Praha 1989, sv. Václav, Pavel L., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Máte na půdě snímky, licenčně volné dobové plakáty či jiné grafické materiály z období 1948-89 v Československu? Zapojte se do soutěže a pomozte rozšířit online encyklopedii, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolníci z celého světa. Zúčastnit se také můžete formou psaní a rozšiřování článků. Pro prvních 100 účastníků je připraven pár ponožek v národních barvách a dvouměsíční členství v Klubu Pánů z Ponožkovic. Nejlepší přispěvatelé vybraní porotou obdrží též knihy s historickou tematikou a merch WMČR.
„Cílem soutěže je podpořit naši svobodu tím, že lépe popíšeme totalitu, která jí předcházela, a zpřístupníme toto svědectví dalším generacím. V propagačním videu říkáme: ‚Ať žijí svobodné informace, největší záruka světového míru.’ Sice v nadsázce, ale něco na tom je,“ říká výkonná ředitelka WMČR Klára Joklová. Chalupa Václava Havla na Hrádečku, polednové reformy, lustrační osvědčení nebo Zvědavá kamera, to jsou některá z hesel, která na české Wikipedii chybí. Nezaujala vás? Inspirovat se můžete v seznamu tipů nebo si zvolit téma vlastní. V uplynulých dvou ročnících bylo rozšířeno či přibylo 113 článků a 177 fotek, spolek WMČR doufá, že letos tuto statistiku významně rozšíří.
Výzva opět připomíná, že psát Wikipedii může každý, stačí najít relevantní zdroje a dodržet pravidla. S editací nováčkům pomohou lektoři každé pondělí večer online ve Wikiporadně nebo na editačním maratonu v Kampusu Hybernská 23. listopadu mezi 17 a 20 hodinou. Editaton navazuje na přednášku historika Ondřeje Holuba Československá společnost v poststalinské éře 1956-1968: koncepty, výzvy, projekty.
Úvodní fotografie: Nástěnka v Praze během Sametové revoluce (1989), Praha 1989, Pavel L., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons