Nalezené dopisy osvobozeného otroka z roku 1867 pomohly spojit jeho potomky

Obrázek: otrok-genealogie2

Když Kelley Dixon Tealer zemřeli prarodiče, rozhodla se zapátrat v minulosti a zkusit se dozvědět trochu více o historii své rodiny. „Chtěla jsem tak zůstat blízko svým prarodičům, když zemřeli. Prostě jsem si jen chtěla udržet ten kousek minulosti,“ uvedla Kelley. Obrátila se proto na genealogickou společnost se sídlem v Utahu a začala pátrat po rodinné historii. Aniž by to tušila, naplnila tím dávný sen.

Genealogická společnost Ancestry při pátrání po předcích Kelley Dixon Tealer a jejich osudech zjistila, že ona a její matka jsou vnučkami druhé a třetí generace Hawkinse Wilsona, který byl jako chlapec prodán do otroctví. K objevu této smutné kapitoly rodinné historie pomohly záznamy, jež začaly vznikat po americké občanské válce ve druhé polovině 19. století. Tehdy mezi sebou na severoamerickém kontinentu válčily státy Unie a Konfederace. Jednou z řady příčin války byl i spor o otroctví, jež chtěly státy Unie zrušit. Po tomto konfliktu, jež kromě jiného skutečně přinesl zrušení otroctví, vznikly záznamy Freedmen's Bureau. Sestavil je tehdejší Kongres a měly napomoci bývalým otrokům úspěšně překonat přechod od otroctví ke svobodnému životu a občanství. Úřad Freedmen's Bureau se snažil také znovu spojit rodiny, jež byly odvlečením svých členů do otroctví rozděleny. 

To byl případ i Hawkinse Wilsona, který 24 let poté, co byl odtržen od rodiny a odvlečen do otroctví, poslal tomuto úřadu už jako svobodný občan Texasu dopis ve snaze najít své sourozence. „Vážený pane, velice se toužím dovědět o mých sestrách, od nichž jsem byl na mnoho let oddělen,“ uvedl Wilson v dopise, který byl úřadu doručen 11. května 1867. „Od doby, co jsem před 24 lety opustil Virginii, jsem o nich neslyšel. Udržuji v sobě naději, že stále žijí, a toužím slyšet, jak se jim daří.“ Hawkins Wilson dokonce napsal dopisy i svým sestrám. Své sestře Jane napsal: „Drahá sestro Jane, tvůj bráška Hawkins se snaží zjistit, kde jsi ty a kde je naše nebohá matka. Dej mi vědět a já za tebou přijedu. Nikdy nezapomenu na sáček sušenek, který jsi pro mě připravila tu poslední noc, kdy jsem byl s tebou. Na tvou radu, abych se s tebou znovu setkal v nebi, jsem nikdy nezapomněl. Vždy jsem se snažil žít co nejblíže Bohu, a tak pokud nám neumožní setkat se na zemi, určitě se setkáme v nebi.“ Dopisy, v nichž mimo jiné popisuje svůj život v texaském Galvestonu coby svobodného pracujícího muže, manžela a oddaného křesťana, poslal Hawkins do Freedmen's Bureau a doufal, že je bude úřad schopen doručit. To se však nestalo.

Obrázek: snimek-obrazovky-2023-02-05-v-12-00-43

Nevíme, zda se mu kdy podařilo setkat se se svou rodinou. Genealožka Nicka Sewell-Smith, pracující pro společnost Ancestry, využila některých detailů v jeho dopisech a díky nim mohla propojit Kelley Dixon Tealer, její matku a další potomky Hawkinse Wilsona. Ženy se tak díky 150 let starým dopisům setkaly se svými vzdálenými sestřenicemi, které jsou potomky Wilsonova strýce. Příbuzní se setkali v dubnu 2021 při natáčení dokumentu společnosti Ancestry s názvem A Dream Delivered: The Lost Letters od Hawkins Wilson (Doručený sen: Ztracené dopisy Hawkinse Wilsona), který sleduje setkání vzdálených příbuzných. „Měla jsem pocit, jako bych znala Kelley a její mámu celý život. Cítila jsem se s nimi propojená, bylo to neskutečné,“ uvedla Linda Epps Parker, jedna ze vzdálených sestřenic, pro niž bylo toto výjimečné setkání velmi silné. A svému předku Hawkinsi Wilsonovi vyslala vzkaz: „Teď už můžeš odpočívat, tvůj dopis byl doručen.“ 

Pátrání po současných příbuzných, potomcích Wilsonovy rodiny, však stále není u konce. Kelley Dixon Tealer doufá, že se jí podaří najít také potomky jeho sestry Jane, které kdysi věnoval dojemný dopis.