Muži sdílejí, kdy se zastali obtěžovaných žen. „Někdy se stačí jen nesmát misogynním vtipům.“

Obrázek: muzi-obtezovani-twitter-small

Lidé se při výčtu případů obtěžování žen často soustředí na muže-agresory, až by se mohlo zdát, že mezi nimi snad nejsou žádní, kteří by se naopak obtěžované ženy zastali. Uživatelka Twitteru @emraz, kterou sleduje téměř 140 tisíc lidí, vyzvala muže, aby pod jejím příspěvkem sdíleli své zkušenosti, kdy se postavili proti obtěžování žen.  Na její tweet  reagovalo během pouhých dvou dnů víc než 800 lidí. Mezi nimi byli jak muži, které autorka příspěvku původně vyzvala, ale také ženy, kterých se nějaký muž zastal a ochránil je před obtěžováním. Řada dalších uživatelů neskrývala nadšení z jednotlivých příhod, které „obnovily jejich víru v lidskost“.

„Hodní kluci: řekněte mi o tom, kdy jste byli svědky obtěžování žen a postavili jste se tomu. Co jste řekli? A co byste poradili dalším klukům v takové situaci? #NotCoolMan“ tímto příspěvkem a hashtagem započala mladá žena, která na Twitteru vystupuje jako @emraz, sdílení příběhů, v nichž muži vystoupili jako hrdinové, ochránili ženy před obtěžováním a zastali se jich.

tw1

@studentoflife08 se připojil se svým zážitkem z večírku: “Dva kluci se snažili na večírku vzít opilou holku do pokoje. Já jsem se jim v tom snažil zabránit, i když ta holka naznačovala, že s nimi chce jít. Nadávali mi do kazi*uků a buzen, ale já jsem té holce zavolal Uber a přesvědčil ji, aby jela domů. Další den se se mnou spojila a poděkovala mi za to, že jsem jí nedovolil jít s nimi. Ukázalo se, že to byl její bývalý přítel, který jí ubližoval, a jeho kamarád. Ten kluk měl navíc soudní zákaz přiblížení se k ní. Zavolala policii, popsala jim, co se stalo a on je teď ve vězení.”

tw2

“Nějaký cizí kluk mě v baru chytil za zadek. Tak jsem se do něj pustila a když to uslyšel jiný kluk, přišel a zeptal se mě, jestli se mě ten kluk dotknul. Ten to hned zlehčoval, že to byla jen sranda a kluk, co mi přišel pomoct, řekl: “To je napadení. NIKDY. NA. ŽENU. TAKHLE. NESAHEJ.” Byla jsem úplně unešená,” přispěla svým zážitkem @ali_kat09.

tw3

“Asi před deseti lety udělal kolega v mé kanceláři vtip o znásilnění. Řval jsem na něj před celým týmem, asi osmi lidmi. A později jsem zjistil, jaký to mělo účinek. Zavolal mi asi před dvěma lety a řekl mi, že díky tomu přestal dělat tyhle vtipy a teď on sám řve na ty, kteří je dělají,” vyprávěl @MattMacPoet.

tw4

Uživatel @DorianBane1 napsal, že čtyři roky pracoval jako barman a nevhodného chování byl svědkem víckrát, než by si kdy myslel. „Pamatujte si jednu věc: pokud je vám to, co vidíte, nepříjemné, je dost pravděpodobný, že člověk, kterého někdo obtěžuje, se cítí daleko hůř,“ vzkazuje ostatním. „Zabránil jsem znásilnění,“ svěřuje se @SJ_FameMaster. “S kolegou jsme viděli chlapa, který se pozdě v noci tisknul na ženu v autě. Dali jsme jí naše jména i kontakt v případě, že by potřebovala svědectví.”

tw6

“Někdy to může být i tak snadný jako třeba nesmát se misogynním vtipům a místo toho vytvořit to příšerně trapné ticho,” radí @gnarzz.@skyylar_fox přispěla příhodou ze školy: „Jeden spolužák mi řekl, ať mu udělám sendvič. Když to uslyšel náš učitel, donutil ho dát mi svůj oběd.“ Vyhodit agresory z autobusu zase radí @Sjoelvesten. „Jednou jsem takhle doslova vyhodil chlápka z autobusu, když sahal na dívku a obtěžoval ji. Očividně jí to bylo nepříjemný. Takže navrhuju tyhle šmejdy vyhodit z autobusu.“

tw5

„Náš 19letý syn letos v lednu odešel z práce. Viděl totiž, jak lidé z vedení mají oplzlé poznámky na jeho kolegyně. Když to nahlásil, bylo mu řečeno, aby se uklidnil a že jeho kolegyně by to měly brát jako pochvalu. Rory řekl, že zná šest obětí znásilnění včetně své matky. Na to vedení jen pokrčilo rameny. Tak dal výpověď. Jsme na něj moc pyšní,“ svěřuje se @Georgie_Burg_45

Vidět tyto příběhy na Twitteru je obzvlášť zajímavé. Tato sociální síť byla totiž organizací Amnesty International označena za „toxické místo pro ženy“. K tomuto označení došla organizace na základě studie, kterou přímo na Twitteru provedla. Z jejích výsledků vyplývá, že 7,1 % tweetů, které byly odeslané ženám, bylo problematických či obtěžujících. Ženy s jinou než bílou barvou pleti byly o 34 % více zmiňované v problematických či obtěžujících tweetech než bílé ženy.

Další řadu rad a postřehů, jak se vypořádat s obtěžováním, i vlastních zkušeností s tímto chováním najdete zde.

Ilustrační foto: Pixabay