Proč si je nevezmou okolní státy? Proč je nepřijme bohatá Saudská Arábie? To je ta muslimská solidarita? Takto si muslimové vzájemně pomáhají? Tyto a další věty často čteme v debatách o migraci a pomoci uprchlíkům. Tyto argumenty mají za cíl ukázat, že muslimové jsou nesolidární, a zároveň upozorňovat na to, že pomoc Evropy je zbytečná, protože pomoci mohou především okolní země. Jaká je situace doopravdy?
Podle Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) doposud nejvíce uprchlíků ze Sýrie přijalo Turecko, a to téměř 2 miliony lidí. Libanon přijal již více než milion lidí (za zmínku stojí, že Libanon má čtyři a půl milionu obyvatel), Jordánsko přes šest set tisíc, Irák téměř tři sta tisíc, Egypt přes dvě stě tisíc.
Tábor Zaatri pro syrské uprchlíky v Jordánsku byl otevřen v červenci 2012. V březnu 2015 v něm žilo na 83.000 běženců.
Saudská Arábie a další státy, které tvoří Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu, není signatářem Úmluvy o právním postavení uprchlíků (U.N. convention on refugees), tedy dohody, která ošetřuje právní postavení uprchlíků. To znamená, že Kuvajt, Saúdská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Omán neregistrují běžence jako azylanty, umožňují jim však běžný pobyt v zemi. Saudská tisková agentura SPA vydala sérii prohlášení, ve kterých konstatuje přijetí zhruba 2,5 milionu Syřanů od počátku válečného konfliktu v Sýrii v roce 2011. Těmto lidem byla poskytnuta svoboda volného pohybu v zemi. V prohlášení dále stojí, že těm, kteří se rozhodli zůstat v Saúdské Arábii, byl poskytnut legální pobyt, volný vstup na pracovní trh, zdravotní péče atd. Na veřejné školy bylo doposud přijato sto tisíc syrských studentů. Saúdská Arábie také poskytla humanitární pomoc v hodnotě sedm set miliónů dolarů.
Podle dat Organizace spojených národů pro uprchlíky podalo v Evropě od roku 2011 žádost o azyl 440 tisíc Syřanů. Nejvíce z nich zamířilo do Německa a do Švédska.
Manipulaci detailně popsal Petr Nutil na serveru Manipulátoři.
Daným tématem jsme se zabývali také v září v sérii infografik, kde jsou uvedena také čísla a podíly přijatých uprchlíků na konkrétní zemi (nutno podotknout, že v tuto chvíli jsou již počty uprchlíků vyšší). Ostatní infografiky spolu se zdroji najdete zde.