Hlásí, odkud pojede auto, dlažbu ‚kočičí hlavy‘ nebo to, jaký tvar má roh, za který chodec míří. Naviterier, unikátní aplikace, na jejímž vývoji se přes 9 let podílejí výzkumníci z ČVUT Jan Balata a Zdeněk Míkovec, ulehčí zrakově hendikepovaným lidem pohyb po městě. Velkou výhodou je nezávislost na GPS, která není v husté městské zástavbě přesná. Místo toho využívá Naviterier precizní mapové podklady.
Pro nevidomé a zrakově hendikepované osoby se tak objevila další pomůcka, která jim zjednoduší cestu do práce, na nákup nebo jen obyčejnou procházku. A co víc, ta cesta pro ně bude také bezpečnější. „S takto podrobnými mapami si troufám prohlásit, že každý nevidomý by měl být schopen zcela samostatně, bezpečně a především relativně snadno cestovat po městě i na místa, která dříve nikdy nenavštívil, což na takto komfortní a podrobné úrovni skutečně dosud žádné jiné navigační řešení neumožňovalo a neumožňuje,“ hodnotil aplikaci jeden z nevidomých studentů VŠ, který se zúčastnil výzkumu a testování.
Aplikace naplánuje trasu a poví, co nevidomého cestou čeká
Mapy projektu ROUTE4ALL, které aplikace Naviterier využívá, obsahují informace o významných navigačních bodech, které jsou pro navigaci nevidomých nezbytné, například sklony a šířky chodníků, tvary rohů, výklenky budov, hluk z dopravy a další.
Po zkušební fázi se Naviterier pouští do ostrého provozu, a to ve dvojí podobě. Jako webová aplikace Naviterier Routeplanner, která je zdarma k dispozici na běžných webových prohlížečích. Umožňuje plánování trasy podobně jako u jiných plánovačů, ale na rozdíl od nich je trasa přizpůsobena potřebám nevidomých, s ohledem na bezpečnost přechodů, vyhýbání se složitým chodníkům v parcích apod. Mobilní aplikace Naviterier Conversation je zpoplatněná, její hlavní předností je možnost plného přizpůsobení potřebám konkrétního uživatele, vytváření seznamu oblíbených tras a v budoucnu také napojení na asistenci Navigačního centra SONS. Mobilní aplikace navíc ještě nabízí kontrolu polohy přes GPS nebo zobrazení bodů zájmu v okolí.
15 let výzkumů a testování se stovkami zrakově postižených
„Úplně první impuls přišel od profesora Pavla Slavíka, který před více než 10 lety vypsal diplomové téma na zpřístupnění grafů nevidomým studentům. Tehdy jsme se začali hlouběji zajímat o jejich problémy a přirozeně jsme dospěli k tomu, že hlavním problémem pro udržení kvality života zrakově postižených lidí je volný a samostatný pohyb,“ říká pro HFC výzkumník Jan Balata. Po téměř deseti letech výzkumu je na světě jedinečná pomůcka pro zrakově postižené.
Tým podílející se na vývoji nenechal nic náhodě, navigace prošla desítkami experimentů se stovkami zrakově postižených účastníků tak, aby byla zaručena její srozumitelnost a bezpečnost. „Výsledky výzkumu jsme publikovali na špičkových mezinárodních konferencích a v odborných impaktovaných časopisech. Při návrhu úzce spolupracujeme s Navigačním centrem SONS, konkrétně se Zdeňkem Bajtlem a také s Olgou Buriánkovou z Tyfloservisu,“ doplňuje Jan Balata.
Ke stažení v létě, objednat ji můžete už dnes
Aplikace bude ke stažení v létě 2017, ale již nyní probíhá její předobjednávání přímo na webu. Kdo se zaregistruje do konce dubna, získá Naviterier na půl roku zdarma. Pro Jana Balatu a Zdeňka Míkovce to ale rozhodně není konec práce. „Ve spolupráci s projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu vyvíjíme řešení pro davový sběr (crowdsourcing) dat k aktualizaci a mapování chodníkových map ROUTE4ALL. Řešení je založené na mobilní aplikaci přizpůsobené především pro laiky, které chceme motivovat různými herními prvky,“ nastiňuje plány do budoucna Jan Balata.
Foto: archiv Naviterier, FB Naviterier
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?