Bývalá pekařka Jes Baker si jako útěk z vlastní životní nespokojenosti začala před několika lety psát blog o starožitnostech do kuchyně. Když ale narazila na blogerku píšící o svém životě, se kterou ji krom společných zájmů spojovalo také to, že obě byly obézní, rozhodla se sebrat odvahu a začít psát o životě s vlastním korpulentním tělem a těžké cestě k sebepřijetí. Dnes je známou autorkou i aktivistkou, známou pro svůj sarkasmus i nadhled. Je hlasitou kritičkou diskriminace a šikany lidí s nadváhou a se smíchem v reakci na některé komentáře říká: „Vaše fitko a zelené džusy z vás nedělají lepšího člověka, než jsem já.“ Právě urážky a hodnocení okolí, které dosahují nových rozměrů díky sociálním sítím, reflektuje ve své nové knize Suchozemská velryba. Tak ji totiž nazývají někteří internetový diskutéři. Urážku si vzala za svou a na přebal memoárů se i proto vyfotila na písečné pláži v červených puntíkatých plavkách.
Přestože je dnes Jes Baker sebevědomou aktivistkou proti tzv. body shamingu, nebylo tomu tak vždy. Ještě před šesti lety pracovala na plný úvazek v pekárně a žila s partnerem, který podle jejích slov jen koukal na televizi, zatímco se cpal kuřecími nugetami, aniž by spolu něco sdíleli. Chyběla jí blízkost, a tak se upnula k psaní blogu o starožitném vybavení kuchyně. „Blogovala jsem o opravdu nudných věcech, jako je vybavení kuchyně, když jsem náhle objevila blog ženy, se kterou jsem měla mnoho společného,“ vzpomíná. „Měla ráda kočky a další věci, které jsem milovala i já, a k tomu všemu byla opravdu obézní. A byla šťastná. A to bylo pro mě bylo do té doby poprvé, co jsem se s něčím takovým setkala,“ dodává. Vracela se na její blog den co den. „A došla jsem k tomu, že se možná nemusím po zbytek svého života nenávidět. A tak jsem začala blogovat o svém životě,“ říká. Založila si blog The Militant Baker, který se stal populárním a informovala o něm také média jako BBC, CNN nebo Time. V té době podle ní nebylo slyšet příliš podobných hlasů, a tak se jí dostalo nečekané pozornosti. Dnes patří mezi známé aktivistky a napsala už druhou knihu o tělesném vzhledu a jeho přijetí.
Trnitá cesta k sebepřijetí
Na svém blogu krom vlastních postřehů i aktivistických textů sdílí módní fotografie v šatech, které by si podle svých slov na sebe nikdy dříve nevzala. Dnes se však snaží ostatním ukázat, že by měli být sami sebou, ať už je jejich velikost jakákoliv. „Hodně mluvím o velikosti, protože s tím mám osobní zkušenost. Většina lidí, kteří mě sledují, jsou větších velikostí,“ uvedla. Její fanynkou a kamarádkou je také jedna z velmi štíhlých modelek. Z diskusí s ní si prý však uvědomila, že se kritický pohled na vlastní tělo netýká jen lidí s nadváhou, ale téměř všech. Proto vnímá jako důležité, aby člověk sám sebe dokázal přijmout takového, jaký je. Bude pak podle ní žít spokojenější život.
Cesta k sebepřijetí je podle Jes Baker velmi těžká. „Ale jen proto, že to není snadná cesta, neznamená, že za to nestojí,“ říká. Být na dietě by podle ní mohlo ve světě, kde vyhrává kult vypracovaného těla, být snazší. Na druhou stranu však říká, že lepší, než trpět a trápit se, pokud to nejde, je žít život podle svých vlastních představ bez stavění štěstí na věci jako je velikost. Současně však dodává, že cestou není milovat vlastní tělo za každou cenu. „Stává se nám, že chceme tři nejsnadnější cesty k zhubnutí. Když je odmítneme, hledáme tři nejsnazší cesty k milování vlastního těla. Je to naprosto přirozené,“ myslí si. „Ale chtít po někom, aby došel k lásce k vlastnímu tělu, se může rychle změnit v další nesplnitelný cíl, podobně jako snaha změnit své tělo v něco, co vidíme jako žádoucí,“ pokračuje. „Opravdová svoboda však leží někde v šedé zóně. Kde je také nejtěžší zakotvit,“ doplňuje.
Suchozemská velryba
Velkým tématem u obézních lidí, kteří jsou přítomní a aktivní na sociálních sítích, jsou trollové, kteří se je mnohdy snaží urazil. „Vždycky si tě najdou,“ říká. A kopírují, i když v mnohem extrémnější míře, reálný svět, kdy jsou lidé větších rozměrů často terčem posměšků nebo urážek. Ty však podle některých odborníků nepomáhají, naopak mohou takového člověka stáhnout do letargie.
Podle Jes je velmi časté, že jsou lidé s nadváhou připodobňováni k různým zvířatům. Ona sama se s tím setkává opakovaně a několikrát byla na internetu označena za suchozemskou velrybu. A tak se rozhodla prostřednictvím své druhé knihy, která vyjde začátkem května, zasmečovat. Pojmenovala ji označením, které ji mělo zranit. Palcový titulek „Suchozemská velryba“ doplnila podtitulkem: O přeměně urážky v přezdívku, proč je tělesný vzhled těžký a jak mi diety můžou políbit zadek. To vše doplňuje její fotografie v červených puntíkatých plavkách na písečné pláži. Naráží tak také na situace, kdy se na ni okolí dívá jaké na méněcennou. Ona však říká se smíchem: „Vaše fitko a zelené džusy z vás nedělají lepšího člověka, než jsem já.“
Foto: FB The Militant Baker