 1

Patrick vyrůstal u svých prarodičů, kteří se o něj starali, zatímco matka studovala  a později pracovala a bydlela s kamarádkou v jiné časti Nairobi. Základní školu vychodil bez problémů, ty začaly až na střední škole, kde začal kouřit cigarety, později přesedlal na marihuanu. „Ve druháku byl úplně jiným dítětem. Vůbec jsem s ním nemohla mluvit, vždy byl hrozně agresivní,“ vzpomíná  jeho matka Nancy. Když to ve škole zjistili, vyloučili ho s odůvodněním, že se chytl špatné party. Byl právě ve třetím ročníku. Tehdy s ním také Wanja ztratila kontakt. A to byl pro chlapce začátek pádu. Patrick se dostal do spirály drog a jeho zoufalá matka začala situaci syna řešit. V jedné z nemocnic řekli, že marihuana poškodila jeho mozek a nasadili mu tlumící medikaci. On z léčby celkem osmkrát utekl, ale nikdy se nevrátil k matce domů. „Mohla jsem dělat cokoliv, ale domů nikdy nepřišel,“ řekla  v nedávném rozhovoru pro keňský list SDE. Syn si jí stěžoval, že s ním jednají jako s duševně nemocným a dávají mu podivné látky. A proto prý utíká. Při útěku se vždy opět dostal k drogám a jeho závislost pokračovala. Nakonec se uchýlil ke své babičce. „Milovala ho natolik, že by nikdy neodmítla žádné jeho přání,“ říká  Nancy. Když však babička zemřela, Patrickova situace se zhoršila a on se ocitl na ulici.

Na dobu strávenou na ulici Patrick vzpomíná jako na noční můru. Často posedával u silnice a čekal, až se ho někomu zželí a koupí mu jídlo. „Co mě bolelo nejvíc, bylo vědomí, že moji blízcí jsou doma s mojí mámou, v bezpečí, a já jsem zatím na ulici. To mě deprimovalo,“ vybavuje si. Když pak v říjnu Patrick potkal čirou náhodou svou dávnou spolužačku Wanju, svěřil  se jí, že by se chtěl z ulice dostat a přestat s drogami. „Rozhodla jsem se, že se prostě něco musí udělat,“ uvedla  Wanja v říjnu pro BBC. Pozvala ho na oběd a dala mu své telefonní číslo, aby se jí ozval, kdykoliv bude potřebovat. Patrick jí volal téměř denně, někdy z důvodu, že něco potřeboval, většinou ale jen proto, aby slyšel známý hlas, který mu dodával odvahu. Wanja se mezitím snažila zjistit možnosti pro odvykací léčbu. Narazila však na to, že si ji musí platit sami pacienti a pro ty je velmi drahá.

patrick kena 2

Přesto se s příběhem svého kamaráda rozhodla svěřit přátelům na Facebooku a vyzvat je k finanční podpoře jeho restartu. Založila také crowdfundingovou sbírku, skrz kterou se jí podařilo  vybrat 41 tisíc keňských šilinků, necelých 9 tisíc korun. Ale to nestačilo. Léčba v jedné z tamních klinik stála více než dvojnásobek. „Nevěděla jsem, jak to zaplatíme,“ říká  Wanja. I tak ale spolužáka na kliniku odvezla a doufala, že na něco přijde.

Patrick za pár dní rozkvetl. „Před týdnem jsme Hinga a já neudrželi normální konverzaci bez toho, abych mu podpírala rukou hlavu, aby udržel koncentraci. Dnes spolu můžeme mluvit, zatímco se na mě sebevědomě dívá,“ napsala o pár dní později na svůj Facebook. „Přesto potřebuji vaši podporu, abych ho na odvykačce udržela, dokud se nesebere a nevrátí zpět do života,“ dodala  a přidala číslo účtu pro případné finanční dary. Postu si všiml podnikatel z východokeňské metropole Mombassy Fauz Khalid a nasdílel výzvu na svém Twitteru. A ten rychle získal více než 50 tisíc sdílení a o jejich příběhu začala informovat také keňská i mezinárodní média. V reakci na medializaci klinika oznámila, že se vzdává nároku na poplatek za Patrickovu léčbu a Wanja ho přihlásila na 90denní odvykací kůru.

patrick kena 4

Patrick nyní svou léčbu díky pomoci veřejnosti dokončuje. A jak píše Wanja i různá keňská média, je z něj úplně jiný muž. Tím, že středisko poplatek za léčení odpustilo, využila Wanja vybrané peníze na přípravu podmínek pro život Patricka po jeho propuštění. Otevřela tak podnik s příznačným názvem „Hingův obchod“, aby měl zdroj obživy a mohl se snáze zapojit do společnosti. Zatím v něm prodává jeho matka Nancy. Patrick se k ní za pár dní přidá. „Cítím se jako úplně jiný muž. Denně se modlím a prosím Boha, aby mě tlačil kupředu a nedovolil, abych spadl zpět do světa drog,“ dodává  Patrick.

Foto: Facebook Wanjy Mwuary